4ος γύρος: Η Νιούκαστλ αποκαθήλωσε την Μάντσεστερ Σίτι (VIDEOS)

Η Νιούκαστλ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι μετά από 14 ολόκληρα χρόνια (2-0) κι άφησε εκτός League Cup την κάτοχο του τροπαίου.

Η Μάντσεστερ Σίτι κατέγραψε κατοχή 70% και 21 τελικές προσπάθειες (μόλις οι τρεις προς την εστία), όμως η ιστορία έγραψε ότι η Νιούκαστλ, των τεσσάρων τελικών προς την εστία (σε εννέα στο σύνολο), πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του League Cup.

Το νεανικό σύνολο του Άλαν Πάρντιου άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό με σουτ του Ρολάντο Άαρονς από πολύ πλάγια θέση.

Στη συνέχεια ο Ρομπ Έλιοτ και οι αμυντικοί του σταμάτησαν σε ουκ ολίγες περιπτώσεις τον Στέφαν Γιόβετιτς, προτού ο Φαμπρίτσιο Κολοτσίνι απειλήσει λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσε για την ισοφάριση, αλλά όταν ο Μουσά Σισοκό έγραψε το 2-0 στο 75', η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Καμπαγέρο, Σανιά, Ντεμιτσέλις, Μανγκαλά, Κολάροβ, Μίλνερ, Φερναντίνιο, Τουρέ (60' Νάβας), Σίλβα (9' Νασρί), Γιόβετιτς, Τζέκο.

Νιούκαστλ (4-4-2): Έλιοτ, Γιάνμαατ (64' Σισοκό), Κολοτσίνι, Ντάμετ, Αϊνταρά, Τέιλορ, Αμπέντ, Κόλμπακ, Ομπερτάν, Άρμστρονγκ (65' Ριβιέρ), Άαρονς (45' Αμεόμπι).