Φάση των 32: Με Οσκάρ και... Αζάρ η Τσέλσι

Η Τσέλσι έκανε περίπατο στη φάση των 32 του κυπέλλου, με τον Οσκάρ και τον Αζάρ να πρωταγωνιστούν.

Κόστα-Οσκάρ-Τσέλσι

Ο Οσκάρ έκανε χατ τρικ μέσα σε ένα ημίχρονο και προσέφερε την ουσία, όμως ο Εντέν Αζάρ έκλεψε την παράσταση στη νίκη της Τσέλσι με 5-1 επί των Μίλτον Κέινς Ντονς. Ο Βέλγος επιθετικός εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισαν οι "μπλε" στο 55ο λεπτό και έσπασε την κατάρα των 273 ημερών ή αλλιώς 28 αγώνων δίχως να σκοράρει. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπερτράντ Τραορέ, προϊόν των ακαδημιών του συλλόγου, με το πρώτο τέρμα του με τη φανέλα της Τσέλσι.

Η σύνθεση της Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Μπαμπά, Μάτιτς, Φάμπρεγας, Οσκάρ (64' Γουίλιαν), Λόφτους Τσικ, Αζάρ (64' Πέδρο), Κόστα (57' Τραορέ)