Κόπα Λιμπερταδόρες: Το... πήρε και το σήκωσε η Μπόκα

Με δύο γκολ του Χουάν Ρικέλμε, η Μπόκα Τζούνιορς νίκησε με 2-0 την Γκρέμιο στο Πόρτο Αλέγκρε στον δεύτερο τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες και με συνολικό σκορ 5-0 (3-0 το πρώτο ματς στο "Λα Μπομπονέρα") κατέκτησε το φετινό Κόπα Λιμπερταδόρες, το 6ο της ιστορίας της.

Η Μπόκα εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, όπου θα αντιμετωπίσει την κάτοχο του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ, Mίλαν.

Οσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι του δεύτερου τελικού, μετά από ένα "στείρο" πρώτο μέρος, ο Ρικέλμε στο 69ο λεπτό άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 στο 80'. Στο 85ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ, αφού ο Παλέρμο αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.