Άρσεναλ - Άστον Βίλα 4-0

Κυπελλούχος Αγγλίας για 12η φορά (ρεκόρ) και δεύτερη σερί στέφθηκε η Άρσεναλ, η οποία έκανε περίπατο 4-0 με αντίπαλο την Άστον Βίλα στο "Γουέμπλεϊ" και ολοκλήρωσε με επιτυχία τη φετινή σεζόν.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ έπαιξε φουλ επίθεση από τα πρώτα λεπτά και δικαιώθηκε, αφού απέναντί της βρήκε μία ομάδα με μοναδικό σκοπό την άμυνα, αλλά δίχως ορθό πλάνο. Το συγκρότημα του Τιμ Σέργουντ προερχόταν από 2 ήττες στο πρωτάθλημα, η μία εκ των οποίων με 6-1 από τη Σαουθάμπτον, έχοντας τον 39χρονο Σέι Γκίβεν ξανά κάτω από τα καρέ.

Ο Ιρλανδός αυτήν τη φορά άντεξε περισσότερο κάτω από τα καρέ, ωστόσο το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Μετά από σωρεία ευκαιριών από πλευράς "κανονιέρηδων", που αγωνίστηκαν με τον Θίο Γουόλκοτ στην κορυφή, ήρθε το γκολ που δικαιούντο στο 40ο λεπτό, με δυνατό σουτ του Άγγλου.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Αλέξις Σάντσες εξαπέλυσε μία "οβίδα" από τα 40 μέτρα και νίκησε τον Γκίβεν (κακή αντίδραση), με συνέπεια να "κλειδώσει" τη νίκη απέναντι σε μία ομάδα που δεν απείλησε καθόλου.

Στο 62', ο Περ Μέρτεζακερ δέχθηκε τη σέντρα από τον MVP του αγώνα, Σάντι Καθόρλα, και με κεφαλιά έγραψε το 3-0.

Ο Αλσατός τεχνικός καθυστέρησε αρκετά τις αλλαγές του, αφού η ροή του αγώνα δεν έδειχνε πως τις είχε ανάγκη και συνέχισε την παράδοση που τον θέλει να κρατάει το μηδέν στους τελικούς Κυπέλλου Αγγλίας, φτάνοντας τους 5 σε 7 προσπάθειες.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Ολιβιέ Ζιρού να έχει κάνει το 4-0 και την Άρσεναλ να πανηγυρίζει για 2η σερί σεζόν ένα σημαντικό τρόπαιο, μετά από μία "ξηρασία" 8 ετών.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Στσέσνι, Μπεγερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν, Καθόρλα, Ράμσεϊ, Εζίλ (77' Γουίλσιερ), Σάντσες (90' Οξλέιντ Τσάμπερλεϊν), Γουόλκοτ (77' Ζιρού)

Άστον Βίλα (4-3-3): Γκίβεν, Χάτον, Οκορέ, Φλάαρ, Ρίτσαρντσον (68' Μπακούνα), Κλέβερλι, Γουέστγουντ, Ντελφ, Ενζογκμπιά (53' Αγκμπόνλαχορ), Μπεντέκε, Γκρίλις

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη του μεγάλου τελικού του Κυπέλλου Αγγλίας μεταξύ της Άρσεναλ και της Άστον Βίλα που θα διεξαχθεί στο "Γουέμπλεϊ".
19:03
H Άρσεναλ θέλει να κάνει το back-to-back, ύστερα από την περυσινή κατάκτηση του τροπαίου, ενώ η Άστον Βίλα θέλει να πανηγυρίσει το Κύπελλο ύστερα από 58 χρόνια!
19:03
Η αναμέτρηση έχει ξεκάθαρο φαβορί τους "κανονιέρηδες", όμως όπως έχει αποδειχθεί στο παρελθόν, το Κύπελλο Αγγλίας αποτελεί το θεσμό των εκπλήξεων.
19:06
Αν η Άρσεναλ επικρατήσει θα φτάσει τα 12 τρόπαια και θα γίνει η πολυνίκης του θεσμού, αφήνοντας πίσω την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 11.
19:09
Αν κερδίσει η Άστον Βίλα το Κύπελλο θα αναρριχηθεί στην 3η θέση με 8 κατακτήσεις, έχοντας για συγκάτοικο την Τότεναμ.
19:12
Φωτογραφία από τον τελικό του 1957 μεταξύ της Άστον Βίλα και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τους "χωριάτες" να κατακτούν το κύπελλο, επικρατώντας με 2-1.
19:15
Όσον αφορά τα ευρωπαϊκά εισιτήρια, αν η Άρσεναλ κατακτήσει το τρόπαιο, η Σαουθάμπτον θα κερδίσει μία θέση για τα προκριματικά του Europa League της επόμενης περιόδου, ενώ σε αντίθετη περίπτωση η Άστον Βίλα θα βρεθεί στη δεύτερη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης.
19:16
Το βαρύτιμο τρόπαιο.
19:17
Οι φίλοι των δύο ομάδων συρρέουν κατά χιλιάδες στο γήπεδο.
19:21
Σε ότι αφορά τις συνθέσεις των δύο ομάδων, ο Αρσέν Βενγκέρ επεφύλασσε μία έκπληξη στο αρχικό σχήμα, καθώς αποφάσισε να δώσει φανέλα βασικού στον Τίο Γουόλκοτ, αφήνοντας στον πάγκο τον Ολιβιέ Ζιρού. Παράλληλα, ο Τιμ Σέργουντ, ξεκινά βασικό τον Τζακ Γκρίλις και κράτησε στον πάγκο τον Γκάμπριελ Αγκμπονλαχόρ.
19:22

Άρσεναλ: Σέζνι, Μπεγερίν, Μερτεζάκερ, Κονσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν, Καθόρλα, Ράμσεϊ, Οζίλ, Σάντσες, Γουόλκοτ
Άστον Βίλα: Γκίβεν, Χάτον, Φλάαρ, Οκορέ, Ρίτσαρντσον, Γουέστγουντ, Ντελφ, Κλέβερλι, Γκρίλις, Ενζόγκμπια, Μπεντέκε
19:23
Η είσοδος των παικτών της Άρσεναλ στον αγωνιστικό χώρο του "Γουέμπλεϊ" για το καθιερωμένο ζέσταμα.
19:29
Οι δύο ομάδες έκαναν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. Όλα είναι έτοιμα να ξεκινήσει ο μεγάλος τελικός.
19:30
1' Έναρξη στον αγώνα.
19:32
Πιο δυνατά έχει μπει στην αναμέτρηση η Άρσεναλ, που πιέζει εξ αρχής για το γκολ.
19:36
Φαντασμαγορική τελετή πριν την έναρξη του αγώνα.
19:39
8' Επικίνδυνη στιγμή για την άμυνα της Άστον Βίλα! Ο Καθόρλα μπήκε με φόρα από αριστερά, έκανε το γύρισμα στο κέντρο της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Φλάαρ έδιωξε πριν γίνουν απειλητικοί οι επιθετικοί της Άρσεναλ!
19:39
9' Κόρνερ του Καθόρλα, κεφαλιά από τον Κονσιενλί, η μπάλα μακριά από την εστία του Γκίβεν.
19:43
H Άρσεναλ έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ η Άστον Βίλα προσπαθεί να απειλήσει κυρίως μέσω αντεπιθέσεων.
19:44
Η ευκαιρία του Καθόρλα.
19:44
14' Κίτρινη κάρτα στον Κλέβερλι.
19:46
15' Εκπληκτική επέμβαση του Γκίβεν! Ο Σάντσες έκανε την σέντρα, ο Κονσιελνί πήρε την κεφαλία, αλλά ο Ιρλανδός γκολκίπερ απέκρουσε ενστικτωδώς την μπάλα!
19:47
17' Καλή στιγμή για την Άρσεναλ! Ο Μπεγερίν έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Ράμσεϊ έκανε την πρόβολη, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
19:49
Η εκπληκτική επέμβαση του Γκίβεν,
19:50
20' Ακόμα μία ευκαιρία για τους "κανονιέρηδες"! Ο Ράμσεϊ κέρδισε την κόντρα από τον Φλάαρ, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Γκίβεν.
19:55
24' Η Άρσεναλ "σφυροκοπεί" την Άστον Βίλα! Σέντρα από τον Οζίλ, πλασέ του Γουόλκοτ στην κίνηση, αλλά ο Ρίτσαρντον πρόλαβε την μπάλα με προβολή πριν περάσει τη γραμμή!
19:57
27' Σουτ από τον Ράμσεϊ, μπλόκαρε ο Γκίβεν.
20:01
H Άρσεναλ έχει τον απόλυτο έλεγχο. Η Άστον Βίλα δείχνει -μέχρι στιγμής- ανίκανη να δημιουργήσει προβλήματα στους "κανονιέρηδες".
20:03
33' Κίτρινη κάρτα στον Χάτον για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Σάντσες.
20:07
38' Κίτρινη κάρτα στον Ντελφ.
20:10
40' ΓΚΟΛ για την Άρσεναλ! Ο Μονρεάλ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σάντσες πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Γουόλκοτ, ο οποίος με ένα τρομερό σουτ με το αριστερό την έστειλε μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!
20:14
Το 1-0 της Άρσεναλ.
20:15
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
20:17
45 +2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
20:17
Η Άρσεναλ πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0, χάρη στο γκολ του Τίο Γουόλκοτ στο 40ο λεπτό του αγώνα.
20:23
Δείτε κι ΕΔΩ το τρομερό γκολ του Γουόλκοτ.
20:32
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
20:34
47' Σουτ του Ράμσεϊ, μπλόκαρε ο Γκίβεν.
20:37
50' 2-0 η Άρσεναλ! Απίθανο σουτ από τον Σάντσες έξω από την μεγάλη περιοχή! Δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκίβεν!
20:39
52' Αλλαγή για την Άστον Βίλα. Ο Ενζόγκμπια εκτός, ο Αγκμπονλαχόρ εντός.
20:41
Δείτε το εκπληκτικό γκολ του Χιλιανού επιθετικού.
20:43
Οι πανηγυρισμοί στο πρώτο γκολ της Άρσεναλ.
20:44
58' Σουτ του Καθόρλα, απέκρουσε ο Γκίβεν!
20:47
Μοναδικός διασωθέντας από πλευράς Άστον Βίλα ο Γκίβεν, ο οποίος με τις αποκρούσεις του έχει κρατήσει -μέχρι στιγμής- το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.
20:48
61' Καλή στιγμή για την Άρσεναλ! Ο Γουόλκοτ βρέθηκε απέναντι στον Γκίβεν, έκανε το πλασέ, αλλά ο Ιρλανδός γκολκίπερ αποσόβησε το γκολ.
20:49
62' 3-0 η Άρσεναλ! Πάρτι από τους "κανονιέρηδες"! Ο Καθόρλα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μερτεζάκερ πήδηξε ανενόχλητος μέσα στην μικρή περιοχή και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκίβεν!
20:51
Οι πανηγυρισμοί του Σάντσες μετά το τρομερό γκολ που σημείωσε.
20:56
68' Δεύτερη αλλαγή για την Άστον Βίλα. Ο Μπακούνα στη θέση του τραυματία Ρίτσαρντσον.
20:57
Το γκολ του Μερτεζάκερ.
20:58
71' Τελευταία αλλαγή για την Βίλα. Ο Σάντσες εντός, ο Γουέστγουντ εκτός.
20:59
Κατώτερη των προσδοκιών η Άστον Βίλα. Δεν έδειξε σε κανένα σημείο του αγώνα πως μπορεί να "χτυπήσει" την Άρσεναλ. Πολύ κακή εμφάνιση από τους "χωριάτες".
21:01
Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία ο Γερμανός αμυντικός πήδηξε ανενόχλητος στο τρίτο γκολ.
21:03
Ετοιμάζει διπλή αλλαγή ο Αρσέν Βενγκέρ.
21:03
77' Καλή ευκαιρία για την Άρσεναλ! Ο Γουόλκοτ βρέθηκε τετ α τετ με τον Γκίβεν, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν κάκιστο.
21:05
77' Διπλή αλλαγή για τους "κανονιέρηδες". Οι Ζιρού, Γουίλσιρ στη θέση των Γουόλκοτ και Οζίλ.
21:08
80' Οι παίκτες της Άστον Βίλα διαμαρτύρονται για πέναλτι του Κοκλέν πάνω στον Αγκμπονλαχόρ. Η ανατροπή υπάρχει, αλλά έχει γίνει έξω από την περιοχή.
21:09
82' Κίτρινη κάρτα στον Αγκμπονλαχόρ που συνέχισε να διαμαρτύρεται για την φάση της ανατροπής του.
21:13
Η Άστον Βίλα έχει ανοιχτεί για το γκολ της τιμής και η Άρσεναλ προσπαθεί να το εκμεταλλευτεί μέσω επικίνδυνων αντεπιθέσεων.
21:16
90' Τελευταία αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Σάντσες εκτός, ο Τσάμπερλεϊν εντός.
21:18
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:19
Ενθουσιασμένοι οι φίλοι της Άρσεναλ (και πώς να μην είναι;) από το 3-0 της ομάδας τους.
21:20
93' ΓΚΟΛ! 4-0 η Άρσεναλ! Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ζιρού με όμορφο πλασέ βάζει το κερασάκι στην τούρτα!
21:21
94' Τέλος του αγώνα! Η Άρσεναλ είναι Κυπελλούχος Αγγλίας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά! Η σεζόν ολοκληρώνεται με τον καλύτερο τρόπο για τους "κανονιέρηδες"!
21:23
Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ πανηγυρίζουν στο κέντρο του γηπέδου την κατάκτηση του τροπαίου!
21:24
Ο Άαρον Ράμσεϊ χαρακτήρισε τον Αλέξις Σάντσες "φανταστικό ποδοσφαιριστή" με δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα.
21:27
Ο γύρος του θριάμβου από τους νικητές. Ευχαριστούν τον κόσμο για την υποστήριξή τους.