4ος γύρος: Γκολ ο Εζίλ, πρόκριση η Άρσεναλ (VIDEOS)

Εν αντιθέσει με τις Τσέλσι, Μάντσεστερ Σίτι, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ, η Άρσεναλ εξασφάλισε το εισιτήριο για τη φάση των "16" του FA Cup χάρη στην επικράτησή της με 3-2 επί της Μπράιτον. Σκόραρε ο Μεσούτ Εζίλ.

Η συμμετοχή του Μεσούτ Εζίλ στο αρχικό σχήμα μετά από 112 ολόκληρες ημέρες και η συνύπαρξή του με τον Θίο Γουόλκοτ για πρώτη φορά από την Boxing Day του 2013 ήταν οι σημαντικότερες ειδήσεις που αφορούσαν το αρχικό σχήμα της Άρσεναλ.

Μόλις δύο λεπτά χρειάστηκαν οι "κανονιέρηδες" για να πάρουν το προβάδισμα με σουτ του αμαρκάριστου Γουόλκοτ, ενώ στο 24' ο εξαιρετικός Τόμας Ροσίτσκι βρήκε τον Εζίλ, ο οποίος κοντρόλαρε ιδανικά και με αριστερό πλασέ διπλασίασε το προβάδισμα.

Κόντρα στη ροή, ο Κρις Ο' Γκρέιντι μείωσε στο 50ό λεπτό κι έδωσε ενδιαφέρον στο ματς, αλλά ο Ροσίτσκι αποκατέστησε σύντομα την τάξη (59') με μία υπέροχη εκτέλεση, προτού ο Στόκντεϊλ κρατήσει στο κόλπο την Μπράιτον με μία ωραία απόκρουση σε σουτ του Γουόλκοτ στο 69'.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν μία αμυντική αδράνεια και ξαναμπήκαν στο ματς με τον Σάμελ Μπάλντοκ στο 75', αν όμως μία ομάδα δικαιούτο να ξαναβρεί δίχτυα αυτή ήταν η Άρσεναλ που έχασε κλασικές ευκαιρίες στο 81' και το 92', ενώ είχε δοκάρι με τον Αλέξις Σάντσες στο 85'.

Μπράιτον (4-2-3-1): Στόκντεϊλ, Μπρούνο (63' Μαρτς), Γκριρ, Ντανκ, Μπένετ, Χόλα, Ινς, Καλδερόν, Φόρστερ-Κέισκι (82' Κολούνγκα), Μπάλντοκ, Ο' Γκρέιντι.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Στσέσνι, Τσέιμπερς, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Γκιμπς, Φλαμινί, Γουόλκοτ (70' Σάντσες), Ράμσεϊ, Ροσίτσκι, Εζίλ (80' Κοκελέν), Ζιρού (70' Άκπομ).