Διεκόπη το Μπόκα - Ρίβερ: Νύχτα ντροπής για το ποδόσφαιρο (PHOTOS+VIDEOS)

Ο επαναληπτικός αγώνας μεταξύ Μπόκα Τζούνιορς και Ρίβερ Πλέιτ για τη φάση των "16" του Κόπα Λιμπερταδόρες διεκόπη στο ημίχρονο, καθώς οι παίκτες των φιλοξενούμενων δέχθηκαν επίθεση με σπρέι πιπεριού από οπαδούς των γηπεδούχων. Ενδεχόμενο πρόκρισης της Ρίβερ στα "χαρτιά".

Τραγικά ήταν τα όσα συνέβησαν το βράδυ της Πέμπτης (14/5) στον αγώνα μεταξύ Μπόκα Τζούνιορς και Ρίβερ Πλέιτ για τη φάση των "16" του Κόπα Λιμπερταδόρες, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να αποφασίζει την οριστική διακοπή του παιχνιδιού.

Πιο συγκεκριμένα, όταν οι παίκτες της Ρίβερ βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο του "Μπομπονέρα" για την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, δέχθηκαν επίθεση από οπαδούς των γηπεδούχων στη φυσούνα, με σπρέι πιπεριού!

Πολλοί παίκτες των φιλοξενούμενων δεν μπορούσαν καν να ανοίξουν τα μάτια τους, ενώ όπως δήλωσε ο Ροχέλιο Φούνες: "Έχω τέλεια όραση, άλλα τώρα δεν βλέπω καθόλου από το ένα μάτι. Είναι τρομερό αυτό που συμβαίνει".

Αμέσως μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο πρόεδρος της Ρίβερ ζητώντας διακοπή, ενώ ήρθε σε διαπληκτισμό με τον τεχνικό της Μπόκα και πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Ροδόλφο Αρουαμπαρένα.

Παράλληλα, μέχρι να παρθεί τελικά η απόφαση για διακοπή χρειάστηκε να περάσει πάνω από μία ώρα αγώνα.

Πλέον υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να τιμωρηθεί η Μπόκα για τα όσα τραγικά συνέβησαν στην αναμέτρηση και η Ρίβερ να πάρει το ματς στα "χαρτιά" με 3-0 όπως αναφέρει ο κανονισμός. Θυμίζουμε πως το πρώτο ματς η Ρίβερ Πλέιτ ήταν αυτή που είχε επικρατήσει με 1-0.

Μπόκα Τζούνιορς: Οριόν, Περούσι, Κάτα Ντίας, Γκιγιέρμο Μπουρδίσο, Κολάσο, Γκάγκο, Μέλι, Πάμπλο Πέρες, Παβόν, Καρίσο, Οσβάλντο.

Ρίβερ Πλέιτ: Μπαροβέρο, Μαμάνα, Μαϊδάνα, Ραμίρο Φούνες Μόρι, Κρανεβίτερ, Πόνσιο, Κάρλος Σαντσες, Ντριούσι, Γκονσάλο "Πίτι" Μαρτίνες, Μόρα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των επαναληπτικών του Κόπα Λιμπερταδόρες για τη φάση των "16":

Τίγκρες - Ουνιβερσιτάριο 1-1(1-2)

(76' πέν. Ραφαέλ Σόμπις / 2' Ρουμπέν Κουέστα)

Σάντα Φε - Εστουδιάντες 2-0 (1-2)

(34' Φρανσίσκο Μέσα, 80' Γιαμίλσον Ριβέρα)

Κρουζέιρο - Σάο Πάουλο 1-0 (4-3 πέν.) (0-1)