15η αγ.: Ο Οριζί "έσωσε" το βαθμό για τη Λίβερπουλ, στην κορυφή η Άρσεναλ

Η Λίβερπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 εντός έδρας κόντρα στη Γουέστ Μπρόμιτς. Η Άρσεναλ, με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη-πρόκριση επί του Ολυμπιακού, επικράτησε εύκολα με 2-0 της Άστον Βίλα και ανέβηκε στην κορυφή της Premier League.

Η νίκη επί της Μάντσεστερ Σίτι αποδεικνύεται "καταστροφική" για τη Λίβερπουλ, αφού δεν λέει να... σηκώσει κεφάλι. Οι παίκτες του Γίργκεν Κλοπ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 κόντρα στη μαχητική Γουέστ Μπρόμιτς στο "Άνφιλντ" και παρέμειναν σε απόσταση πέντε βαθμών από την τετράδα του πρωταθλήματος. Οι "κόκκινοι" πήραν το προβάδισμα στο 21' με τον Τζόρνταν Χέντερσον, αλλά ο Κρεγκ Ντόουσον, εννέα λεπτά αργότερα, έφερε το ματς στα ίσα με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Σιμόν Μινιολέ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Γιόνας Όλσον έστειλε με καρφωτή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά, αφού ο αμυντικός της Γουεστ Μπρομ ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ. Τελικά, o Σουηδός άσος κατάφερε να χριστεί σκόρερ στο 73', με όμορφη γυριστή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι είχαν τρομερά ποσοστά ...ευστοχίας, αφού πέτυχαν δύο γκολ σε αντίστοιχες ευκαιρίες. Στα τελευταία λεπτά, η Λίβερπουλ κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης και είδε την προσπάθειά της να αποδίδει καρπούς στο έκτο(!) λεπτών των καθυστερήσεων. Ο Ντιβόκ Οριζί με υπέροχη ατομική ενέργεια και σουτ (το οποίο κόντραρε στα σώματα) "λύτρωσε" την ομάδα του.

Δείτε το 1-0:

Δείτε το 1-1:

Δείτε το 1-2:

Δείτε το 2-2:

Λίβερπουλ (4-3-3): Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Λόβρεν (79' Οριζί), Μορένο, Τσαν, Χέντερσον, Μίλνερ, Λαλάνα (86' Φιρμίνο), Κουτίνιο (71' Άιμπ), Μπεντέκε.

Γουέστ Μπρομ (4-1-4-1): Μάιχιλ, Ντόουσον, Μακόλεϊ, Όλσον, Μπράντ, Έβανς, Φλέτσερ, Μόρισον, Γκάρντνερ, Μακλίν, Ροντόν (90' Λάμπερτ).

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει η Άρσεναλ μετά τη νίκη με 2-0 επί της Άστον Βίλα στο "Βίλα Παρκ". Οι "κανονιέρηδες", με την ψυχολογία στα ύψη μετά την πρόκριση στους "16" του Champions League, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον... συνήθη ύποπτο Ολιβιέ Ζιρού, ο οποίος ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Τίο Γουόλκοτ σε τράβηγμα από τον Άλαν Χάτον. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ διατήρησε τα ηνία του παιχνιδιού και "χτύπησε" στις αντεπιθέσεις.

Σε μία εξ αυτών, στο 38', ο Άαρον Ράμσεϊ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Λονδρέζους με πλασέ προ κενής εστίας, ύστερα από ασίστ του Μεζούτ Οζίλ (13 στη σεζόν). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πίεσαν για τη μείωση του σκορ ώστε να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά όποτε χρειάστηκε ο Πετρ Τσεχ δήλωσε "παρών" κι έσωσε την ομάδα του.