GP Ουγγαρίας: "Πέταξε" ο Vettel

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εκκίνηση με τη Ferrari, ο Sebastian Vettel τερμάτισε πρώτος στο Grand Prix της Ουγγαρίας και πανηγύρισε την 2η νίκη του στο πρωτάθλημα μετά από εκείνη στη Μαλαισία και συνολικά 41η στην καριέρα του. Καταστροφικός αγώνας για τις δύο Mercedes.

Σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα Grand Prix της σεζόν, ο Sebastian Vettel πανηγύρισε στην πίστα της Ουγγαρίας τη 2η νίκη του με τα χρώματα της Ferrari και συνολικά 41η στην καριέρα του.

Ο Γερμανός πιλότος, ο οποίος αφιέρωσε τη νίκη του στον Jules Bianchi, πραγματοποίησε εκπληκτική εκκίνηση περνώντας τις δύο Mercedes. Πολύ καλή ήταν και η εκκίνηση του Kimi Raikkonen, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα. Από την πλευρά του o Hamilton δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την pole position με αποτέλεσμα να πέσει στο ξεκίνημα στην 10η θέση.

Η 10η θέση όμως δεν αρκούσε στον περσινό παγκόσμιο πρωταθλητή, ο οποίος πέρασε στην αντεπίθεση ανεβαίνοντας στον 29ο γύρο στην τέταρτη θέση, που ήταν και η καλύτερη για τον Βρετανό στον αγώνα.

Στο 46ο γύρο ο Hulkenberg έπεσε στα προστατευτικά λάστιχα, χωρίς ευτυχώς να τραυματιστεί, ενεργοποιώντας όμως την παρουσία του αυτοκινήτου ασφαλείας στην πίστα που είχε ως αποτέλεσμα οι δύο Ferrari να χάσουν τη διαφορά που είχαν "χτίσει" μέχρι εκείνο το σημείο.

Και ενώ ο Hamilton συνέχιζε την αντεπίθεσή του, μια επαφή με τον Ricciardo ήταν η αιτία ο 30χρονος θα δεχθεί ποινή και να πέσει στην 12η θέση, τερματίζοντας τελικά στην 6η. Από την πλευρά του ο Nico Rosberg αντιμετώπισε πρόβλημα με το πίσω ελαστικό του και τερμάτισε όγδοος.

Αν και ξεκίνησε ιδανικά, ο αγώνας κατέληξε να είναι καταστροφικός για τον Kimi Raikkonen, o οποίος εγκατέλειψε στον 59ο γύρο εξαιτίας προβλήματος στο μονοθέσιό του. Η έκπληξη του αγώνα ήταν ο 17χρονος Max Verstappen, o οποίος είδε την καρό σημαία από την 4η θέση. Αυτή ήταν και η καλύτερη επίδοση της καριέρας του στην Formula 1.

Η νίκη του Vettel στην Ουγγαρία τον φέρνει στην 3η θέση της λίστας με τους οδηγούς με τις περισσότερες νίκες στην ιστορία της Formula 1 παρέα με τον Ayrton Senna. Πρώτος είναι ο Michael Schumacher και δεύτερος ο Prost.

Αναλυτικά η κατάταξη στο Grand Prix της Ουγγαρίας:

H βαθμολογία των οδηγών:

Η βαθμολογία των κατασκευαστών:

To LIVE του Grand Prix

14:53
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη του Grand Prix της Ουγγαρίας.
14:54
Θυμίζουμε πως ο Lewis Hamilton εχθές το μεσημέρι κατέκτησε την 9η φετινή pole position σε 10 αγώνες και θα ξεκινήσει από την πρώτη θέση, ενώ πίσω του θα βρίσκεται ο ομόσταυλός του Nico Rosberg.
15:01
Να σημειωθεί πως ο Hamilton προηγείται με 194 βαθμούς, ενώ ακολουθεί ο Rosberg με 177, τρίτος είναι ο Vettel με 135 και πέμπτος ο Bottas με 77.
15:02
Στους κατασκευαστές πρώτη είναι η Mercedes με 371 βαθμούς, δεύτερη η Ferrari με 211 και τρίτη η Williams με 151
15:03
Σιγά σιγά λοιπόν οι οδηγοί παίρνουν τις θέσεις του στο grid της Ουγγαρίας...
15:04
Έχουμε μια μικρή καθυστέρηση όμως. Οι οδηγοί κάνουν έναν γύρο ακόμα πριν παραταχθούν και πάλι στο grid.
15:05
Ο λόγος της καθυστέρησης ήταν επειδή ο Massa δεν είχε τοποθετήσει σωστά το μονοθέσιό του
15:06
69 λοιπόν γύροι στην πίστα της Ουγγαρίας.
15:06
Όλα πλέον είναι έτοιμα για την εκκίνηση.
15:06
Και ξεκινούν οι οδηγοί έχουν αγώνα.
15:06
Πολύ καλό ξεκίνημα του Rosberg, αλλά και του Vettel.
15:06
Τέταρτος έπεσε ο Hamilton
15:07
Τρομερό ξεκίνημα των δύο Ferrari που έχουν πάρει τις δύο πρώτες θέσεις τώρα. Καταστροφική η εκκίνηση του Hamilton.
15:07
Εκτός πίστας βγήκε προσωρινά ο Ηamilton!
15:07
Όμως επιστρέφει και καταφέρνει να κρατήσει τον έλεγχο.
15:09
Έχει πέσει στην 10η θέση τώρα ο Hamilton. Απίστευτο. Ξεφεύγουν οι Ferrari. Δραματική η εκκίνηση στην Ουγγαρία.
15:11

15:15
6/69: Προηγείται ο Vettel, πίσω του ο Raikkonen, τρίτος ο Rosberg.
15:21
Όσο περνούν οι γύροι ο Vettel αυξάνει ακόμη περισσότερο την απόστασή του από τον δεύτερο Raikkonen.
15:21
Υπήρξε μια επαφή προηγουμένως ανάμεσα σε Hamilton και Massa.
15:24
13/69: "Μην μου ξαναπείτε το ίδιο πράγμα" απάντησε στο τιμ του ο Rosberg, o oποίος προσπαθεί να πιέσει με όλες τις δυνάμεις του.
15:26
14/69: Ογδοος τώρα ο Hamilton ο οποίος περνάει τον Perez. Όλα για όλα θα αναγκαστεί να τα παίξει ο Βρετανός πιλότος.
15:29
16/69: Ακόμα οι δύο Ferrari δεν έχουν μπει στα pit stops.
15:30
Όλοι έχουν επιλέξει τη μαλακή γόμα.
15:32

15:33
19/69: Είναι τρομερή η αντεπίθεση του Hamilton, ο οποίος βρίσκεται τώρα στην 5η θέση!
15:34
Έχει χάσει ένα κομμάτι της μπροστινής του πτέρυγας ο Raikkonen το οποίο θα τον καθυστερήσει λίγο...
15:34
19/69: Σύγκρουση μεταξύ Perez και Maldonado!
15:35
Ευτυχώς ο Perez δεν έχει πάθει ζημιά και επανέρχεται.
15:35

15:38
22/69: Στα πιτς τώρα και ο Sebastian Vettel.
15:40
Δείτε την τρομερή εκκίνηση των δύο Ferrari!
15:41
Η στιγμή της επαφής μεταξύ Hamilton και Massa.