GP Χερέθ (QF): Pole ο Rossi για 52η φορά

Ο Valentino Rossi κατέκτησε την pole position στην πίστα της Χερέθ μετά από μία συγκλονιστική μάχη στα δοκιμαστικά.

Ο Valentino Rossi θα εκκινήσει από την πρώτη θέση του grid στο grand prix της Χερέθ, αφού κατέκτησε την 52η pole position της καριέρας του.

Ο Jorge Lorenzo, στον πρώτο αγώνα μετά από την ανακοίνωση της μεταγραφής του στην Ducati, έμοιαζε ο πιο γρήγορος αναβάτης στην πίστα, αν και ο Marc Marquez έκανε κι αυτός τον πιο γρήγορο γύρο πριν αλλάξει τα ελαστικά της Michelin με 1:39.064.

Όταν ανέκτησε την πρωτοπορία ο Ισπανός παγκόσμιος πρωταθλητής με 1:38.858, ο συμπατριώτης του και ο Rossi είχαν έναν τελευταίο γύρο για να απαντήσουν. Ο Marquez έχασε χρόνο στο τελευταίο κομμάτι της πίστας, σε αντίθεση με τον "γιατρό" της Movistar Yamaha, ο οποίος γύρισε σε χρόνο 1:38.736 και κατέκτησε την pole position από τον Lorenzo, αφήνοντας στον Marquez στην τρίτη θέση μετά από δύο σερί πρωτιές.