4ος γύρος: Πανωλεθρία για Τσέλσι, Μάντσεστερ Σίτι (VIDEOS)

Οι δύο κορυφαίες ομάδες του Νησιού, Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι, γνώρισαν εντός έδρας ήττες από ομάδες χαμηλότερης κατηγορίας και αποκλείστηκαν από τον 4ο γύρο του FA Cup.

Η Τσέλσι υποδέχθηκε την Μπράντφορντ, ομάδα της League One, και παρότι προηγήθηκε με δύο τέρματα, γνώρισε την εντός έδρας συντριβή με 4-2. Ο Ζοζέ Μουρίνιο χρησιμοποίησε αρκετούς αναπληρωματικούς και στα πρώτα 40 λεπτά είχε το "εισιτήριο" της πρόκρισης στο χέρι του. Γκάρι Κέιχιλ και Ραμίρες είχαν βάλει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, που δεν αισθάνθηκαν απειλή από τη μείωση του σκορ από τον Τζον Στεντ στο 41'. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 75' ισοφάρισαν με τον Φιλίπε Μοράις. Ο Άντριου Χάλιντεϊ έφερε τα πάνω κάτω στο 82' και ενώ όλη η δράση μεταφέρθηκε στην περιοχή της Μπράντφορντ στα επόμενα λεπτά, ο Μαρκ Γέιτς έγραψε το τελικό σκορ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η σύνθεση της Τσέλσι (4-4-2): Τσεχ, Κρίστενσεν, Ζουμά, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Ραμίρες, Οσκάρ, Μίκελ (70' Φάμπρεγας), Σαλάχ (70' Γουίλιαμ), Ντρογκμπά, Ρεμί (76' Αζάρ)

Παρόμοια μοίρα και για τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία υποτάχθηκε στο "Ετιχάντ" με 2-0 από τη Μίντλεσμπρο, την πιο φορμαρισμένη ομάδα της Championship, η οποία βρίσκεται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα αυτήν τη στιγμή. Αν και ο Άιτορ Καράνκα αποφάσισε να αφήσει εκτός αποστολής τον βασικό τερματοφύλακά του, Δημήτρη Κωνσταντόπουλου, η Μπόρο δεν απειλήθηκε τόσο πολύ από τον Σέρχιο Αγκουέρο και τον Στέβαν Γιόβετιτς. Αντιθέτως, ήταν εκείνη που δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες, με τον Πάτρικ Μπάμφορντ, τον δανεικό από την Τσέλσι επιθετικό, να ανοίγει το σκορ στο 53ο λεπτό. Η καταπληκτική προσπάθεια του Λι Τόμλιν που "άδειασε" τον Βίνσεντ Κόμπανι δεν κατέληξε στα δίχτυα του Γουίλι Καμπαλέρο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι απέναντι σε μία Σίτι που παρουσίασε κάκιστη εικόνα. Η δικαιοσύνη απονεμήθηκε στις καθυστερήσεις, με τον Κίκε να κάνει το 2-0 και να δίνει μία πανηγυρική πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

Η σύνθεση της Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Καμπαλέρο, Σαμπαλέτα, Μπογιατά, Κομπανί, Κολάροβ, Μίλνερ, Φερνάντο (79' Τζέκο), Νάβας (67' Λάμπαρντ), Σίλβα, Γιόβετιτς (67' Φερναντίνιο), Αγκουέρο

Η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να διασπάσει την εξαιρετική αμυντική λειτουργία της Μπόλτον στο "Άνφιλντ" και οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0. Ο τερματοφύλακας της ομάδας από την Championship, Άνταμ Μπογκντάν, ήταν ο πρωταγωνιστής της συνάντησης με τις επεμβάσεις του, με τους φιλοξενούμενους, πάντως, να χάνουν κι αυτοί ευκαιρίες, ορισμένες εξ αυτών με τον Έιντουρ Γκούντιονσεν.

Η σύνθεση της Λίβερπουλ (3-4-2-1): Μινιολέ, Τζόνσον, Τζαν, Σακό, Μανκίγιο (68' Μπορίνι), Χέντερσον, Άλεν (67' Λούκας), Ενρίκε (46' Μάρκοβιτς), Λαλάνα, Κουτίνιο, Στέρλινγκ

# Σάντερλαντ και Φούλαμ θα δώσουν νέο "ραντεβού" μετά από το 0-0 στο "Στάδιο του Φωτός", με τον Χάρη Μαυρία να μένει εκτός αποστολής για τους γηπεδούχους και τον Κώστα Σταφυλίδη να αγωνίζεται σε όλον τον αγώνα.

# Εκτός αποστολής έμεινε ο Γιώργος Σαμαράς, στην εκτός έδρας νίκη πρόκριση της Γουέστ Μπρομ επί της Μπέρμιγχαμ με 2-1.