Λίγο πριν την σέντρα του αγώνα με την Λίνκολν, οπαδοί της Άρσεναλ απαίτησαν την απόλυση του Βενγκέρ κάνοντας συλλαλητήριο έξω από το "Emirates" και υψώνοντας πανό (PHOTOS).

Έχοντας φάει την ήττα- “σφαλιάρα” από την Μπάγερν Μονάχου, οι παίκτες της Άρσεναλ καλούνται να ξεπεράσουν το εμπόδιο της άσημης Σάτον Γιουνάιτεντ για το FA Cup. Οχι και στις πιο άνετες συνθήκες.

Τάκλιν στον Κοκλέν ο Γκιμπς!

Τελ. ανανέωση : 30/01/16 18:45

Ο μπακ της Άρσεναλ, Κιέραν Γκιμπς, δεν υπολόγισε καλά στο ματς κόντρα στην Μπέρνλι και έβγαλε νοκ άουτ τον συμπαίκτη του, Φρανσίς Κοκλέν.

Με τιμωρία κινδυνεύει ο Τζακ Γουίλσιρ, ο οποίος κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών της Άρσεναλ για την κατάκτηση του FA Cup παρέσυρε τον κόσμο των "κανονιέρηδων" σε υβριστικά συνθήματα κατά της Τότεναμ. Δείτε το VIDEO.

Χιλιάδες οπαδοί της Άρσεναλ αψήφησαν τη βροχή και κατέκλυσαν τους δρόμους του Λονδίνου για να γιορτάσουν το 12ο Κύπελλο Αγγλίας που κατέκτησε η ομάδα τους, την ώρα που παίκτες και προπονητές έδιναν τον παλμό από την οροφή του πούλμαν.

Με ένα τρομερό σουτ με το αριστερό, ο Γουόλκοτ άνοιξε το σκορ στο 40ό λεπτό του τελικού του Κυπέλλου Αγγλίας μεταξύ της Άρσεναλ και της Άστον Βίλα στο "Γουέμπλεϊ". Στο 50' ο Σάντσες "έγραψε" το 2-0, στο 62' ο Μερτεζάκερ το 3-0 και στις καθυστερήσεις ο Ζιρού έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα. Δείτε VIDEOS.

Ο τερματοφύλακας της Ρέντινγκ, Άνταμ Φεντερίτσι, υπέπεσε σε ένα τραγικό λάθος στον αγώνα με την Άρσεναλ για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, χάνοντας την μπάλα μέσα από τα χέρια του ύστερα από σουτ του Σάντσες. Δείτε το VIDEO.

Ο Ντάνι Γουέλμπεκ πλήγωσε την πρώην ομάδα του στο 61ο λεπτό, με συνέπεια η Άρσεναλ να επικρατήσει 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Ολντ Τράφορντ" για πρώτη φορά μετά από οκτώμιση χρόνια (11 ματς) και να πάρει το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του FA Cup.

Η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης στο "Ολντ Τράφορντ" για την προημιτελική φάση του FA Cup με τον Μονρεάλ, ωστόσο η Γιουνάιτεντ απάντησε άμεσα, φέρνοντας το ματς στα ίσα 4 λεπτά αργότερα με τον Ρούνεϊ. Στο 61', οι "κανονιέρηδες" πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Δείτε VIDEOS.

Άρσεναλ - Χαλ 3-2 παρ.

Τελ. ανανέωση : 17/05/14 20:34

Η Άρσεναλ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από την Χαλ, αλλά ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 71ο λεπτό και να στείλει τον τελικό του FA Cup στην παράταση, όπου με γκολ του Άαρον Ράμσεϊ στο 109' επικράτησε 3-2 και κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο από το 2005.

Η Άρσεναλ αντιμετωπίζει το Σάββατο τη Χαλ στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, ωστόσο οι "κανονιέρηδες" άρχισαν από τώρα να προετοιμάζουν τις εορταστικές εκδηλώσεις που θα ακολουθήσουν σε περίπτωση που κατακτήσουν τον τίτλο. Το ίδιο είχαν κάνει και πριν τον τελικό του Champions League το 2006, με την μοίρα όμως να τους παίζει άσχημο παιχνίδι.

Άρσεναλ - Λίβερπουλ 2-1

Τελ. ανανέωση : 16/02/14 18:56

Η Άρσεναλ πήρε το αίμα της πίσω, επικρατώντας 2-1 της Λίβερπουλ στο "Έμιρεϊτς" για τον 5ο γύρο του FA Cup που της δίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ουσιαστικοί οι Λονδρέζοι, παρότι αγωνίστηκαν με αρκετούς αναπληρωματικούς, θα βρουν την Έβερτον στην επόμενη φάση. Φωνάζουν για πέναλτι οι "κόκκινοι", κακός ο Χάουαρντ Γουέμπ.

Ο Αρσέν Βενγκέρ υποστήριξε ότι ο Ζοζέ Μουρίνιο δεν αποδέχεται τον τίτλο του φαβορί για την Τσέλσι επειδή φοβάται μην αποτύχει και ο Πορτογάλος απάντησε ότι ο Αλσατός είναι η αποτυχία προσωποποιημένη.

Αθωώθηκε ο Φάμπρεγκας

Τελ. ανανέωση : 22/05/09 13:14

«Αθώος» κρίθηκε από την αγγλική ομοσπονδία ο Σεσκ Φάμπρεγκας, όσον αφορά την κατηγορία περί αντιαθλητικής συμπεριφοράς, μετά το τέλος του αγώνα κυπέλλου της Άρσεναλ με τη Χαλ για τον 5ο γύρο του θεσμού.

Η καταγγελία των ανθρώπων της Χαλ ότι ο Σεσκ Φάμπρεγκας έφτυσε τον βοηθό του προπονητή Φιλ Μπράουν, Μπράιαν Χόρτον, μετά το τέλος του αγώνα με την Αρσεναλ για το κύπελλο Αγγλίας, δεν πρόκειται να μείνει εκεί, αφού η FA πήρε την υπόθεση στα χέρια της και θα ερευνήσει το θέμα.

Μιλώντας στην επίσημη ιστοσελίδα της Άρσεναλ, ο Σεσκ Φάμπρεγκας αρνείται ότι έφτυσε τον βοηθό προπονητή της Χαλ, με τη λήξη της αναμέτρησης για το αγγλικό κύπελλο, στην οποία η ομάδα του επικράτησε δύσκολα με 2-1.