3ος γύρος: Αποκλείστηκε η Άρσεναλ, τα... ατελείωτα πέναλτι χρειάστηκε η Λίβερπουλ (VIDEOS)

Η Σαουθάμπτον απέδειξε ότι διανύει περίοδο δαιμονιώδους φόρμας, αφού αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε 2-1 της Άρσεναλ στο "Έμιρεϊτς" και πήρε το εισιτήριο για τον 4ο γύρο του Leagu Cup. Η Λίβερπουλ, από την πλευρά της, ξεπέρασε στη διαδικασία των πέναλτι το εμπόδιο της Μίντλεσμπρο με 14-13!

Η εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Αλέξις Σάντσες στο 14ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού την Άρσεναλ, όμως η Σαουθάμπτον ανέτρεψε τα δεδομένα και νικώντας 2-1 προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Αρσέν Βενγκέρ έκανε 10 αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο ματς πρωταθλήματος κόντρα στην Άστον Βίλα και τελικά το πλήρωσε, αφού ο Ντούσαν Τάντιτς ισοφάρισε στο 20' με πέναλτι (την παράβαση έκανε ο Σαντιό Μανέ στο ντεμπούτο του) κι ο Νάθανιελ Κλάιν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με ένα τρομερό φαλτσαριστό σουτ (φέρει ευθύνη ο Νταβίντ Οσπίνα).

Η σύνθεση της Άρσεναλ (4-2-3-1): Οσπίνα, Χέιντεν, Κοκελίν, Μπελερίν (86' Ακπόμ), Τσέιμπερς, Ροσίτσκι, Ντιαμπί (67' Καθόρλα), Σάντσες, Γουίλσιρ, Κάμπελ (71' Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Ποντόλσκι.

Τη διαδικασία των πέναλτι με το τρομερό 14-13 χρειάστηκε η Λίβερπουλ για να κάμψει την αντίσταση της Μίντλεσμπρο στο "Άνφιλντ" και να προκριθεί στον 4ο γύρο του League Cup.

Τα γκολ των γηπεδούχων δεν σημειώθηκαν από τους παίκτες που αποκτήθηκαν εφέτος και δαπανήθηκαν ουκ ολίγα χρήματα, αλλά από δύο άσους των ακαδημιών (ο Σούσο δημιούργησε κι ευκαιρίες στα λίγα λεπτά συμμετοχής του).

Ο Τζόρνταν Ρόσιτερ σκόραρε στο πρώτο του σουτ με την κόκκινη φανέλα (σε ματς της πρώτης ομάδας) με σουτ εκτός περιοχής στο 10', ενώ ο Σούσο που είχε μπει ως αλλαγή στο 98', έβαλε ξανά σε θέση οδηγού την Λίβερπουλ.

Η Μίντλεσμπρο, όμως, που είχε ισοφαρίσει στο 62' με τον Άνταμ Ριτς, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με πέναλτι του Πάτρικ Μπάμφορντ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης, διαμόρφωσε το τελικό 2-2 κι έστειλε το ματς στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, ο Ραχίμ Στέρλινγκ έχασε το πέναλτι που θα χάριζε την πρόκριση στην Λίβερπουλ, αλλά το 5-3 δεν έγινε και η σειρά συνεχίστηκε μέχρι να... ξανασουτάρουν οι πρώτοι 11! Τελικά, ο Άλμπερτ Αντόμα αποδείχθηκε μοιραίος για την Μίντλεσμπρο (σούταρε άουτ) και οι "κόκκινοι" πήραν το εισιτήριο με το εντυπωσιακό 14-13.

Η σύνθεση της Λίβερπουλ (4-2-3-1): Μινιολέ, Μανκίγιο, Τουρέ, Σακό, Ενρίκε, Ρόσιτερ (79' Γουίλιαμς), Λούκας, Μάρκοβιτς (98' Σούσο), Στέρλινγκ, Λαλάνα, Λάμπερτ (74' Μπαλοτέλι).

# Η Σριούσμπερι μετρά τρεις σερί νίκες στο League Cup για πρώτη φορά από το 1961, τη χρονιά που είχε φτάσει μέχρι την ημιτελική φάση