Φάση των 16: Η Γιουνάιτεντ οριστικοποίησε το ραντεβού με την Άρσεναλ (VIDEOS)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Πρέστον (ομάδα League One), αλλά στη συνέχεια αφυπνίστηκε, έβαλε τρία γκολ και επικρατώντας 3-1 προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του FA Cup, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με την Άρσεναλ.

Ποσοστό κατοχής 70% κατέγραψε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ούτε απείλησε (με εξαίρεση μία φάση στο 44ο λεπτό) ούτε κατέγραψε τελική προς την εστία του Τόρστεν Στάκμαν. Οι φίλοι των φιλοξενούμενων που ταξίδεψαν στο γειτονικό Πρέστον αρκέστηκαν σε κάποιες καλές συνεργασίες μεταξύ των Άνχελ ντι Μαρία και Γουέιν Ρούνεϊ.

Το γκολ του Σκοτ Λέιρντ στο 47ο λεπτό λειτούργησε αφυπνιστικά για τους παίκτες του Λουίς φαν Χάαλ, ο οποίος έβγαλε τον αρνητικό Ρανταμέλ Φαλκάο, προώθησε τον Μαρουάν Φελαϊνί και βρήκε την... υγειά του.

Επτά λεπτά χρειάστηκε η Γιουνάιτεντ για να ανατρέψει τα δεδομένα με τα γκολ των Άντερς Ερέρα (ο Γουέιν Ρούνεϊ επηρέαζε τη φάση και βρισκόταν σε θέση οφσάιντ) και Φελαϊνί, προτού ο Ρούνεϊ ξεγελάσει το διαιτητή με μία μεγαλοπρεπέστατη βουτιά, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στο 88' με πέναλτι.

Πρέστον (3-5-2): Στάκμαν, Κλέιρκ, Χάντινγκτον, Ράιτ (75' Γουάισμαν), Χάμφρι, Κίλκενι (75' Ριντ), Γουέλς, Γκάλαχερ, Λέιρντ, Ντέιβις (75' Ρόμπινσον), Γκάρνερ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-3-3): Ντε Χέα, Βαλέντσια, Σμόλινγκ, Ρόχο, Σο, Ερέρα, Μπλιντ, Ντι Μαρία, Φελαϊνί, Φαλκάο (60' Γιανγκ), Ρούνεϊ.