Φάση των 16: "Έσπασε" την κατάρα η Λίβερπουλ (VIDEOS)

Η πορεία προς το "Γουέμπλεϊ" συνεχίζεται για τη Λίβερπουλ, η οποία επικράτησε 2-1 της Κρίσταλ Πάλας στο "Σέλχαρστ Παρκ" και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Αγγλίας.

Το σοκ από το τέρμα του Φρέιζερ Κάμπελ στο 15ο λεπτό (μετά από ριμπαουντ σε επέμβαση του Σιμόν Μινιολέ) δεν ήταν μεγάλο ώστε να μπλοκάρει τους "κόκκινους". Η παρουσία του Ντάνιελ Στάριτζ, εξάλλου, διασφάλιζε σε ένα μεγάλο μέρος τουλάχιστον ένα γκολ για τους φιλοξενούμενους. Ο Άγγλος επιθετικός βρήκε δίχτυα εν τέλει στο 49ο λεπτό με αριστερό βολέ και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Οι παίκτες του Άλαν Πάρντιου δεν κυνήγησαν με πάθος το γκολ, ο Μινιολέ δεν είχε να αντιμετωπίσει μεγάλους κινδύνους κι έτσι το επόμενο γκολ θα μπορούσε να είναι μόνο της Λίβερπουλ. Ο Άνταμ Λαλάνα έφερε την αποστολή εις πέρας στο 58ο λεπτό και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, η οποία νίκησε για πρώτη φορά μετά από 4 παιχνίδια στην έδρα της Πάλας και συνεχίζει την αναζήτηση του πρώτου τροπαίου στον θεσμό από το 2006.

Η σύνθεση της Λίβερπουλ (3-4-2-1): Μινιολέ, Τζαν, Σκέρτελ, Σακό, Μάρκοβιτς (46' Μπαλοτέλι), Χέντερσον, Άλεν, Μορένο, Λαλάνα, Κουτίνιο (79' Λόβρεν), Στάριτζ (78' Λάμπερτ)

# Ο Κώστας Σταφυλίδης αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα της Φούλαμ με την Ίπσουιτς (1-2) για την Champioship.