3ος γύρος: Ο Μίλνερ έσωσε τη Σίτι, δύσκολα κι η Γιουνάιτεντ, πέρασαν Τσέλσι, Άρσεναλ (VIDEO)

Δύο γκολ του ανέλπιστου πρωταγωνιστή Τζέιμς Μίλνερ λύτρωσαν τη Μάντσεστερ Σίτι στο "Ετιχάντ" απέναντι στη Σέφιλντ Γουένστντεϊ και της έδωσαν τη νίκη πρόκριση 2-1 από τον 3ο γύρο του FA Cup. Τα χρειάστηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην έδρα της κατά δύο κατηγορίες πιο αδύναμης Γιόβιλ. Πιο δύσκολη από όσο δείχνει το τελικό 3-0 κι η πρόκριση της Τσέλσι επί της Γουότφορντ., πρόκριση και για την κάτοχο Άρσεναλ.

Αν και ο ίδιος είχε γενέθλια (29), φρόντισε να κάνει δώρο στη Μάντσεστερ Σίτι και με δύο γκολ να αποτρέψει την γκέλα απέναντι στη Σέφιλντ Γουένστντεϊ (2-1). Ο Άτντχε Νιούχιου είχε βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα της Championship στο 14ο λεπτό του αγώνα στο "Ετιχάντ". Οι "πολίτες" ήταν κάκιστοι (αν και είχαν απουσίες) και απέτυχαν να επιχειρήσουν εύστοχο σουτ για περίπου μια ώρα, μέχρι το 67ο λεπτό και το πλασέ της ισοφάρισης του Άγγλου μέσου, που σκόραρε εντός έδρας για πρώτη φορά μετά από 820 ημέρες. Στη γνωστή (τον τελευταίο καιρό) θέση του κυνηγού μετά από την αντικατάσταση του Στέβαν Γιόβετιτς, ο Μίλνερ κατάφερε να "λυτρώσει" τους γηπεδούχους στο 90ό λεπτό, γράφοντας το 2-1.

Η σύνθεση της Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Καμπαγέρο, Σανια, Μπογιατά, Μανγκαλά, Κολάροφ (71' Κλισί), Τουρέ, Φερνάντο, Νάβας, Λάμπαρντ (61' Σίλβα), Μίλνερ, Γιόβετιτς (61' Νασρί)

Σκούρα τα βρήκε και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην έδρα της ουραγού της League One, Γιόβιλ, αλλά τελικά κατάφερε να φύγει με τη νίκη 2-0 και να προκριθεί στην επόμενη φάση. Υπό το βλέμμα του Άλεξ Φέργκιουσον που έφτασε στο γήπεδο με ελικόπτερο, οι "κόκκινοι διάβολοι" βρέθηκαν σε κάκιστη μέρα, παίζοντας με αρκετούς αναπληρωματικούς και τρεις στην άμυνα. Η καλύτερη ευκαιρία στην πρώτη αγώνα αγώνα, μάλιστα, ανήκε στον Κίφερ Μουρ, που δεν κατάφερε να πιάσει καλά το σουτ και να νικήσει τον Ντάβιντ ντε Χέα. Στο 64', ο Άντερ Ερέρα έπιασε ένα φανταστικό σουτ εκτός περιοχής και άνοιξε το σκορ και στις καθυστερήσεις, μετα από κούρσα, ο Άνχελ ντι Μαρία που είχε περάσει ως αλλαγή, "κλείδωσε" τη νίκη.

Η σύνθεση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3-4-1-2): Ντε Χέα, Μακνάιρ, Σμόλινγκ, Μπλάκετ, Ράφαελ (46' Μάτα), Ερερα, Φλέτσερ, Σο (46' Έβανς), Ρούνεϊ, Φαλκάο (60' Ντι Μαρία), Γουίλσον

Αν και δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, η Τσέλσι άφησε πίσω της τις γκέλες με Σαουθάμπτον και Τότεναμ και επιβλήθηκε 3-0 της Γουότφορντ, με συνέπεια να προχωρήσει στην επόμενη φάση. Ο Γουίλιαν έλυσε τον "γόρδιο δεσμό" της άμυνας των φιλοξενουμένων στο 58' και ακολούθησαν τα τέρματα των Λοΐκ Ρεμί και Κερτ Ζουμά για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ.

Η σύνθεση της Τσέλσι (4-1-3-2): Τσεχ, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Κέιχιλ, Λουίς, Μίκελ, Ραμίρες, Οσκάρ (46' Κόστα), Σίρλε (46' Γουίλιαν), Ντρογκμπά (80' Ακέ), Ρεμί

Η κάτοχος του τίτλου, Άρσεναλ, άρχισε την υπεράσπιση των κεκτημένων με νίκη 2-0 επί της Χαλ στο Λονδίνο. Ο Παρ Μέρτεζακερ άνοιξε το σκορ από το 20ό λεπτό κι αποτίναξε το αρχικό άγχος των γηπεδούχων. Στο βασικό σχήμα επέστρεψε και ο Θίο Γουόλκοτ, ακριβώς έναν χρόνο μέτα από τον σοβαρό τραυματισμό του στον αντίστοιχο αγώνα κυπέλλου με την Τότεναμ το 2014. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αλέξις Σάντσες στο 82ο λεπτό.

Η σύνθεση της Άρσεναλ (4-2-3-1): Οσπίνα, Μπεγερίν, Τσέιμπερς, Μέρτεζακερ, Μονρεάλ, Ροσίτσκι, Κοκλέν, Γουόλκοτ (76' Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν), Καθόρλα, Κάμπελ (90+1' Μέιτλαντ Νάιλς), Σάντσες (84' Άκπομ)

# Χιούμορ από τους φιλάθλους της Γιόβιλ.