GP Ουγγαρίας: Pole Position ξανά για Hamilton

Ο Lewis Hamilton κατέκτησε την 9η φετινή pole position σε 10 αγώνες και θα εκκινήσει στην πρώτη θέση του Grand Prix της Ουγγαρίας, μπροστά από τον ομόσταυλό του, Nico Rosberg.

Από την πρώτη θέση του Grand Prix της Ουγγαρίας θα εκκινήσει ο Lewis Hamilton στον αγώνα της Κυριακής (26/7). Ο Βρετανός πιλότος ήταν κυρίαρχος και με χρόνο 1 λεπτό και 22.020 δευτερόλεπτα κατέλαβε την pole position. Αυτή ήταν και η 9η φετινή pole position σε 10 αγώνες για τον παγκόσμιο πρωταθλητή.

Πίσω του βρέθηκε ο ομόσταυλός του, Nico Rosberg, με τις δύο Mercedes να ξεκινούν από τις θέσεις 1-2. Τρίτος θα εκκινήσει ο Sebastian Vettel με Ferrari, ενώ τέταρτος ο Daniel Ricciardo με Red Bull.

Αναλυτικά η κατάταξη για τις 10 πρώτες θέσεις:

Να σημειωθεί ότι ο Jenson Button με MacLaren θα ξεκινήσει από την 16 θέση, ενώ από την 15η θα ξεκινήσει ο ομόσταυλός του, Fernando Alonso.