Στην Μάντσεστερ Γ. το κύπελλο της παρηγοριάς

Με κούπα θα ολοκληρώσει τη χρονιά της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η άλλοτε κυρίαρχος στο Νησί και την Ευρώπη επικράτησε με 4-0 της Γουίγκαν στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας και θα κλείσει τη φετινή (απογοητευτική εκ νέου) σεζόν με μία αξιοσημείωτη επιτυχία, κάτι που δεν κατάφερε το 2005. Δύο γκολ του Ρόυνεϊ, ένα εκπληκτικό επτάλεπτο και η απειρία της ομάδας του Πολ Τζιούελ ήταν τα στοιχεία που έκριναν το παιχνίδι του "Μιλένιουμ" του Κάρντιφ.

Με κούπα θα ολοκληρώσει τη χρονιά της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ . Η άλλοτε κυρίαρχος στο Νησί και την Ευρώπη επικράτησε με 4-0 της Γουίγκαν στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας και θα κλείσει τη φετινή (απογοητευτική εκ νέου) σεζόν με μία αξιοσημείωτη επιτυχία, κάτι που δεν κατάφερε το 2005. Δύο γκολ του Ρόυνεϊ , ένα εκπληκτικό επτάλεπτο και η απειρία της ομάδας του Πολ Τζιούελ ήταν τα στοιχεία που έκριναν το παιχνίδι του "Μιλένιουμ" του Κάρντιφ.

Η αναμέτρηση άρχισε με ένα δυσάρεστο γεγονός. Ο τερματοφύλακας της Γουίγκαν, Μάικ Πόλιτ, τραυματίστηκε στο 4ο λεπτό και άντεξε μόνο λίγο μέσα στον αγωνιστικό χώρο, μέχρι να αντικατασταθεί από τον Τζον Φίλαν. Ενδιαμέσως η Γιουνάιτεντ είχε ζητήσει πέναλτι σε χέρι, αλλά ο διαιτητής Αλαν Γουίλι έμεινε αδιάφορος. Το σκορ άνοιξε στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ρούνεϊ εκμεταλλεύτηκε αδυναμία της άμυνας της Γουίγκαν να διώξει τη μπάλα και σούταρε δυνατά προ του Φίλαν.

2006: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

*** Τις περισσότερες κατακτήσεις έχει να επιδείξει η Λίβερπουλ (7) και ακολουθούν οι Αστον Βίλα (5) και Νότιγχαμ Φόρεστ (4).

Οι "νεοφώτιστοι" στην Premiership δεν μπορούσαν να σημειώσουν κάποια καλή στιγμή, με τους Καμαρά και Ρόμπερτς να μένουν θεατές στο παιχνίδι. Αντιθέτως, οι "κόκκινοι διάβολοι" είχαν μεγαλύτερη άνεση στο παιχνίδι τους, έστω και χωρίς τον Ρουντ φαν Νίστελροϊ στη βασική ενδεκάδα. Ο σερ Αλεξ Φέργκιουσον προτίμησε ένα πιο ευέλικτο σχήμα με Σαχά και Ρούνεϊ και όπως αποδείχθηκε, πέτυχε διάνα.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Πολ Τζιούελ μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και είχαν δύο καλές στιγμές, αλλά αυτό το… πλήρωσαν στη συνέχεια. Η Μάντσεστερ είχε ένα "δαιμονισμένο" επτάλεπτο στο οποίο σημείωσε τρία γκολ και φυσικά "καθάρισε" τον τελικό.

Στο 55ο λεπτό, ο Λουίς Σαχά έγινε αποδέκτης της σέντρας του Γκάρι Νέβιλ και πέτυχε το πρώτο του γκολ σε τελικό στην καριέρα του. Στο 59ο λεπτό, ο Κριστιάνο Ρονάλντο είδε τον Στεφάν Ανσό να κάνει κάτι σαν διώξιμο και βρήκε την ευκαιρία να χριστεί και ο ίδιος σκόρερ στο παιχνίδι. Στο 62ο λεπτό, ο Ρούνεϊ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, όταν ο Ρίο Φέρντιναντ τον τροφοδότησε στην μεγάλη περιοχή, και ο διεθνής κυνηγός έγραψε το 4-0.

Οπως είναι φυσικό, το υπόλοιπο μισάωρο δεν είχε ιδιαίτερη σημασία, αν και η Γιουνάιτεντ είχε την υπεροχή και ευκαιρίες να διευρύνει τον θρίαμβό της. Το 4-0 δεν έμελλε να αλλάξει κι έτσι οι δύο αναμετρήσεις που έχουν γραφτεί στην ιστορία μεταξύ των δύο συλλόγων έχουν λήξει με το ίδιο σκορ, με τον Γουέιν Ρούνεϊ να σκοράρει δις και στους δύο αγώνες.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Φαν ντερ Σάαρ, Νέβιλ, Μπράουν (83’ Μπράουν), Φέρντιναντ, Σιλβέστρ (83’΄Εβρά), Ο’ Σέι, Ρονάλντο (73’ Ρίτσαρντσον), Γκιγκς, Παρκ, Σαχά, Ρούνεϊ

Γουίγκαν: Πόλιτ (14’ Φίλαν), Σιμποντά, ντε Ζέουβ, Ανσό (62’ Μακούλοκ), Μπέινς, Σάρνερ, Μπούλαρντ, Κάβανα (72’ Τσίγκλερ), Τιλ, Καμαρά, Ρόμπερτς

*** Οι ιθύνοντες της Γιουνάιτεντ σκέφονται να ζητήσουν από την ομοσπονδία να δώσει μετάλλιο του νικητή και στον Αλαν Σμιθ, ο οποίος θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για περίπου οκτώ μήνες, λόγω του πρόσφατου σοβαρού τραυματισμού του στο παιχνίδι κυπέλλου με τη Λίβερπουλ.