Φάση των 32: Αγχωτική πρόκριση για Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τα αγχώθηκε κόντρα στην Ντέρμπι Κάουντι, αλλά τελικά πήρε την πρόκριση για τους "16" του FA Cup, επικρατώντας με 3-1 χάρη σ' ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Τρομερό γκολ από τον... φορμαρισμένο Γουέιν Ρούνεϊ.

Την πρόκριση στους "16" του FA Cup πανηγύρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία επικράτησε με 3-1 της Ντέρμπι Κάουντι στο "Πράιντ Παρκ". Η αναμέτρηση άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους "Κόκκινους Διαβόλους", καθώς στο 16' ο Γουέιν Ρούνεϊ με ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με σκόρερ τον Τζορτζ Θορν, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Νταβίντ Ντε Χέα και με όμορφο σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ισπανό γκολκίπερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Λουίς Φαν Χάαλ μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη και συνάμα την πρόκριση και είδαν την πίεση τους να "αποδίδει καρπούς". Στο 65', ο Ντάλεϊ Μπλιντ με υπέροχο πλασέ στην κίνηση έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού την ομάδα του, ενώ στον 83' ο Χουάν Μάτα με διαγώνιο σουτ "κλείδωσε" το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας.