14η αγ.: Εύκολες νίκες για Τσέλσι και Σίτι, ο Σάντσες λύτρωσε την Άρσεναλ (VIDEOS)

Η Τσέλσι πήρε άνετα το ντέρμπι με την Τότεναμ (3-0) κι επανήλθε στις επιτυχίες, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι έκανε έναν υγιεινό περίπατο στο "Στάδιο του Φωτός" με 4-1. Με γκολ του Αλέξις Σάντσες στο 88ο λεπτό, η Άρσεναλ έκαμψε την αντίσταση της Σαουθάμπτον στο "Έμιρεϊτς" (1-0).

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντιντιέ Ντρογκμπά, ο οποίος κάλυψε επάξια το κενό του τιμωρημένου Ντιέγκο Κόστα, η Τσέλσι επικράτησε 3-0 της Τότεναμ κι επανήλθε στις επιτυχίες μετά το 0-0 στην έδρα της Σάντερλαντ.

Ο Χάρι Κέιν είχε ένα δοκάρι κι ακόμα μία καλή ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, προτού ο Εντέν Αζάρ ανοίξει το σκορ έπειτα από συνεργασία με τον Ντρογκμπά.

Ο Ιβοριανός επιθετικός εκμεταλλεύθηκε ένα λάθος του Ουγκό Λορίς και διπλασίασε το προβάδισμα των "μπλε" στο 22ο λεπτό, ενώ ο νεοεισελθών Λοΐκ Ρεμί διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 73'.

Το γκολ του Αζάρ

Το γκολ του Ντρογκμπά

Το γκολ του Ρεμί

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ (46' Zoυμά), Τέρι, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Φάμπρεγκας (76' Όμπι Μίκελ), Οσκάρ, Γουίλιαν, Αζάρ, Ντρογκμπά (67' Ρεμί).

Τότεναμ (4-2-3-1): Λορίς, Κίρικες, Φάσιο, Βερτόνχεν, Μπεν Ντέιβις, Μέισον (58' Παουλίνιο), Μπενταλέμπ, Έρικσεν, Λένον (58' Σαντλί), Λαμέλα (74' Σολδάδο), Κέιν.

Ανατροπή η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι αφυπνίστηκε από το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και με μπροστάρη το φορμαρισμένο Σέρχιο Αγκουέρο νίκησε 4-1 την Σάντερλαντ στο "Στάδιο του Φωτός" για πρώτη φορά από τον Αύγουστο του 2008.

Ο Κόνορ Γουίκαμ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά μόλις δύο λεπτά αργότερα (21') ο Αγκουέρο ισοφάρισε και στο 39' ο Στέβαν Γιόβετιτς νίκησε τον πρώην γκολκίπερ των "πολιτών" Κοστέλ Παντιλιμόν.

Τη σκυτάλη πήρε ο Πάμπλο Σαμπαλέτα, ο οποίος χρίστηκε σκόρερ με ωραία προσπάθεια στο 55', ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αγκουέρο στο 71ο λεπτό (έφτασε τα 14 γκολ στο πρωτάθλημα).

Το γκολ του Γουίκαμ

Το πρώτο γκολ του Αγκουέρο

Το γκολ του Γιόβετιτς

Το γκολ του Σαμπαλέτα

Το δεύτερο γκολ του Αγκουέρο

Σάντερλαντ (4-5-1): Παντιλιμόν, Βεργκίνι, Οσέι, Κοάτες, Ρεβεγιέρ, Κάτερμολ, Λάρσον, Ρόντγουελ, Γουίκαμ (67' Άλβαρες), Μπάκλεϊ, Φλέτσερ (55' Άλτιντορ).

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Μπογιατά, Ντεμιτσέλις, Κλισί, Φερναντίνιο, Τουρέ, Νάβας, Γιόβετιτς (56' Μίλνερ), Νασρί (83' Πόθο), Αγκουέρο (74' Λάμπαρντ).

Την έσωσε ο Σάντσες

Με γκολ του Αλέξις Σάντσες στο 88ο λεπτό, η Άρσεναλ λύγισε την Σαουθάμπτον στο "Έμιρεϊτς" (1-0), ανέβηκε έκτη και μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά στους τρεις βαθμούς.

Οι "κανονιέρηδες" όχι μόνο δεν χάλασαν την παράδοση που τους θέλει να μην έχουν χάσει ποτέ στην ιστορία τους από τους "αγίους" (στην Premier), αλλά για πρώτη φορά εφέτος πανηγύρισαν δύο συνεχόμενες νίκες πρωταθλήματος.

Ο Φρέιζερ Φόρστερ εξουδετέρωσε τις κεφαλιές των Ντάνι Γουέλμπεκ και Ολιβιέ Ζιρού, ωστόσο δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στη φάση του 88ου λεπτού κι ο Σάντσες έφτασε τα 14 εφετινά γκολ.

Το γκολ του Σάντσες

Άρσεναλ (4-2-3-1): Μαρτίνες, Τσέιμπερς, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Φλαμινί, Ράμσεϊ, Καθόρλα, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (65' Ζιρού), Αλέξις Σάντσες, Γουέλμπεκ (81' Ποντόλσκι).

Σαουθάμπτον (4-3-3): Φόρστερ, Κλάιν, Φόντε, Αλντερβάιρελντ, Μπέρτραντ, Στίβεν Ντέιβις, Ουανιάμα, Κορκ (28' Γιοσίντα), Τάντιτς (62' Μανέ), Λονγκ (81' Μαγιούκα), Πελέ.