Αποθέωση Εντουάρντο στη νίκη-πρόκριση επί της Κάρντιφ

Μία εβδόμαδα πριν τη συμπλήρωση ενός έτους από τον φρικιαστικό τραυματισμό του (23 Φεβρουαρίου 2008) ο Εντουάρντο ντα Σίλβα επέστρεψε στις επίσημες υποχρεώσεις της Αρσεναλ και αναδείχθηκε σε πρωταγωνιστή της νίκης με 4-0 επί της Κάρντιφ που έστειλε τους "Λονδρέζους" στη φάση των "16" του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ο επαναληπτικός αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων στο πλαίσιο του 4ου γύρου του θεσμού εξελίχθηκε σε ένα προσωπικό πάρτι του πολιτογραφημένου Κροάτη επιθετικού ο οποίος πριν από μία εβδομάδα είχε αγωνιστεί για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του στο φιλικό της Κροατίας με τη Ρουμανία.

Ο Εντουάρντο κέρδισε και με το παραπάνω το χειροκρότημα των φίλων της Αρσεναλ ανοίγοντας το σκορ στο 20ό λεπτό με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Κάρλος Βέλα. Στο 33' ο Νίκλας Μπέντνερ διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (2-0). Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Εντουάρντο "χτύπησε" και πάλι κερδίζοντας πέναλτι σε ανατροπή του από τον Γκάβιν Ρέι. Ο ίδιος εκτέλεσε την "εσχάτη των ποινών" γράφοντας το 3-0. Στο 67' ο Αρσέν Βενγκέρ τον αντικατέστησε με τον Ρόμπιν Φαν Πέρσι καθώς αισθάνθηκε ένα ελαφρύ τράβηγμα στο μηρό. Ο Φαν Πέρσι έκανε το τελικό 4-0 στο 88'.

Στον πέμπτο γύρο (φάση "16") η Αρσεναλ θα υποδεχθεί την Μπέρνλεϊ στις 7 ή 8 Μαρτίου και εάν περάσει θα αναμετρηθεί με τον νικητή του επαναληπτικού αγώνα, Χαλ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.