Γουέστ Χαμ - Λίβερπουλ 2-1

Σε μία εκπληκτική αναμέτρηση που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό, η Γουέστ Χαμ προκρίθηκε στους "16" του FA Cup, επικρατώντας με 2-1 της Λίβερπουλ στην ημίωρη παράταση, με "χρυσό" σκόρερ τον Άντζελο Ογκμπόνα στο 121'! Στο 1-1 ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού.

Μετά από ένα πρώτο -αναγνωριστικό- 15λεπτο, η Λίβερπουλ πήρε τα ηνία του αγώνα κι έχασε μία σημαντική ευκαιρία να προηγηθεί του σκορ με τον Κρίστιαν Μπεντέκε, αλλά ο Ντάρεν Ράντολφ αρνήθηκε το γκολ με εξαιρετική επέμβαση. Η Γουέστ Χαμ "απάντησε" ένα λεπτό αργότερα, με τον Τζόι Ομπράιεν, το σουτ του οποίου κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Σιμόν Μινιολέ.

Οι "κόκκινοι" συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα και... ισοφάρισαν τα δοκάρια στο 35' με δυνατό φαλτσαριστό σουτ του Φελίπε Κουτίνιο. Η ευκαιρία της Λίβερπουλ "αφύπνισε" τους Λονδρέζους, οι οποίοι είχαν ακόμη ένα δοκάρι στο 38' μετά από αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Ντιμιτρί Παγέ. Τελικά, στην τρίτη και... φαρμακερή ο Μάικλ Αντόνιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ στην κίνηση, ύστερα από σέντρα του Ένερ Βαλέντσια.

Όμως, με το "καλησπέρα" στο δεύτερο μέρος, ο Κουτίνιο (48') έφερε το ματς στα ίσα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα, οι αρκετοί τραυματισμοί και οι πολλές αλλαγές έριξαν το ρυθμό του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα η μοναδική αξιόλογη στιγμή να λάβει χώρα στο 80', όταν ο Ράντολφ είπε "όχι" σε όμορφη εκτέλεση φάουλ του Μπεντέκε. Στα αξιοσημείωτη, η επιστροφή του Ντάνιελ Στάριτζ στην ενεργό δράση, μετά από δύο μήνες, περνώντας ως αλλαγή στη θέση του Κουτίνιο.

Ο Βέλγος επιθετικός αποδείχθηκε μοιραίος και στην ημίωρη παράταση, αφού "σπατάλησε" δύο σπουδαίες ευκαιρίες να κάνει την ολική ανατροπή για τη Λίβερπουλ. Όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι, όμως ο Άντζελο Ογκμπόνα είχε... διαφορετική άποψη. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης, ο Παγέ εκτέλεσε το φάουλ και ο Ιταλός αμυντικός με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και έστειλε τα "σφυριά" στους "16" του FA Cup.

Γουέστ Χαμ (4-3-3): Ράντολφ, Ομπράιεν (83' Μόζες), Ριντ (65' Κόλινς), Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Νομπλ, Κουγιατέ (75' Κάρολ), Ομπιάνγκ, Αντόνιο, Παγέ, Βαλέντσια.

Λίβερπουλ (4-3-3): Μινιολέ, Φλάναγκαν, Στιούαρτ, Ιγιόρι, Σμιθ, Λούκας, Τσιριβέλα (101' Μίνλερ), Τεϊσέιρα (59' Οριζί), Κουτίνιο (59' Στάριτζ), Άιμπ, Μπεντέκε.

Το live της αναμέτρησης

21:18
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Γούεστ Χαμ και της Λίβερπουλ στο πλαίσιο της φάσης των "32" του FA Cup.
21:19
Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0 στο "Άνφιλντ", με αποτέλεσμα να χρειαστεί και δεύτερος αγώνας.
21:21
H άφιξη της Λίβερπουλ στο "Μπόλεϊν Γκράουντ".
21:23
Τα αποδυτήρια της Γούεστ Χαμ.
21:25
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γουέστ Χαμ (4-3-3): Ράντολφ, Ομπράιεν, Ριντ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Νομπλ, Κουγιατέ, Ομπιάνγκ, Αντόνιο, Παγέ, Βαλέντσια.
Λίβερπουλ (4-3-3): Μινιολέ, Φλάναγκαν, Στιούαρτ, Ιγιόρι, Σμιθ, Λούκας, Τσιριβέλα, Τεϊσέιρα, Κουτίνιο, Άιμπ, Μπεντέκε.
21:26
Η σύνθεση των "κόκκινων" όπως την παρουσιάσε το twitter της ομάδας:
21:30
Στον πάγκο για τα "σφυριά": Αντριάν, Κόλινς, Όξφορντ, Κάλεν, Πάρφιτ-Γουίλιαμς, Μόζες, Κάρολ.
21:30
Αναπληρωματικοί για τη Λίβερπουλ: Γουόρντ, Χοσέ Ενρίκε, Ράνταλ, Μίλνερ, Χέντερσον, Στάριτζ, Οριζί.
21:41
Σύμφωνα με το twitter της Λίβερπουλ, οι "κόκκινοι" έχουν κερδίσει τα έξι από τα τελευταία εννιά εκτός έδρας παιχνίδια στο FA Cup.
21:42
Η προθέρμανση των Στάριτζ και Φλάναγκαν.
21:45

1'

Έναρξη του αγώνα.
21:48
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.
21:53

7'

Η Λίβερπουλ είναι πιο δραστήρια στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά δεν έχει απειλήσει την εστία του Ράντολφ.
21:59

15'

Ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Ο Κουτίνιο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπεντέκε έκανε το πλασέ στην κίνηση, αλλά ο Ράντολφ έδιωξε εκ νέου σε κόρνερ!
22:01

16'

ΔΟΚΑΡΙ για τη Γουέστ Χαμ! Ο Ομπράιεν επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Λούκας και κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Μινιολέ!
22:05

22:07
Η Γουέστ Χαμ μετά το 15' έχει αναλάβει τα ηνία του αγώνα.
22:11

26'

Κίτρινη κάρτα στον Στιούαρτ.
22:16

29'

Καλή στιγμή για τη Λίβερπουλ! Ο Τεϊσέιρα έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
22:19

35'

Απίθανη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Ο Μπεντέκε γύρισε στον Κουτίνιο, ο οποίος σούταρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Ράντολφ!
22:20

36'

Νέα καλή στιγμή! Ο Κουτίνιο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπεντέκε πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Ράντολφ αρνήθηκε το γκολ με εξαιρετική επέμβαση!
22:21
Φάουλ σε καλή θέση για τη Γούεστ Χαμ. Στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.
22:24

38'

ΔΟΚΑΡΙ για τη Γουέστ Χαμ! Ο Παγέ εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Μινιολέ. Στη συνέχεια της φάσης ο Βέλγος γκολκίπερ αρνήθηκε το γκολ με εξαιρετική απόκρουση σε κεφαλιά του Αντόνιο!
22:27

42'

Σέντρα σουτ του Βαλέντσια, μπλόκαρε ο Μινιολέ.
22:29

45'

ΓΚΟΛ για τη Γουέστ Χαμ! Ο Βαλέντσια σέντραρε από αριστερά και ο Αντόνιο με ένα εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!
22:31
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
22:32

45 +1'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Γουέστ Χαμ πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0 χάρη στο γκολ του Αντόνιο.
22:36
To γκολ της Γουέστ Χαμ:
22:49

46'

Έναρξη του δευτέρου μέρους.
22:49

48'

ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ! Ο Κουτίνιο με απευθείας εκτέλεση φάουλ φέρνει το ματς στα ίσα!
22:51

50'

Σέντρα σουτ του Άιμπ, μπλόκαρε ο Ράντολφ.
22:54
Η Γουέστ Χαμ προσπαθεί να αντιδράσει μετά το γκολ, αλλά η Λίβερπουλ έχει κλείσει τους χώρους.
22:55
Το γκολ του Κουτίνιο:
22:56
Ο Ντάνιελ Στάριτζε ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.
22:57

55'

Ωραία ενέργεια και γυρισμα του Σμιθ, η μπάλα κατέληξε στον Μπεντέκε, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στα σώματα των αμυντικών της Γουέστ Χαμ.
23:00

59'

Αλλαγή αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Οι Οριζί, Στάριτζ στη θέση των Τεϊσέιρα και Κουτίνιο.
23:01
Επιστροφή στη δράση για τον Άγγλο επιθετικό.
23:05

65'

Αλλαγή για τη Γουέστ Χαμ. Ο Κόλινς στη θέση του τραυματία Ριντ.
23:08

66'

Οι παίκτες της Γουέστ Χαμ διαμαρτύρονται -σωστά- για πέναλτι σε ανατροπή του Βαλέντσια από τον Ιλόρι μέσα στην μεγάλη περιοχή. "Παίζετε" έδειξε ο διαιτητής.
23:11
Η Γουέστ Χαμ κυνηγάει το δεύτερο γκολ, ασκώντας ασφυκτική πίεση.
23:13
Mικρή διακοπή λόγω τραυματισμου του Κουγιατέ.
23:16

75'

Αλλαγή για τη Γουέστ Χαμ. Ο Κάρολ στη θέση του τραυματία Κουγιατέ.
23:16
Δύο αναγκαστικές αλλαγές για τον Σλάβεν Μπίλιτς.
23:20
Φάουλ σε καλή θέση για τη Λίβερπουλ.
23:21
Οι Στάριτζ και Μπεντέκε πάνω στην μπάλα.
23:22

80'

Εξαιρετική εκτέλεση από τον Μπεντέκε, αλλά ο Ράντολφ λέει "όχι" με όμορφη απόκρουση.
23:24

83'

Τρίτη αναγκαστική αλλαγή για τη Γουέστ Χαμ. Ο Μόζες εντός, ο Ομπράιεν εκτός.
23:25

84'

Κεφαλιά του Βαλέντσια, πάνω από την εστία του Μινιολέ.
23:28
Σε περίπτωση ισοπαλίας οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές του στην παράταση, κι αν χρειαστεί στα πέναλτι, καθώς δεν υπολογίζονται τα εκτός έδρας γκολ.
23:28

87'

Κίτρινη κάρτα στον Αντόνιο.
23:31
Οχτώ λεπτά οι καθυστερήσεις.
23:32

90 +1'

Καλή στιγμή για τη Λίβερπουλ! Δυνατό σουτ του Άιμπ, έδιωξε με δυσκολία ο Ράντολφ!
23:35

90 +4'

Γυριστό του Κόλινς, μπλόκαρε ο Μινιολέ.
23:38

90 +7'

Μακρινό σουτ του Ομπιανγκ, η μπάλα άουτ.
23:40

90 +8'

Τέλος της κανονικής διάρκειας. Πάμε σε παράταση!
23:45

91'

Έναρξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.
23:48
Χώρις κάποια αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής η παράταση.
23:51

97'

Ωραίο σουτ του Νομπλ, απέκρουσε ο Μινιολέ!
23:53

99'

Τεράστια ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Η μπάλα στρώθηκε στον Μπεντέκε, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ράντολφ.
23:54

100'

Νέα καλή στιγμή για τη Λίβερπουλ! Ο Μπεντέκε βρέθηκε απέναντι στον Ράντολφ, αλλά ο γκολκίπερ της Γουέστ Χαμ του είπε "όχι" με νέα εντυπωσιακή επέμβαση.
23:55

101'

Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Μίλνερ στη θέση του Τσιριβέλα.
23:57

102'

Σέντρα του Οριζί, κεφαλιά του Μπεντέκε, η μπάλα πάνω από την εστία του Ράντολφ.
23:59

105'

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.
00:02

106'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης.
00:05

108'

Δυνατό σουτ του Στάριτζ, άουτ.
00:06

109'

Συνεργασία του Στάριτζ με τον Οριζί, αλλά το σουτ του δεύτερου κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
00:08

111'

Μακρινό σουτ του Μπεντέκε, η μπάλα μακριά από την εστία του Ράντολφ.
00:11
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Βαλέντσια.
00:15
Δύσκολα οι δύο ομάδες θα αποφύγουν τη διαδικασία των πέναλτι.
00:16

119'

Κεφαλιά του Φλάναγκαν, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μίλνερ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε εκ νέου κόρνερ.
00:18

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Ογκμπόνα με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Παγέ, στέλνει τη Γουέστ Χαμ στους "16" του FA Cup!
00:20

120 +2'

Τέλος του αγώνα! Η Γουέστ Χαμ, με "χρυσό" σκόρερ τον Ογκμπόνα προκρίνεται στους "16" του FA Cup.