4ος γύρος: Τα χρειάστηκε η Μάντσεστερ Σίτι, "σβηστή" πρόκριση για Λίβερπουλ

Ούτε η Γουότφορντ με 2 τέρματα προβάδισμα κατάφερε να σταματήσει τη Μάντσεστερ Σίτι, που με τον Σέρχιο Αγκουέρο σε "δαιμονιώδη" φόρμα, πήρε την πρόκριση με 4-2 από τον 4ο γύρο του FA Cup. Η Λίβερπουλ δεν έπιασε υψηλή απόδοση αλλά έφυγε με νίκη από την έδρα της Μπόρνμουθ.

Η Γουότφορντ βρέθηκε κοντά στο να πραγματοποιήσει τη μεγαλύτερη έκπληξη του θεσμού φέτος και κάτι που μόνο η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε. Να δώσει ένα καλό μάθημα στη Μάντσεστερ Σίτι των 103 τερμάτων και μάλιστα μέσα στο "Ετιχάντ". Απέτυχε. Οι "πολίτες" έκαναν την ανατροπή και επιβλήθηκαν με 4-2 της ομάδας από την Championship, η οποία έμεινε με ένα τεράστιο "αν" στα χείλη. Μία απορία που προκλήθηκαν όταν ο Φερνάντο Φορεστιέρι και ο Τρόι Ντίνεϊ την έβαλαν μπροστά στο σκορ με 2-0 στο 1ο ημίχρονο και "πάγωσαν" τους γηπεδούχους.

Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι έριξε εσπευσμένα στη μάχη τους Πάμπλο Σαμπαλέτα και Βενσάν Κομπανί, αναδιοργανώνοντας την άμυνά του, ενώ λίγο αργότερα πέρασε στο παιχνίδι και ο Στέβαν Γιόβετιτς. Όταν έκλεισαν οι αλλαγές του Χιλιανού, άνοιξε ο δρόμος προς την εστία του Τζόναθαν Μποντ. Η ομάδα του Μπέπε Σανίνο δεν κατάφερε να περιορίσει τον Σέρχιο Αγκουέρο, ο οποίος με χατ τρικ και με τη βοήθεια του Αλεκσάντρ Κολάροφ έφερε τα πάνω κάτω, διατηρώντας τη Σίτι σε τροχιά κατάκτησης 4 τίτλων στη σεζόν.

Η σύνθεση της Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Παντιλιμόν, Ρίτσαρντς (46' Σαμπαλέτα), Ντεμιτσέλις, Λέσκοτ, Κολάροφ, Νάβας, Ρόντγουελ (46' Κομπανί), Λόπες (57' Γιόβετιτς), Αγκουέρο, Τζέκο

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο έδωσαν την πρώτη νίκη της Λίβερπουλ στην έδρα της Μπόρνμουθ και το 2-0 έστειλε τους "κόκκινους" στον 5ο γύρο Δίχως να χαριστεί με πολλούς αναπληρωματικούς, ο Μπρένταν Ρότζερς παρέταξε όλα τα "όπλα" του και δικαιώθηκε. Ο Βίκτορ Μόουζες άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό με σουτ και στο 60' ο Ντάνιελ Στάριτζ έκανε το 2-0 μετά από τη συνεργασία του με τον Λουίς Σουάρες.

Λίγα λεπτά πριν από το 2-0, η ομάδα της Championship ζήτησε ορθώς πέναλτι σε τράβηγμα της φανέλας του Σάιμον Φράνσις από τον Μάρτιν Κέλι, το οποίο, όμως, δεν καταλογίστηκε κι έτσι, μετά από τις 2 ισοπαλίες το 1927 (1-1) και το 1968 (0-0), η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ πέρασε νικηφόρα από το "Ντιν Κορτ".

Η σύνθεση της Λίβερπουλ (4-2-3-1): Τζόουνς, Κέλι (73' Φλάναγκαν), Σκέρτελ, Τουρέ, Σισοκό, Τζέραρντ, Χέντερσον, Στάριτζ, Κουτίνιο (84' Αλμπέρτο), Μόουζες (84' Στέρλινγκ), Σουάρες

# Ο Χάρης Μαυρίας άρχισε βασικός, σημείωσε το μοναδικό τέρμα στη νίκη της Σάντερλαντ επί της Κιντέρμινστερ και άφησε καλές εντυπώσεις στα 90 λεπτά που αγωνίστηκε.

# Ο Απόστολος Βέλλιος παρέμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη της Έβερτον επί της Στίβενεϊτζ με 4-0.