Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 2-0

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το μάθημά της από την εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα και στο αντίστοιχο παιχνίδι του 5ου γύρου στο FA Cup έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Τσέλσι, επικρατώντας με 2-0 χάρη στα τέρματα των Στέβαν Γιόβετιτς και Σαμίρ Νασρί.

Εννιά ημέρες μετά από την αντίστοιχη αναμέτρηση πρωταθλήματος, ο Μανουέλ Πελεγκρίνι φαίνεται πως πήρε το μάθημά του. Ο Μάρτιν Ντεμιτσέλις από τα χαφ πέρασε στον πάγκο και οι "πολίτες" ήταν πιο υποψιασμένοι και δεν άφηναν πρόσφορο έδαφος σε μία ομάδα που έπαιξε με τη συνταγή που της έδωσε το διπλό. Το 4-3-3 του Ζοζέ Μουρίνιο παρέμεινε, με την τριπλέτα Ραμίρες, Νεμάνια Μάτιτς και Τζον Όμπι Μίκελ να αποτελούν εκ νέου την ασπίδα μπροστά από την "μπλε" άμυνα.

Μόνο που αυτήν τη φορά, οι επιθέσεις των γηπεδούχων ήταν πιο γρήγορες και με μεγαλύτερη ακρίβεια. Μετά από ένα δοκάρι στο 15', ο Στέβαν Γιόβετιτς χρειάστηκε μόλις ένα λεπτό για να ξαναπροσπαθήσει για το γκολ και για να τα καταφέρει, χάρη σε μία υποδειγματική αντεπίθεση. Το 1-0 δεν αφύπνισε τους φιλοξενούμενους, που παρατάχθηκαν με στόχο να "κλέψουν" αποτέλεσμα, αλλά δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν αξιόλογες αντεπιθέσεις.

Το σκληρό παιχνίδι στα τελευταία λεπτά του 1ου ημιχρόνου διαδέχθηκε μία απόλυτη κυριαρχία της ομάδας του Πελεγκρίνι στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους. Ο Ζοζέ Μουρίνιο είχε ρίξει στον αγώνα ήδη τον Μοχαμέντ Σαλάχ αντί του Σαμουέλ Ετό και αντέδρασε με την είσοδο του Φερνάντο Τόρες και αλλαγή συστήματος σε 4-2-3-1. Κανένα αποτέλεσμα, αφού η Σίτι βρισκόταν πάντα με το πόδι στο γκάζι και η είσοδος του Σαμίρ Νασρί διατήρησε αυτήν την κατάσταση.

Ο Γάλλος μέσος έπαιξε ένα καταπληκτικό 1-2 με τον Ντάβιντ Σίλβα και σημείωσε το 2-0, "κλειδώνοντας" ουσιαστικά την πρόκριση. Η είσοδος του Οσκάρ δεν έφερε αποτέλεσμα, αφού η μπάλα βρισκόταν διαρκώς στα πόδια των γηπεδούχων, με εξαίρεση ένα 5λεπτο στο οποίο οι Λονδρέζοι πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να προσφέρουν ούτε τότε μία καλή στιγμή. Αντιθέτως, ακόμα και με 2 γκολ υπέρ τους, οι "πολίτες" έψαξαν και 3ο τέρμα, το πέτυχαν με τον Τζολέον, αλλά ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ.

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Παντιλιμόν, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Λέσκοτ, Κλισί, Μίλνερ, Γκαρθία, Τουρέ, Σίλβα (69' Νάβας), Γιόβετιτς (61' Νασρί), Τζέκο (81' Νεγρέδο)

Τσέλσι (4-3-3): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Λουίζ, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Ραμίρες (60' Τόρες), Μικέλ, Γουίλιαν (71' Οσκάρ), Ετό (46' Σαλάχ), Αζάρ

# Ο Νάτσο Σκόκο έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Σάντερλαντ κι έπαιξε για 69 λεπτά στη νίκη 1-0 επί της Σαουθάμπτον. Στον πάγκο ο Χάρης Μαυρίας.