Στα ημιτελικά η Κολομβία

Η Κολομβία πήρε το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, μετά την νίκη της επί του Περού με 4-2 στα πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια).

Σε ένα πολύ δυνατό ματς για τα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, με δύο ομάδες επιφυλακτικές, Περού και Κολομβία έμελλε να λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι, με τους τυπικά φιλοξενούμενους (Κολομβία) να παίρνουν την πρόκριση επικρατώντας με 4-2 στη... ρώσικη ρουλέτα.

Στη διάρκεια του 90λεπτου η Κολομβία είχε ελαφρά υπεροχή, με το Περού όμως να χάνει την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση λίγο πριν από την εκπνοή, όταν μετά από κεφαλιά του Ράμος η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Παράταση δεν υπήρξε κι έτσι όλα κρίθηκαν στα πέναλτι. Οι Κολομβιανοί ευστόχησαν και στις 4 εκτελέσεις τους, ενώ ο Οσπίνα έπιασε το πέναλτι του Τραούσο, ενώ αυτό που εκτέλεσε ο Κουέβα πήγε στο δοκάρι.

Στα ημιτελικά η Κολομβία θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Μεξικό-Χιλή.