"Λευκή" ισοπαλία στο ντέρμπι του Μάντσεστερ

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς στο "Ολντ Τράφορντ" με ελάχιστες φάσεις, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μάντσεστερ Σίτι έμειναν στο 0-0. Δοκάρι για τους γηπεδούχους στο φινάλε με τον Λίνγκαρντ. Πάτησαν ξανά κορυφή οι "Πολίτες".

Στο 0-0 έμειναν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μάντσεστερ Σίτι στο "Ολντ Τράφορντ" στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Premier League. Ένα ντέρμπι ωστόσο που απ' ότι φαίνεται θα ξεχαστεί γρήγορα. Το πρώτο μέρος είχε ρυθμό, αλλά όχι ουσία. Η μπάλα ανεβοκατέβαινε, οι δύο ομάδες φαίνονταν ορεξάτες, όμως τους έλειπαν οι τελικές φάσεις. Η Γιουνάιτεντ μάλιστα δεν κατάφερε να κάνει ούτε μία τελική σε 45 λεπτά παιχνιδιού, κάτι που είχε να συμβεί από τη σεζόν 2003-04! Από την άλλη η Σίτι είχε δύο φάσεις προς το τέλος του ημιχρόνου με τον Τουρέ (41' και 44'), χωρίς όμως να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Ντε Χέα.

Οι φωνές του Φαν Χάαλ στην ανάπαυλα φάνηκε να ξυπνούν προσωρινά τους παίκτες της Γιουνάιτεντ που έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία στο 51', φτάνοντας μια "ανάσα" από το γκολ με την κεφαλιά του Σμόλινγκ μετά από κόρνερ. Χρειάστηκε να περάσουν άλλα 32 λεπτά για να δούμε κάποια αξιόλογη φάση στο ματς. Κι αυτή όμως ανήκε στους γηπεδούχους. Ο Μαρσιάλ βρήκε υπέροχα τον Λίνγκαρντ μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος έπιασε το πλασέ στην κίνηση, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χαρτ. Το 0-0 τελικά έμεινε μέχρι τη λήξη με τις δύο ομάδες να μένουν ικανοποιημένες από το αποτέλεσμα. Η Σίτι που αγωνίστηκε χωρίς τον Αγουέρο, επέστρεψε στην κορυφή ισοβαθμώντας με την Άρσεναλ στους 22 βαθμούς, ενώ η Γιουνάιτεντ έφτασε τους 20 και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ:Ντε Χέα, Βαλένσια (81' Νταρμιάν), Τζόουνς, Σμόλινγκ, Ρόχο, Σβαϊνστάιγκερ (75' Φελαϊνί), Σναϊντερλέν, Ερέρα, Μάτα (67' Λίνγκαρντ), Ρούνεϊ, Μαρσιάλ

Μάντσεστερ Σίτι:Χαρτ, Σανιά, Κομπανί, Οταμέντι, Κολάροφ, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Τουρέ (77' Ντεμιτσέλις), Στέρλινγκ (55' Νάβας), Ντε Μπρούινε, Μπονί (83' Ιχεανάτσο)

# Ούτε ένα σουτ στην εστία για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Η δε Γιουνάιτεντ δεν είχε καν σουτ στο 45λεπτο!

17:00 Άστον Βίλα - Σουόνσι 1-2

(62' Αγιού - 68' Σίγκουρντσον, 87' Αγιού)

17:00 Στόουκ - Γουότφορντ 0-2

(43' Ντίνι, 69' Αμπντί)

17:00 Νόριτς - Γουέστ Μπρομ 0-1

(46' Ροντόν)

19:30 Άρσεναλ - Έβερτον 2-1

(36' Ζιρού, 38' Κοσιελνί - 44' Μπάρκλεϊ)

Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2015

14:00 Σάντερλαντ - Νιούκαστλ 3-0

(45+3' πέν. Τζόνσον, 65' Τζόουνς, 86' Φλέτσερ)

16:05 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 0-0

16:05 Μπόρνμουθ - Τότεναμ 1-5

(1' Ρίτσι - 9' πεν., 56', 64' Κέιν, 17' Ντεμπέλε, 29' Λαμέλα)

18:15 Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον 1-1

(77' Μπεντέκε - 86' Μανέ)

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Primera Division 2015-2016

To live της αναμέτρησης

15:48
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ντέρμπι του Μάντσεστερ μεταξύ της Γιουνάιτεντ και της Σίτι.
15:49
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
15:51
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Τζόουνς, Σμόλινγκ, Ρόχο, Σβαϊνστάιγκερ, Σναϊντερλέν, Ερέρα, Μάτα, Ρούνεϊ, Μαρσιάλ

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Σανιά, Κομπανί, Οταμέντι, Κολάροφ, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Τουρέ, Στέρλινγκ, Ντου Μπρούινε, Μπονί
15:52
15:52
Αρκετός κόσμος μέσα και έξω από το γήπεδο
16:01
Γιορτινή η ατμόσφαιρα λίγα λεπτά πριν τη σέντρα
16:02
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
16:03
Το 4-2-3-1 επιλέγουν Φαν Χάαλ και Πελεγκρίνι.
16:04
Η διάταξη των δύο ομάδων
16:05
Σέντρα στο ματς!
16:07
3' Οι γηπεδούχοι με την κατοχή στα πρώτα λεπτά.
16:09
4' Σέντρα του Βαλένσια, η μπάλα απευθείας άουτ.
16:10
6' Νέα σέντρα του Βαλένσια από τα δεξιά. Η Γιουνάιτεντ δείχνει να προτιμά τη συγκεκριμένη πλευρά.
16:14
9' Ακόμη η Σίτι δεν έχει καταφέρει να κρατήσει λίγο μπάλα.
16:17
12' Σουτ του Στέρλινγκ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ για την Σίτι.
16:19
15' Κίτρινη κάρτα στον Φερναντίνιο.
16:22
17' Απογοητευτική σέντρα του Ντε Μπρούινε από τα δεξιά, η μπάλα άουτ.
16:24
19' Φάουλ για τη Γιουνάιτεντ σε καλό σημείο για σέντρα.
16:24
Εκτελεί ο Μάτα, διώχνει η άμυνα της Σίτι.
16:29
Καλός ο ρυθμός στο ματς. Οι δύο ομάδες έχουν ξεκινήσει ορεξάτες.
16:32
Μπορεί η Γιουνάιτεντ να έχει την κατοχή, όμως η Σίτι είναι αυτή που δείχνει πιο απειλητική όταν έχει τη μπάλα.
16:40
Ο Ρούνεϊ συγκρούστηκε νωρίτερα με τον Κομπανί με αποτέλεσμα να χρειαστούν ράμματα.
16:44
39' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο τώρα για τη Σίτι.
16:45
Εκτελεί ο Τουρέ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
16:45
41' Κεφαλιά του Τουρέ, δίπλα από το δοκάρι η μπάλα.
16:49
44' Σουτ του Τουρέ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα άουτ. Ωραία η μπαλιά του Ντε Μπρούινε.
16:50
45' Κίτρινη κάρτα στον Κομπανί.
16:50
45+1' Κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ.
16:51
Διώχνει ο Τουρέ.
16:51
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους.
17:06
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
17:07
46' Κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ.
17:09
Διώχνει εύκολα η άμυνα της Σίτι.
17:11
50' Νέο κόρνερ για τους γηπεδούχους που έχουν μπει ορεξάτοι στο δεύτερο ημίχρονο.
17:12
51' Κεφαλιά του Σμόλινγκ, η μπάλα φεύγει δίπλα από την εστία του Χαρτ. Η καλύτερη φάση του ματς μέχρι στιγμής.
17:15
Χωρίς κάποια αλλαγή προς το παρόν στο δεύτερο ημίχρονο.
17:22
Ορεξάτη η Γιουνάιτεντ στο δεύτερο ημίχρονο.
17:22
62' Κόρνερ για τους γηπεδούχους.
17:26
Τίποτα το σπουδαίο. Διώχνει εύκολα η Σίτι.
17:26
Ετοιμάζει την πρώτη αλλαγή της η Γιουνάιτεντ.
17:28
67' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Εκτός ο Μάτα, μέσα ο Λίνγκαρντ.
17:33
Ο Τουρέ μετά από μια χαμένη ευκαιρία λίγο νωρίτερα...
17:36
75' Αλλαγή για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Εκτός ο Σβαϊνστάιγκερ και στη θέση του ο Φελαϊνί.
17:37
Ωραία ενέργεια του Μαρσιάλ από τα αριστερά, περνάει ανάμεσα από δύο παίκτες της Σίτι, όμως στη συνέχεια χάνει το κοντρόλ.
17:38
77' Αλλαγή για την Σίτι. Εκτός ο Τουρέ, στο ματς ο Ντεμιτσέλις.
17:42
81' Κλείνει τις αλλαγές ο Φαν Χάαλ. Ο Νταρμιάν στη θέση του Βαλένσια.
17:43
82' Ένα σουτ του Νάβας, δεν ανησυχεί ο Ντε Χέα.
17:44
83' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τη Σίτι. Ο Μπονί εκτός και ο Ιχεανάτσο στη θέση του.
17:45
84' ΔΟΚΑΡΙ για τη Γιουνάιτεντ με τον Λίνγκαρντ.
17:49
88' Σουτ του Σμόλινγκ εντός περιοχής, αποκρούει ο Χαρτ.
17:51
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
17:53
Χωρίς κάποια σπουδαία φάση στα τελευταία λεπτά.
17:55
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης.
17:56
Σε ένα κακό ποιοτικά ματς στο "Ολντ Τράφορντ" με ελάχιστες φάσεις, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μάντσεστερ Σίτι έμειναν στο 0-0.