Σκηνές ντροπής στον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου (PHOTOS+VIDEOS)

Για 40 λεπτά διεκόπη ο τελικός του Κυπέλλου στην Κύπρο, όταν οι απογοητευμένοι οπαδοί της ΑΕΛ άρχισαν να πετούν στον αγωνιστικό χώρο καπνογόνα και πέτρες. Ρατσιστικά σύμβολα από τους οπαδούς του ΑΠΟΕΛ, κυπελλούχος η ομάδα του Μαντούκα για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Ο ΑΠΟΕΛ κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Κύπελλο Κύπρου σε ένα τελικό που αμαυρώθηκε από τα επεισόδια που δημιούργησαν οι οπαδοί της ΑΕΛ. Πιο συγκεκριμένα, μετά το τέταρτο γκολ του ΑΠΟΕΛ με απευθείας εκτέλεση φάουλ (4-2) από τον Γιον Άρνε Ρίισε, οι οπαδοί της ΑΕΛ άρχισαν να πετούν στον αγωνιστικό χώρο καπνογόνα, πέτρες και διάφορα αντικείμενα.

Ο διαιτητής του αγώνα έστειλε της δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το ματς να διακόπτεται για 40 λεπτά. Παράλληλα, στην κερκίδα του ΑΠΟΕΛ προκάλεσαν αρνητική εντύπωση δύο πανό που έφεραν πάνω τους ρατσιστικά σύμβολα.

Το εθνικιστικό σύμβολο του κέλτικου σταυρού που χρησιμοποιείται από λευκούς εθνικιστές, θεωρείται σύμβολο της "λευκής φυλής" και χρησιμοποιείται από νεοναζί σε όλο τον κόσμο.