Η Ιντερνασιονάλ κατέκτησε το Κόπα Λιμπερταδόρες (vid)

Στο κατάμεστο στάδιο Μπέιρα Ρίο η Ιντερνασιονάλ επικράτησε με 3-2 της Τσίβας Γκουαδαλαχάρα στον επαναληπτικό τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες και με δύο νίκες κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο για δεύτερη φορά στην ιστορία της (η πρώτη το 2006).

Εχοντας επικρατήσει με 2-1 στον πρώτο αγώνα στο Μεξικό η Ιντερνασιονάλ ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο. Τα πράγματα, όμως, δυσκόλεψαν για τους Βραζιλιάνους καθώς στο 43ο λεπτό με ένα υπέροχο γκολ ο Μάρκο Φαμπιάν Ντα λα Μόρα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Το 0-1 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Ιντερνασιονάλ ανέβασε την απόδοσή της και η ισοφάριση ήρθε στο 63ο λεπτό με τον Ραφαέλ Σόμπις να σκοράρει αξιοποιώντας τη σέντρα του Κλέμπερ. Ο Λεάντρο, οποίος είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, διπλασίασε τα τέρματα της Ιντερνασιονάλ στο 76ο λεπτό και ο Τζουλιάνο σφράγισε τη νίκη της ομάδας του πετυχαίνοντας το 3-1 στο 90ό λεπτό. ΗΤσίβας διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στις καθυστερήσεις με τον Πατρίτσιο Αραούχο.

Ιντερνασιονάλ - Τσίβας Γκουαδαλαχάρα 3-2