Στην κορυφή της Λατινικής Αμερικής η Κορίνθιανς

Η Κόρινθιανς επιβλήθηκε στον 2ο τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες της Μπόκα Τζούνιορς με 2-0 και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, κατέκτησε τον φετινό τίτλο.

Το "Pacaembu" του Σάο Πάουλο ήταν κατάμεστο από Βραζιλιάνους οπαδούς της Κορίνθιανς η οποία με τη νίκη της, στέφθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της πρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής.

Ο Έμερσον Σέικ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 54ο λεπτό του αγώνα, ενώ ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του στο 72ο λεπτό.

Κορίνθιανς: Κάσιο, Αλεσάντρο, Τσικάο, Λεάντρο Καστάν, Φάμπιο Σάντος, Ραλφ, Παουλίνιο, Ντανίλο, Αλέξ (88' Ντόουγκλας), Ζόρζε Ενρίκε (92' Λιέντσον), Έμερσον Σέικ (92' Ουάλας).

Μπόκα Τζούνιορς: Οριόν (33' Σεμπαστιάν Σόσα), Φράνκο Σόσα, Στσιάβι, Ματίας Καρούσο, Κλεμέντε Ροντρίγκες, Πάμπλο Λεντέσμα (66' Σβίτανιτς), Σομόσα, Ερβίτι, Ρικέλμε, Μόουτσε (82' Βιάτρι), Σαντιάγκο Σίλβα.