Τότεναμ-Τσέλσι 2-1 παρ. (1-1 κ.α.)

Η Τότεναμ πανηγύρισε το τελευταίο της τρόπαιο το 1999, όταν κέρδισε το Λιγκ Καπ. Εννέα χρόνια μετά, με τον "μίδα" Χουάντε Ράμος στον πάγκο της, επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας με 2-1 την Τσέλσι στον τελικό του θεσμού που διεξήχθη στο "Γουέμπλεϊ", έφτασε τα τέσσερα τρόπαια και μεταξύ άλλων εξασφάλισε και μια θέση στο επόμενο κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Η Τότεναμ πανηγύρισε το τελευταίο της τρόπαιο το 1999, όταν κέρδισε το Λιγκ Καπ. Εννέα χρόνια μετά, με τον "μίδα" Χουάντε Ράμος στον πάγκο της, επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας με 2-1 την Τσέλσι στον τελικό του θεσμού που διεξήχθη στο ανακατασκευασμένο "Γουέμπλεϊ", έφτασε τα τέσσερα τρόπαια και μεταξύ άλλων εξασφάλισε και μια θέση στο επόμενο κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Οι "πετεινοί" μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και ήδη στα πρώτα δέκα λεπτά είχαν τρεις ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Ρόμπι Κιν δοκίμασε το πόδι του με τον Τζον Τέρι να τον σταματά και στην επαναφορά ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ να μην μπορεί να στείλει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Στο 8’ ο Πασκάλ Σιμποντά είχε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπερμπάτοφ και πάλι αστόχησε από κοντά με νέα κεφαλιά.

Η άνοδος των Φρανκ Λάμπαρντ και Μικαέλ Εσιέν ισορρόπησαν τον αγώνα, ωστόσο η Τσέλσι δεν κατάφερνε να φτάνει μέχρι την περιοχή της Τότεναμ και έτσι δεν απειλούσε. Μοναδική καλή στιγμή, ένα αρκετά μακρινό σουτ του Λάμπαρντ που πέρασε άουτ. Είχε προηγηθεί φάση μία ακόμα ευκαιρία για τους παίκτες του Χουάντε Ράμος, αλλά το μακρινό σουτ του Στιντ Μαλμπράνκ βρήκε αντίπαλο τον Πετρ Τσεχ.

Το ημίχρονο έδειχνε ότι θα έβρισκε τις δύο συμπολίτισσες ισόπαλες, ωστόσο ο Ντιντιέ Ντρογκμπά είχε διαφορετική άποψη. Ο Τζόναθαν Γούντγκεϊτ δεν του επέτρεψε να κάνει το παιχνίδι του στην περιοχή της Τότεναμ κι έτσι ο επιθετικός από την Ακτή Ελεφαντοστού χρειάστηκε να εκτελέσει φάουλ για να νικήσει τον Πολ Ρόμπινσον. Στο 38’, με πολύ έξυπνη εκτέλεση, ο Ντρογμπά βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και οι "μπλε" ένα γκολ από το πουθενά.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά, ωστόσο η Τσέλσι είχε την κατοχή της μπάλας και δεν επέτρεψε στους Κιν και Μπερμπάτοφ να κάνουν ευκαιρίες. Το επιθετικό σχέδιο της Τσέλσι, πάντως, επίσης είχε δυσκολίες στην εφαρμογή, με τον Νικολά Ανελκά να χρειάζεται να βγαίνει πολύ πλάγια για να πάρει τη μπάλα.

Στο 68ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα, η Τότεναμ έφτασε στην ισοφάριση. Σε προσπάθεια να ανακόψει τον Τομ Χάντλστοουν, ο Γουέιν Μπριτζ έκανε χέρι στην περιοχή, με τον επόπτη να υποδεικνύει στον διαιτητή την παράβαση. Με "ολύμπια" ψυχραιμία ο Μπερμπάτοφ ευστόχησε απέναντι στον Τσεχ και έκανε το 1-1.

Το παιχνίδι άνοιξε κάπως, με τον Λέντλεϊ Κινγκ να προλαβαίνει σουτ του Ντρογκμπά απο καλή θέση στο 72’ και την Τότεναμ να χάνει δύο εξαιρετικές ευκαιρίες στη συνέχεια. Στο 81’ ο Ντιντιέ Ζοκορά έσπασε το τεχνητό οφσάιντ, αλλά στο τετ-α-τετ έστειλε τη μπάλα πάνω στον Τσεχ. Στην επαναφορά, ο μέσος από την Ακτή Ελεφαντοστού δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στην επόμενη φάση ο Μπερμπάτοφ βρέθηκε με πλάτη στο τέρμα, γύρισε όμορφα, σούταρε αλλά ο Τσεχ και πάλι δήλωσε "παρών".

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου η Τότεναμ ευτύχησε να σκοράρει αμέσως. Ο Τζερμέιν Τζένας εκτέλεσε φάουλ γεμίζοντας τη μπάλα στην μεγάλη περιοχή της Τσέλσι, όπου βρέθηκε ανενόχλητος ο Γούντγκεϊτ. Ο Αγγλος αμυντικός έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Τσεχ και μετά ξανά στο κεφάλι του Γούντγκεϊτ και κατέληξε στα δίχτυα.

Το γκολ αυτό άλλαξε τα πλάνα των δύο προπονητών, με τον Ράμος να αποσύρει τον Ρόμπι Κιν για τον Γιουνές Καμπούλ και μία πιο αμυντική φιλοσοφία και τον Αβραμ Γκραντ να ρίχνει στο παιχνίδι και τον Τζο Κόουλ. Η Τσέλσι πίεσε για την ισοφάριση, ωστόσο δημιούργησε μόλις μία ευκαιρία, με σουτ του Σαλομόν Καλού που απέκρουσε με τα πόδια ο Ρόμπινσον.

Τότεναμ: Ρόμπινσον, Χάτον, Γούντγκεϊτ, Κινγκ, Σιμποντά (60’ Χάντλστοουν), Λένον, Τζένας, Ζοκορά, Μαλμπράνκ (74’ Ταΐνιο), Μπερμπάτοφ, Κιν (102’ Καμπούλ)

Τσέλσι: Τσεχ, Μπελέτι, Καρβάλιο, Τέρι, Μπριτζ, Ράιτ Φίλιπς (72’ Καλού), Εσιέν (88’ Μπάλακ), Λάμπαρντ, Μίκελ (98’ Τζ. Κόουλ), Ανελκά, Ντρογκπά