4ος γύρος: Η Λίβερπουλ νίκησε τον Γκούντγιονσεν (VIDEO)

Η Μπόλτον άνοιξε το σκορ με τον Έιντουρ Γκούντγιονσεν, αλλά λίγο αργότερα έμεινε με 10 παίκτες, με συνέπεια η Λίβερπουλ να ευνοηθεί και με γκολ του Φελίπε Κουτίνιο στο 91ο λεπτό να επικρατήσει 2-1 στο "Ρίμποκ" και να πάρει την πρόκριση στη φάση των "16" του FA Cup.

Ο πρώην άσος της ΑΕΚ έστειλε την προειδοποιητική βολή στο πρώτο ημίχρονο, ενώ και ο Ντέιβιντ Γουίτερ απείλησε, προτού η Λίβερπουλ αντιδράσει και βρει δοκάρι με τον Ραχίμ Στέρλινγκ (στο 31'), προτού ο Σιμόν Μινιολέ εξουδετερώσει την προσπάθεια του γκολτζή Ματ Μιλς.

Η Μπόλτον πήρε το προβάδισμα με πέναλτι που κέρδισε ο Ζαχ Κλαφ από τον Μάρτιν Σκρτελ κι εκτέλεσε ο Γκούντγιονσεν στο 59', αλλά η αποβολή του Νιλ Ντανς στο 66' και η κλασική ευκαιρία του Γκούντγιονσεν στο 71', έδωσαν ελπίδες στους "κόκκινους".

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς είχε δοκάρι στο 75' με τον Τζόρνταν Χέντερσον και ακόμα μία τρομερή φάση στο 83', προτού ο Στέρλινγκ ισοφαρίσει στο 86' και ο Φελίπε Κουτίνιο, λίγες ημέρες μετά από την ανανέωση της συνεργασίας του με την Λίβερπουλ, ανατρέψει τα δεδομένα στο 91'.

Μπόλτον (3-4-3): Λόνεργκαν, Γουίτερ, Ντερβίτ, Ρεμ, Φίνεϊ, Βέλα, Ντανς, Μόξι, Γκούντγιονσεν, Μιλς, Κλαφ (72' Τρότερ).

Λίβερπουλ (3-4-2-1): Μινιολέ, Τσαν, Σκρτελ, Σακό, Μάρκοβιτς (65' Μπορίνι), Τζέραρντ, Άλεν (70' Στάριτζ), Μορένο, Λαλάνα (54' Χέντερσον), Κουτίνιο, Στέρλινγκ.

# Ο Στίβεν Τζέραρντ σημπλήρωσε 700 συμμετοχές με τη φανέλα της Λίβερπουλ σε όλες τις διοργανώσεις. Μόνον οι Ίαν Κάλαχαν (857) και Τζέιμι Κάραχερ (737) έχουν περισσότερες