GP Μπρνο: Τέλος στο σερί του Marquez, νικητής ο Pedrosa

Μετά από 10 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα του MotoGP, o Marc Marquez δεν ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο GP του Μπρνο. Νικητής ο ομόσταυλός του στη Honda, Dani Pedrosa.

Σερί ήταν και πάει. Μετά από 10 αγώνες στην κορυφή, ο Marc Marquez δεν κατάφερε να τερματίσει πρώτος και στο Grand Prix του Μπρνο, με τον Dani Pedrosa να είναι αυτή τη φορά ο νικητής. O παγκόσμιος πρωταθλητής του 2013 αντιμετώπισε προβλήματα με τα ελαστικά του με αποτέλεσμα να μην εξασφαλίσει μια θέση στο βάθρο.

Μπροστά από τον 21χρονο βρέθηκαν ακόμη οι Jorge Lorenzo και Valentino Rossi, οι οποίοι τερμάτισαν στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα. Οι δύο Ducati των Iannone και A. Dovizioso που βρέθηκαν δίπλα στον poleman Marquez στην εκκίνηση, τερμάτισαν στην 5η και στην 6η θέση αντίστοιχα.