Στον τελικό του κυπέλλου η Άστον Βίλα, έξω η Λίβερπουλ (VIDEOS)

Η Άστον Βίλα έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη 2-1 απέναντι στη Λίβερπουλ, με συνέπεια να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας για πρώτη φορά από το 2000, όπου στις 30 Μαΐου θα αντιμετωπίσει την Άρσεναλ στο "Γουέμπλεϊ".

Οι "χωριάτες" έδειξαν από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις τους στον αγωνιστικό χώρο απέναντι σε μία Λίβερπουλ αρκετά "μπερδεμένη" και ανήμπορη να διασπάσει την άμυνα του Τιμ Σέργουντ. Οι τύποις γηπεδούχοι στο "Γουέμπλεϊ" επιτέθηκαν κυρίως με αντεπιθέσεις, ωστόσο η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ ήταν αυτή που πήρε προβάδισμα στο σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Φελίπε Κουτίνιο να αποδεικνύει ότι βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα. Ακόμα ένας παίκτης σε πολύ καλή κατάσταση, όμως, ο Κριστιάν Μπεντέκε, απάντησε μέσα σε 6 λεπτά.

Ο Μπρένταν Ρότζερς άλλαξε πλάνα στο ημίχρονο, ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Μάριο Μπαλοτέλι, ωστόσο η εικόνα της Λίβερπουλ δεν βελτιώθηκε. Οι τελικές εντοπίζονταν με το σταγονόμετρο και στο 54' ο εκ των κορυφαίων του αγώνα, Φάμπιαν Ντελφ, ολοκλήρωσε την ανατροπή της Άστον Βίλα. Ο Ρότζερς επιχείρησε να... ταράξει τα νερά με τον Γκλεν Τζόνσον και νέα αλλαγή συστήματος σε 4-1-4-1 (με τον Εμρέ Τζαν να αγωνίζεται ως στόπερ, δεξί μπακ και αμυντικό χαφ στο ίδιο παιχνίδι), αλλά ούτε τότε πέτυχε κάτι. Μία κεφαλιά του Στίβεν Τζέραρντ που έσωσε στη γραμμή ο Κίεραν Ρίτσαρντσον στέρησε την ευκαιρία από τον αρχηγό των "κόκκινων" να διεκδικήσει τον τελευταίο τίτλο του στην ομάδα ανήμερα των γενεθλίων του.

Άστον Βίλα (4-3-3): Γκίβεν, Μπακούνα, Φλάαρ, Μπέικερ (26' Οκορέ), Ρίτσαρντσον, Κλέβερλι, Γουέστγουντ, Ντελφ, Ενζογκμπιά (75' Σινκλέρ), Μπεντέκε, Γκρίλις (83' Κόουλ)

Λίβερπουλ (3-4-2-1): Μινιολέ, Τζαν, Σκέρτελ, Λόβρεν, Μάρκοβιτς (46' Μπαλοτέλι), Χέντερσον, Άλεν (78' Τζόνσον), Μορένο (90' Λάμπερτ), Τζέραρντ, Κουτίνιο, Στέρλινγκ

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών

Σάββατο 18 Απριλίου 2015

18:20 Ρέντινγκ - Άρσεναλ 1-2 παρ. (1-1 κ.α.)

(54' Μακλίρι - 40', 105+1' Σάντσες)

Κυριακή 19 Απριλίου 2015

16:00 Άστον Βίλα - Λίβερπουλ 2-1

(36' Μπεντέκε, 54' Ντελφ - 30' Κουτίνιο)

Τελικός ("Γουέμπλεϊ", Λονδίνο)

Σάββατο 30 Μαΐου 2015

Άρσεναλ - Άστον Βίλα

16:41
Καλησπέρα σε όλους, 20 λεπτά πριν από τη σέντρα του ημιτελικού του αγγλικού κυπέλλου μεταξύ της Άστον Βίλα και της Λίβερπουλ.
16:42
Η Άρσεναλ είναι πρώτη φιναλίστ του τελικού, αφού νίκησε 2-1 τη Ρέντινγκ.
16:44
Η Άστον Βίλα θ' αρχίσει με τον Γκίβεν στο τέρμα και τους Μπάκουνα, Μπέικερ, Φλάαρ, Ρίτσαρντσον, Κλέβερλι, Ουέστγουντ, Ντελφ, Ενζγκόμπια, Μπεντέκε και Γκρίλις
16:45
Από την άλλη πλευρά η Λίβερπουλ θα παίξει με τον Μινιολέ κάτω από τα δοκάρια και τους Τσαν, Σκρτελ, Λόβρεν, Μάρκοβιτς, Χέντερσον, Άλεν, Μορένο, Τζέραρντ, Κουτίνιο και Στέρλινγκ.
16:47
Οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί τρεις φορές στο παρελθόν να διεκδικούν την πρόκρισή τους στον τελικό αντιμετωπίζοντας η μία την άλλη. Το 1897 η Βίλα πέρασε, το 1914 και το 1996 όμως η Λίβερπουλ πήρε τη... ρεβάνς. Έχασε πάντως το τρόπαιο και τις δύο φορές, αντίθετα οι "βίλατζερς" σήκωσαν την κούπα.
16:49
Ενδιαφέρον έχει και το εξής στατιστικό: τις τελευταίες εννέα φορές που η Λίβερπουλ βρέθηκε σε ημιτελικό κυπέλλου πήρε την πρόκριση στις οκτώ!
16:55
Η Άστον Βίλα έχει παίξει 20 φορές σε ημιτελικούς, έχοντας 50% επιτυχία.
16:56
Για τη Λίβερπουλ επιστρέφει στη βασική 11άδα ο Στίβεν Τζέραρντ, αντί του τραυματία Λούκας Λέιβα.
16:58
Αν θέλετε να διαβάσετε ένα (αιρετικό) αφιέρωμα για τον αρχηγό της Λίβερπουλ, ρίξτε μια ματιά εδώ.
16:59
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης, οι ποδοσφαιριστές βρίσκονται ήδη στον αγωνιστικό χώρο.
17:02
Άρχισε το ματς στο Ουέμπλεϊ.
17:03
Με τα κίτρινα αγωνίζεται η Λίβερπουλ.
17:07
5ο λεπτό: Η Λίβερπουλ προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Μάρκοβιτς, ο Ρίτσαρντσον τον σταματάει με φάουλ.
17:10
7ο λεπτό: Ο Άλεν δεν τελειώνει καλά την πάσα του Κουτίνιο, κανένα πρόβλημα για τον Γκίβεν.
17:10
8ο λεπτό: Δοκιμάζει την τύχη του ο Χέντερσον, αλλά είναι άστοχος.
17:11
9ο λεπτό: Ο Μπεντέκε δεν είναι σε θέση για να εκμεταλλευτεί το γύρισμα του Ενζογκμπιά.
17:13
12ο λεπτό: Ο Μινιολέ διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Ενζογκμπιά. Απειλεί η Βίλα.
17:19
18ο λεπτό: Η Άστον Βίλα έχει μπει καλύτερα στην αναμέτρηση και πιέζει για το γκολ. Σε παθητικό ρόλο οι "κόκκινοι".
17:27
25ο λεπτό: Αλλαγή για την Άστον Βίλα. Ο Μπέικερ εκτός λόγω τραυματισμού. Στη θέση του ο Οκορέ.
17:30
30ό λεπτό: ΓΚΟΛ για την Λίβερπουλ! Εξαιρετική συνεργασία του Στέρλινγκ με τον Κουτίνιο, ο Βραζιλιάνος μπήκε στην μεγάλη περιχοή και με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους "κόκκινους"!
17:35
Έχει ανεβάσει την απόδοσή της η Λίβερπουλ μετά την επίτευξη του γκολ.
17:36
36ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Ντελφ μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, γύρισε υπέροχα στον Μπεντέκε και αυτός πλασέ στην κίνηση ισοφάρισε σε 1-1!
17:41
39ο λεπτό: Σουτ του Κουτίνιο. Η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
17:41
40ό λεπτό: Ο Τζέραρντ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λόβρεν πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκίβεν.
17:45
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.
18:04
46ο λεπτό: Αλλαγή για την Λίβερπουλ. Στη θέση του Μάρκοβιτς ο Μπαλοτέλι.
18:05
47ο λεπτό: Άστοχο σουτ του Ενζόγκμπια.
18:08
49ο λεπτό: Ο Τζέραρντ δοκίμασε το πόδι του λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκίβεν.
18:11
52ο λεπτό: Καλή στιγμή για την Άστον Βίλα! Ο Μπάκουνα έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μπεντέκε έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Μινιολέ μπλόκαρε σταθερά.
18:12
54ο λεπτό: Σπουδαία ανατροπή από την Άστον Βίλα! Ο Ντελφ με τρομερή κίνηση μέσα στην μεγάλη περιοχή ξεφεύγει από δύο αντιπάλους και πλασάρει τον Μινιολέ για το 2-1!
18:16
Κίνδυνος-θάνατος οι αντεπιθέσεις των παικτών της Βίλα.
18:20
62o λεπτό: Σουτ του Ρίτσαρντσον, ψηλά άουτ.
18:25
67ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Τζέραρντ από πλάγια θέση. Η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στην αγκαλιά του Γκίβεν.
18:27
Το 2-1 του Ντελφ.
18:32
Η Λίβερπουλ έχει ανεβάσει την απόδοσή της στα τελευταία λεπτά με στόχο την ισοφάριση, αλλά η Άστον Βίολα απειλεί διαρκώς με επικινδυνες αντεπιθέσεις.
18:33
75ο λεπτό: Δεύτερη αλλαγή για την Άστον Βίλα. Ο Σινκλέρ στη θέση του Ενζόγκμπια.
18:36
77ο λεπτό: Δεύτερη αλλαγή και για την Λίβερπουλ. Ο Άλεν εκτός, ο Τζόνσον εντός.
18:38
78ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Ντελφ.
18:39
79ο λεπτό: Ο Τζέραρντ εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Γκίβεν μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.
18:39
81ο λεπτό: Σουτ του Κλέβερλι λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Η μπάλα ψηλά άουτ.
18:41
83ο λεπτό: Η Βίλα "κλείνει" τις αλλαγές της. Ο Κόουλ πέρασε στη θέση του Γκρίλις.
18:43
85ο λεπτό: Κεφαλιά του Λόβρεν, πάνω από τα δοκάρια του Γκίβεν.
18:45
86ο λεπτό: Τρομερή ευκαιρία για την Λίβερπουλ! Ο Κουτίνιο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τζέραρντ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά ο Ρίτσαρντσον πάνω στη γραμμή "έσωσε" την Άστον Βίλα, διώχνοντας την μπάλα με το κεφάλι.
18:48
Τελευταία λεπτά στον αγώνα. Η αγωνία στο κατακόρυφο.
18:48
90ό λεπτό: Τελευταία αλλαγή για τους "κόκκινους". Ο Λάμπερτ στη θέση του Μορένο.
18:49
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
18:49
91ο λεπτό: Σουτ του Στέρλινγκ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Απελπιστικά άστοχο.
18:50
92ο λεπτό: Ακόμα μία φάση για την Λίβερπουλ! Σέντρα του Χέντερσον, κεφαλιά του Μπαλοτέλι, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
18:52
93ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Λόβρεν. Πολλά μέτρα άουτ.
18:53
Τέλος του αγώνα! Η Άστον Βίλα παίρνει την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας!
18:56
Οι "χωριάτες" θα αντιμετωπίσουν την Άρσεναλ στον τελικό του Γουέμπλεϊ, τις 30 Μαΐου. Την ημέρα που έχει γενέθλια ο Στίβεν Τζέραρντ, ο οποίος δεν θα καταφέρει να ολοκληρώσει την καριέρα του στους "κόκκινους" με έναν τίτλο.