H LDU κατέκτησε το Κόπα Λιμπερταδόρες (vids)

Ιστορία έγραψε τα ξημερώματα της Πέμπτης (03/07) η Liga Deportiva Universitaria καθώς έγινε η πρώτη ομάδα από το Εκουαδόρ που κατακτά το Κόπα Λιμπερταδόρες. Ο τίτλος κρίθηκε στα πέναλτι με 3-1 για την LDU η οποία στην κανονική διάρκεια του επαναληπτικού τελικού με τη Φλουμινένσε ηττήθηκε με 3-1.

Το κατάμεστο Μαρακανά του Ρίο ντε Τζανέιρο "πάγωσε" από νωρίς. Μόλις στο έκτο λεπτό ο Λουίς Μπολάνο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι ταξίδεψαν στη Βραζιλία με σκοπό να υπερασπιστούν τη νίκη με 4-2 στον πρώτο αγώνα στο Κίτο. Η απάντηση από πλευράς Φλουμινένσε ήρθε 5 λεπτά αργότερα με τον Τιάγκο Νέβες.

Ο ίδιος παίκτης αναπτέρωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ στο 28ο λεπτό. Το 2-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους αλλά ο Νέβες είχε μεγάλα κέφια και στο 57' με απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το 3-1. Οι Βραζιλιάνοι είχαν στη διάθεσή τους τουλάχιστον 33 λεπτά για να πετύχουν και τέταρτο γκολ και να κατακτήσουν το τρόπαιο αλλά οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και ο τελικός οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.

Εκεί σε πρωταγωνιστική μορφή για την LDU αναδείχθηκε ο τερματοφύλακάς της, Χοσέ Φρανσίσκο Σεβάλος ο οποίος απέκρουσε τις εκτελέσεις των Ντάριο Κόντσα, Τιάγκο Νέβες και Ουάσινγκτον. Οι Πατρίτσιο Ουρούτια, Φράνκλιν Σάλας και Γιόφρε Γκουερόν ευστόχησαν από την άσπρη βούλα για λογαριασμό της ομάδας από το Εκουαδόρ η οποία επικράτησε με 3-1 και έφερε για πρώτη φορά το βαρύτιμο τρόπαιο στην πατρίδα της.