Το προκλητικό πέναλτι υπέρ της Ισημερινής Γουινέας (VIDEO)

Με ένα σκανδαλώδες πέναλτι που προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων στον αγωνιστικό χώρο και στις κερκίδες, η διοργανώτρια του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, Ισημερινή Γουινέα, προκρίθηκε στα ημιτελικά εις βάρος της Τυνησίας.

Η διοργανώτρια του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, Ισημερινή Γουινέα προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης επικρατώντας στην παράταση με 2-1 της Τυνησίας.

Ωστόσο το ματς σημαδεύτηκε από την απόφαση του διαιτητή να σφυρίξει πέναλτι, σε μια βουτιά του Μπαλμπόα, μέσα στην περιοχή της Τυνησίας στο 93ο λεπτό κι ενώ η Ισημερινή Γουινέα έχανε με 1-0. Αμέσως οι παίκτες της Τυνησίας ξέσπασαν στο διαιτητή του αγώνα, ενώ το ίδιο συνέβη και στις κερκίδες, με το γιουχάρισμα να "πέφτει σύννεφο".

Ο επιθετικός της ομάδας της Γουινέας, ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα, το ματς πήγε στην παράταση κι εκεί ο Μπαλμπόα και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την Ισημερινή Γουινέα στην επόμενη φάση.