Προημιτελικά: Επαναληπτικός για Λίβερπουλ και Μπλάκμπερν (VIDEOS)

Η Λίβερπουλ απέτυχε να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα της Μπλάκμπερν και οι δύο ομάδες έδωσαν ραντεβού για επαναληπτικό προημιτελικό στο "Ίγουντ Παρκ", μετά από το 0-0 του "Άνφιλντ".

Η εικόνα που θα είχε το παιχνίδι έγινε πρόδηλη από τα πρώτα λεπτά. Το 4-5-1 των "ρόδων" σχημάτιζε διπλή ζώνη μπροστά από τον Σάιμον Ίστγουντ, με τον Ρούντι Γκεστέντ να μαζεύει μπαλιές στην επίθεση, προσπαθώντας να δημιουργήσει κινδύνους στην κόντρα. Οι αμυντικοί των γηπεδούχων δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα στο 1ο ημίχρονο, πλην του Μάρτιν Σκέρτελ, ο οποίος σε εναέρια διεκδίκηση της μπάλας με τον φορ των φιλοξενουμένων, έχασε την ισορροπία του και έπεσε με το κεφάλι στο έδαφος, με συνέπεια να αντικατασταθεί.

Ο Ίστγουντ λειτούργησε σωστά σε σουτ του Ντάνιελ Στάριτζ στο τέλος του 1ου ημιχρόνου και στην αρχή του δευτέρου, ο Σιμόν Μινιολέ έκανε το ίδιο σε κεφαλιά του Άλεξ Μπαπτίστ, στις δύο μεγαλύτερες ευκαιρίες του αγώνα. Ο Μπρένταν Ρότζερς έριξε στο παιχνίδι τον Μάριο Μπαλοτέλι ψάχνοντας το γκολ που θα έκρινε το "εισιτήριο" της πρόκρισης, αλλά δεν το βρήκε ποτέ και δεν αξιοποίησε την 3η αλλαγή του, με συνέπεια το 0-0 να παραμείνει μέχρι τέλους.

Λίβερπουλ (3-4-2-1): Μινιολέ, Τζόνσον, Σκέρτελ (11' Τουρέ), Λόβρεν, Λαλάνα, Χέντερσον, Τζαν, Μάρκοβιτς (59' Μπαλοτέλι), Στέρλινγκ, Κουτίνιο, Στάριτζ

Μπλάκμπερν (4-5-1): Ίστγουντ, Χένλεϊ, Μπαπτίστ, Κιλγκάλον, Όλσον, Κέιρνι, Μάρσαλ (68' Τέιλορ), Γουίλιαμσον, Εβανς, Κόνγουεϊ, Γκεστέντ

# Από εισβολή και μία... κούρσα βοηθού διαιτητή στιγματίστηκε η νίκη πρόκριση της Άστον Βίλα επί της Γουέστ Μπρομ.

# Η Φούλαμ γνώρισε εντός έδρας συντριβή με 5-1 από την πρωτοπόρο της Championship, Μπόρνμουθ, με τον Κώστα Σταφυλίδη να περνάει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή στο 72'.

# Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος κάθισε κάτω από τα καρέ της Μίντλεσμπρο, η οποία γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από τη Νότιγχαμ με 2-1.