Πρωταθλητής ξανά ο Márquez

Ο Jorge Lorenzo αναδείχτηκε νικητής στο Grand Prix του Μοτέγκι, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τον Marc Márquez που τερμάτισε στη δεύτερη θέση να στεφθεί παγκόσμιος πρωταθλητής για ακόμη μία χρονιά.

Ο Ισπανός αναβάτης έφτασε τους 312 βαθμούς και πήρε τον τίτλο τρεις "στροφές" πριν από το τέλος του πρωταθλήματος, εξαργυρώνοντας την πολύ καλή του παρουσία στους πρώτους αγώνες. Ο Marc Márquez ισοφάρισε παράλληλα τον Lorenzo καθώς έγινε ο δεύτερος Ισπανός με δύο παγκόσμιους τίτλους. Αποτελεί δε τον νεότερο αναβάτη που κατακτά διαδοχικούς τίτλους στο Moto GP παίρνοντας το ρεκόρ από τον Mike Hailwood, που ήταν 23 όταν πήρε τον δεύτερο το 1963.

Στα του αγώνα, ο Lorenzo πανηγύρισε την πρωτιά με τον Βαλεντίνο Ρόσι να συμπληρώνει την τριάδα του βάθρου, ενώ ο Dani Pedrosa τερμάτισε στην τέταρτη θέση.

Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 19 Οκτωβρίου στην Αυστραλία, ενώ ακολουθούν άλλοι δύο, στη Μαλαισία (26/10) και στη Βαλένθια (9/11).