Μίντλεσμπρο - Νόριτς 0-2: Στην Premier League τα "καναρίνια"

Η Νόριτς ήταν η νικήτρια του πιο ακριβού αγώνα στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο, του τελικού των πλέι οφ της Championship, και επικρατώντας 2-0 της Μίντλεσμπρο του Δημήτρη Κωνσταντόπουλου επέστρεψε στην Premier League ένα χρόνο μετά τον υποβιβασμό της. Κέρδος τα 170 εκατ. ευρώ!

Στο κατάμεστο Ουέμπλεϊ τα "καναρίνια" εμφανίστηκαν πιο έτοιμα, ψυχολογικά και αγωνιστικά, για τη μεγάλη μάχη. Το δοκάρι του 9', σε προσπάθεια του Τζόνσον, ήταν το μήνυμα προς την άμυνα της "Μπόρο", η οποία πέρασε δύσκολες στιγμές πριν καν συμπληρωθούν 20 λεπτά.

Μπορεί ο Βόσεν να τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι με το τρομερό σουτ του στο 10', ωστόσο οι συμπαίκτες του στα μετόπισθεν έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, με αποτέλεσμα το 1-0 από τον Τζερόμ στο 12' και το 2-0 από τον Ρέντμοντ στο 16'. Ο Κωνσταντόπουλος ήταν σε μειονεκτική θέση σε αμφότερες τις περιπτώσεις, στο πρώτο γκολ πάντως θα μπορούσε να ενεργήσει καλύτερα κλείνοντας τη γωνία του.

Από τη στιγμή που τα τελευταία 20 χρόνια καμία ομάδα που βρέθηκε να χάνει 2-0 στον εν λόγω αγώνα είχε επιστρέψει, η Μίντλεσμπρο είχε τρομερά δύσκολο έργο. Ιδίως απέναντι σε μια Νόριτς που χρειάστηκε έκτοτε να κάνει απλώς διαχείριση του υπέρ της προβαδίσματος.

Ο Βόσεν ήταν η μόνη απειλή για τα "καναρίνια", στόχο όμως δεν βρήκε σε κάποια από τις προσπάθειές του. Πριν από το 60' ζήτησε και πέναλτι, αντ' αυτού πήρε κίτρινη κάρτα για θέατρο. Ήταν η τελευταία ελπίδα της "Μπόρο" να επιστρέψει στο ματς. Η απογοήτευσε πλημμύρισε έκτοτε κάθε απόπειρα επίθεσης των "σμόγκις" και η Νόριτς δεν κινδύνευσε, προστατεύοντας μέχρι τέλους το 2-0.

Μαζί με τη νίκη-άνοδο έβαλε στο ταμεία της 170 εκατομμύρια ευρώ. Αντίθετα η Μίντλεσμπρο δεν μπόρεσε να επανέλθει στα σαλόνια μετά τη σεζόν 2008-09.

Μίντλεσμπρο: Κωνσταντόπουλος, Ουάιτχεντ (46' Ενσούε), Αγιάλα, Γκίμπσον, Φρεντ, Κλέιτον, Λιντμπίτερ, Άντομα, Βόσεν (68' Μαρτίνες), Τόμλιν, Μπάμφορντ

Νόριτς: Ρούντι, Ουιτάκερ, Μάρτιν, Μπασόνγκ, Όλσον, Ρέντμοντ (87' Ο'Νιλ), Χάουζον, Τετέι, Τζόνσον, Χούλαχαν (75' Ντόρανς), Τζερόμ (74' Γκράμπαν)

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ:

16:58
Καλησπέρα σας
16:59
Σε λίγα λεπτά θα έχουμε την σέντρα στο Μίντλεσμπρο - Νόριτς που δίνει την άνοδο στην Πρέμιερ Λιγκ της επόμενης περιόδου.
17:00
Για την Μίντλεμπρο φυσικά ξεκινά και ο δικός μας Ντίμι Κωνσταντόπουλος.
17:01
Μίντλεσμπρο: Ντίμι, Γουάιτχεντ, Αγιάλα, Γκίμπσον, Φρεντ, Άντομαχ, Λιντμπίτερ, Κλέιτον, Τόμλιν, Βόσεν, Μπάμφορντ
17:02
Νόριτς: Ρούντι, Γουάιτακερ, Μάρτιν, Μπασόνγκ, Όλσον, Ρέντμοντ, Χόσον, Τετέι, Τζόνσον και Χόλαχαν
17:03
Ξεκίνησε το παιχνίδι.
17:05
Περιττό να πούμε ότι το Γουέμπλεϊ είναι κατάμεστο....
17:05
Γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι από τα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να έχουν μπει φουριόζες...
17:06
Πέρα από τους φίλους της Νόριτς υπάρχουν φυσικά και εκείνοι της "Μπόρο"
17:07
Και μία γεύση από την είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο...
17:09
Πιέζει ψηλά η Νόριτς και αυτό δυσκολεύει την κυκλοφορία της μπάλας για την Μίντλεσμπρο. Η πίεση ξεκινά από τα 3/4 του γηπέδου και μέχρι στιγμής λειτουργεί άψογα για τους τυπικά φιλοξενούμενους.
17:11
8' Καλή στιγμή για την Νόριτς: Σέντρα από τα δεξιά με τον Γουιτάκερ, αλλά ο Τζόνσον δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά και μπλοκάρει εύκολα ο Κωνστανόπουλος.
17:12
9' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΟΡΙΤΣ: Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Η άμυνα της "Μπόρο" δεν έδιωξε καλά την μπάλα, αυτή στρώθηκε στον Τζόνσον που σούταρε όμως τον νίκησε το οριζόντιο δοκάρι του Κωνσταντόπουλου.
17:12
10 ΔΟΚΑΡΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ: Τρομερό σουτ από τον Βόσεν έξω από την περιοχή που σταματά και αυτό στο οριζόντιο δοκάρι.
17:15
12 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΟΡΙΤΣ: Ρεσιτάλ λαθών στην άμυνα της Μίντλεσμπρο. Ο Τζερόμ κλέβει την μπάλα από τον Αγιάλα, βγαίνει απέναντι από τον Κωνσταντόπουλο και τον πλασάρει ιδανικά.
17:18
16' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΟΡΙΤΣ: Ο Ρέντμοντ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, απέφυγε τον αντίπαλο του και με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον "Ντίμι".
17:18
ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΗ Η ΝΟΡΙΤΣ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ...
17:23
Δείτε το γκολ που άνοιξε το σκορ η Νόριτς:
17:24
Αλλά και αυτό του Ρέντμοντ:
17:25
23' Πρώτο κόρνερ στο ματς για την Μίντλεσμπρο.
17:26
Τραγική εκτέλεση με τους παίκτες της "Μπόρο" να δείχνουν επηρεασμένοι ψυχολογικά. Άλλωστε, η Νόριτς πέρα από το 2-0 πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και συνεχίζει να πιέζει.
17:28
26' Κεφαλιά από τον Βόσεν στο ύψος του πέναλτι περνά άουτ.
17:31
Καμία ομάδα που έχει βρεθεί να χάνει με 2-0 στον τελικό των πλέι όφ δεν έχει καταφέρει να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση από το 1995. Τότε το είχε καταφέρει η Μπόλτον κόντρα στη Ρέντινγκ.
17:32
Σε εκείνο το παιχνίδι η Μπόλτον έχανε με 2-0, κατάφερε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και εκεί κατάφερε να πάρει τη νίκη.
17:33
Με αυτά και με αυτά φτάσαμε στο 30 με την εικόνα του αγώνα να μην έχει αλλάξει. Η Νόριτς πιέζει στα 3/4 του γηπέδου την Μίντλεσμπρο και η "Μπόρο" έχει οριακά την κατοχή της μπάλας (55%-45%), χωρίς να κάνει απολύτως τίποτα...
17:34
Ένα άλλο ενδιαφέρον στατιστικό είναι ότι η Νόριτς έχει κερδίσει μόλις μία από τις τελευταίες 12 αναμετρήσεις της με την Μίντλεσμπρο σε όλες τις διοργανώσεις. Η "Μπόρο" έχει 6 νίκες, ενώ πέντε ματς έχουν τελειώσει χωρίς νικητή.
17:37
Ο Ρεντμοντ μόλις έχει κάνει το 2-0 και πανηγυρίζει...
17:38
36' Φάουλ σε καλή θέση για σέντρα για την Μίντλεσμπρο.
17:40
37' Κεφαλιά και πάλι από τον Βόσεν και πάλι άστοχη. Ο Βέλγος είναι ό,τι καλύτερο επιθετικά για την "Μπόρο".
17:48
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου
17:50
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο Γουέμπλεϊ: Μίντλεσμπρο - Νόριτς 0-2 (12' Τζερόμ, 15' Ρέντμοντ)
18:06
Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο
18:07
Μία αλλαγή στο ματς. Για την Μίντλεσμπρο ο Εν'Σου μπήκε στην θέση του Γουάιτχεντ
18:11
Η Μίντλεσμπρο πιέζει, κερδίζει κόρνερ και η κερκίδα ξεσηκώνεται. Η κεφαλιά του Αγιάλα όμως πέρασε άουτ
18:15
Νέο κόρνερ για την Μίντλεσμπρο στο 54', ξανά άστοχη κεφαλιά του Αγιάλα
18:16
Θυμίζουμε πως ο Αγιάλα ήταν αυτός που έκανε την γκάφα για το 1-0, με τον Τζερόμ να νικά τον Κωνσταντόπουλο στην κλειστή του γωνία
18:17
Ο Γέλε Βόσεν παίρνει κίτρινη κάρτα για "θεάτρο". Υπήρχε επαφή, απλά έπεσε θεαματικά
18:20
Ευκαιρία για την Μίντλεσμπρο στο 58', όμως ο Ράντι μπλοκάρει την μπάλα μετά το σουτ του Μπάμφορντ
18:30
Έγινε φάουλ στον Κωνσταντόπουλο σε εκτέλεση κόρνερ, δεν δόθηκε και η Νόριτς έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ στο 69'
18:31
Πέρασαν 70 λεπτά... Μίντλεσμπρο - Νόριτς 0-2
18:35
Στο 75' ο Κάμερον Τζερόμ αποθεώνεται και στην θέση του περνά ο Γκράμπαν (Νόριτς)