Τσέλσι - Τότεναμ 2-0 (VIDEOS)

Ανώτερη, αλλά και κυνική, η Τσέλσι επικράτησε 2-0 της Τότεναμ στο λονδρέζικο ντέρμπι του τελικού League Cup στο "Γουέμπλεϊ" και κατέκτησε το τρόπαιο για 5η φορά στην ιστορία της. Ο Τζον Τέρι άνοιξε το σκορ για τους "μπλε" και ο Κάιλ Γουόκερ με αυτογκόλ μετά από προσπάθεια του Ντιέγκο Κόστα προσέφερε τον πρώτο τίτλο στον Ζοζέ Μουρίνιο από το καλοκαίρι του 2012.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο έβρισκε απέναντί του την ομάδα που τον είχε υποτάξει με 5-3 την Πρωτοχρονιά, ανοίγοντας μία περίοδο... κρίσης για τους πρωτοπόρους της Premier League, με 4 ισοπαλίες και μία ήττα αποκλεισμό από το κύπελλο από τότε. Ο Πορτογάλος τεχνικός είχε την ευκαιρία να πάρει εκδίκηση, αλλά δεν είχε στη διάθεσή του ένα βασικό "όπλο" της φετινής σεζόν, τον Νεμάνια Μάτιτς. Ο τιμωρημένος Σέρβος μέσος έδωσε τη θέση του σε έναν στόπερ, τον Κερτ Ζουμά, ο οποίος έπαιξε για πρώτη φορά ως αμυντικός χαφ στην Τσέλσι.

Στα πρώτα λεπτά το θέαμα ήταν "φτωχό" και τα μοναδικά γεγονότα που σήκωσαν τους 90.000 φιλάθλους από τις θέσεις τους στο "Γουέμπλεϊ" ήταν οι αψιμαχίες του Ντιέγκο Κόστα με τους αντιπάλους του και το δοκάρι του Κρίσταν Έρικσεν σε εκτέλεση φάουλ στο 10'.

Η απουσία εμπνεύσεων οδήγησε με... μαθηματική ακρίβεια τη δράση στις στημένες φάσεις. Στο 44ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν, η μπάλα έφτασε στα πόδια του προωθημένου Τζον Τέρι, ο οποίος σούταρε και άνοιξε το σκορ. Ένα λεπτό αργότερα, ο παρτενέρ του στα στόπερ, Γκάρι Κέιχιλ, είχε κεφαλιά που μπλόκαρε ο Ουγκό Λορίς.

Το μομέντουμ είχε περάσει στο "στρατόπεδο" των "μπλε". Ο Τσεσκ Φάμπρεγας έχασε την επόμενη καλή στιγμή και στο 56' ο Κόστα, με τη βοήθεια κόντρας στον Κάιλ Γουόκερ, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Μαουρίσιο Ποτσετίνο, ο οποίος κυνηγούσε το "παρθενικό" τρόπαιό του ως προπονητής, έβγαλε τον Νασέρ Σαντλί που με αχρειάστο φάουλ "δώρισε" το 1ο γκολ στην Τσέλσι και έριξε στο παιχνίδι τον Άντρος Τάουνσεντ και λίγο αργότερα ενίσχυσε την επίθεσή του με... 60.000.000 ευρώ: τους Έρικ Λαμέλα και Ρομπέρτο Σολδάδο.

Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά πλην της εμφάνισης του Θέσαρ Αθπιλικουέτα που χτύπησε στο κεφάλι, με τον Μουρίνιο να δίνει... τιμητικές συμμετοχές σε Οσκάρ και Ντιντιέ Ντρογκμπά, προτού πανηγυρίσει το πρώτο τρόπαιο της δεύτερης θητείας του στην Τσέλσι.

Τσέλσι (4-3-3): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Ραμίρες, Ζουμά, Φάμπρεγας (88' Οσκάρ), Γουίλιαν (76' Κουαδράδο), Κόστα (90+3' Ντρογκμπά), Αζάρ

Τότεναμ (4-2-3-1): Λορίς, Γουόκερ, Ντάιερ, Βερτόνγκεν, Ρόουζ, Μπενταλέμπ, Μέισον (71' Λαμέλα), Τάουνσεντ (62' Ντεμπελέ), Έρικσεν, Σαντλί (80' Σολδάδο), Κέιν

Έριξε νερό στην κάμερα ο Μουρίνιο (VIDEO)

Ο χιουμοριστικός πανηγυρισμός του Μουρίνιο: έκανε σαν μικρό παιδί (VIDEO)

Το live του τελικού

17:25
Καλωσήρθατε στο live του τελικού του League Cup μεταξύ της Τσέλσι και της Τότεναμ.
17:27
Περίπου 90.000 φίλαθλοι συνωστίζονται στις εξέδρες του "Γουέμπλεϊ".
17:30
Ο Ζοζέ Μουρίνιο διεκδικεί το πρώτο τρόπαιο από το καλοκαίρι του 2013 που επέστρεψε στην Αγγλία, ενώ η Τότεναμ το πρώτο της τελευταίας επταετίας.
17:36
Στα άδυτα της Τότεναμ
17:37
Περίπου 31.000 σημαιάκια έχουν μοιραστεί στους φίλους της Τσέλσι
17:39

Τσέλσι: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Ζουμά, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Ραμίρες, Κέιχιλ, Φάμπρεγκας, Γουίλιαν, Ντιέγκο Κόστα, Αζάρ.

Τότεναμ: Λορίς, Γουόκερ, Ντάιερ, Βέρτονγκεν, Ρόουζ, Μπενταλέμπ, Μέισον, Τσαντλί, Έρικσεν, Τάουνσεντ, Κέιν.
17:42
Φελίπε Λουίς και Οσκάρ στον αγωνιστικό χώρο
17:43
Ο Χάρι Κέιν επέστρεψε στο αρχικό σχήμα της Τότεναμ (στο ματς με την Φιορεντίνα αγωνίστηκε ως αλλαγή)
17:46
Ο Ζοζέ Μουρίνιο προτίμησε τον Πετρ Τσεχ από τον Τιμπό Κουρτουά, ενώ ο Γκάρι Κέιχιλ θα αγωνιστεί σε μία άγνωστη θέση, εκείνη του αμυντικού μέσου, εξαιτίας της απουσίας του τιμωρημένου Νεμάνια Μάτιτς. Επιπλέον, ο Θέσαρ Αθπιλικουέτα "νίκησε" τον Φελίπε Λουίς στη "μάχη" για τη θέση του αριστερού μπακ και ο Γουίλιαν τον Χουάν Κουαδράδο για μία θέση στα άκρα.
17:47
Η συμβολή των επιθετικών
17:52
Η διάταξη της Τσέλσι (πηγή: skysports.com)
17:52
Η διάταξη της Τότεναμ (πηγή: skysports.com)
18:02
Σέντρα στον τελικό
18:05
Ο Ζουμά παίζει τελικά στα χαφ κι όχι ο Κέιχιλ.
18:10
10ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Τσεχ.
18:11
Η Τσέλσι κέρδισε αρκετά στημένα στα πρώτα λεπτά, αλλά η Τότεναμ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία.
18:13
13ο λεπτό: Ο Κόστα στρώνει στον Αζάρ, εκείνος κάνει το σουτ και στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
18:17
18ο λεπτό: Φάουλ σε καλό σημείο για την Τσέλσι, περνά ανεκμετάλλευτο.
18:22
Η Τότεναμ έχει τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά.
18:23
Η Τσέλσι προσπαθεί κυρίως από αριστερά με τον Αζάρ.
18:28
Νεύρα μεταξύ Ντιέγκο Κόστα και Μπενταλέμπ, o διαιτητής τους ηρεμεί.
18:31
32ο λεπτό: Κίτρινη στον Ντάιερ.
18:32
Άρχισε τα δικά του ο Ντιέγκο Κόστα...
18:33
Χαμηλό το τέμπο στο μεγαλύτερο διάστημα του τελικού.
18:35
Η απουσία του Μάτιτς είναι εμφανής για την Τσέλσι.
18:36
36ο λεπτό: Σουτ του Έρικσεν στην κλειστή γωνία, ο Τσεχ μπλοκάρει.
18:40
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Γουόκερ.
18:45
45ο λεπτό ΓΚΟΛ: Εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν από δεξιά, η μπάλα χτυπά σε σώματα αμυνομένων και στρώνεται στον Τέρι, ο οποίος σουτάρει και ανοίγει το σκορ.
18:47
45+1ο λεπτό: Καλή ευκαιρία για το 2-0, ο Λορίς μπλοκάρει την κεφαλιά του Κέιχιλ.

19:05
Ο Γουόκερ συνεχίζει να αγωνίζεται παρά τους πόνους στο γόνατο.
19:07
49ο λεπτό: Eντυπωσιακό ψαλιδάκι του Φάμπρεγκας, μπλοκάρει ο Λορίς.
19:15
56ο λεπτό ΓΚΟΛ! Ο Φάμπρεγκας τραβά πάνω του τους αμυντικούς, την κατάλληλη στιγμή πασάρει στον Κόστα, ο οποίος σουτάρει από πλάγια θέση, η μπάλα κοντράρει στον Γουόκερ και καταλήγει στα δίχτυα του Λορίς.
19:18
Δείτε ΕΔΩ σε videos τα γκολ της Τσέλσι.
19:20
62ο λεπτό: Ο Ντεμπελέ στη θέση του Τάουνσεντ.
19:21
64o λεπτό: Tεχνικό πλασέ του Αζάρ από διαγώνια θέση, η μπάλα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λορίς.
19:22
Ο Γουίλιαν έχει συμβάλει τα μέγιστα για την Τσέλσι στο δημιουργικό κομμάτι. Ο Μουρίνιο δικαιώνεται με την απόφασή του να αφήσει στον πάγκο τον Κουαδράδο.
19:25
67ο λεπτό: Ωραία κομπίνα της Τσέλσι σε φάουλ. Σέντρα του Αζάρ στο δεύτερο δοκάρι, ο Ρόουζ αλλοιώνει την πορεία της μπάλας, ο Φάμπρεγκας παίρνει την κεφαλιά και αστοχεί για λίγο.
19:27
Πολύ καλύτερη η Τσέλσι στο δεύτερο ημίχρονο. Οι πέντε μέσοι της αμύνονται σε βάθος όταν οι αντίπαλοι έχουν την κατοχή και δείχνουν πάντα επικίνδυνοι για να χτυπήσουν στην κόντρα.
19:28
71ο λεπτό: O Λαμέλα στη θέση του Μέισον.
19:28
71ο λεπτό: Κίτρινη στον Γουίλιαν.
19:29
Στατιστικό: Η Τσέλσι δεν κράτησε το "μηδέν" σε κανέναν από τους έξι προηγούμενους τελικούς.
19:33
73ο λεπτό: Κίτρινη στον Κέιχιλ.
19:33
76ο λεπτό: Ο Κουαδράδο στη θέση του Γουίλιαν.
19:37
80ό λεπτό: O Σολδάδο στη θέση του Τσαντλί.
19:38
Αγκαλιά με το πέμπτο League Cup η Τσέλσι
19:40
Με επίδεσμο στο κεφάλι αγωνίζεται ο Αθπιλικουέτα στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου.
19:43
86ο λεπτό: Kίτρινη στον Κουαδράδο.
19:45
88ο λεπτό: O Oσκάρ στη θέση του Φάμπρεγκας.
19:46
89ο λεπτό: Σωτήριο τάκλιν του Ιβάνοβιτς σε γύρισμα του Κέιν από δεξιά.
19:47
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
19:49
93ο λεπτό: Ο Ντρογκμπά στη θέση του Ντιέγκο Κόστα για το χειροκρότημα.
19:50
"Drogba legend" (μετ. "Ντρογκμπά θρύλε"), αναφέρει ένα πανό των φίλων της Τσέλσι.
19:52
Tελικό: Τσέλσι - Τότεναμ 2-0
19:52
Η Τσέλσι κατακτά το πέμπτο League Cup της ιστορίας της και ξεπερνά την Τότεναμ.
19:53
Δείτε ΕΔΩ τη "χρυσή Βίβλο" της διοργάνωσης.
19:54
Σας ευχαριστούμε που απολαύσατε μαζί μας τον τελικό του League Cup. Καλή σας νύχτα.