16η αγ.: Νέο "κάζο" για Γιουνάιτεντ, λύτρωση στο 92' για Σίτι

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Μπόρνμουθ εκτός έδρας κι έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα, η Σίτι επιβλήθηκε με 2-1 της Σουόνσι στο "Σίτι οφ Μάντσεστερ" και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, ύστερα από δύο αγωνιστικές.

Φανερά επηρεασμένη από τον πρόσφατο αποκλεισμό από τη συνέχεια του Champions League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε με 2-1 από την Μπόρνμουθ και αγνοεί τη νίκη στην Premier League για τρεις σερί αγωνιστικές. Με το... καλησπέρα στον αγώνα και συγκεκριμένα στο 2ο λεπτό, ο Τζούνιορ Στάνισλας άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με απευθείας εκτέλεση κόρνερ!

Οι "Κόκκινοι Διάβολοι" πίεσαν για την άμεση ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 24' με τον Μαρουάν Φελαϊνί. Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με παλικαρίσιο τρόπο. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Έντι Χάουι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Τζόσουα Κινγκ, εννέα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Στο 71', ο Γκλεν Μάρεϊ θα μπορούσε να "καθαρίσει" την υπόθεση νίκη για την ομάδα του, αλλά σε τετ α τετ με τον Νταβίντ Ντε Χέα έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Ισπανού γκολκίπερ. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Λουίς Φαν Χάαλ κυνήγησαν το πολυπόθητο γκολ, αλλά το τελικό σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Δείτε το 1-0:

Δείτε το 1-1:

Δείτε το 2-1:

Μπόρνμουθ (4-1-4-1): Μπόρουτς, Φράνσις, Ντάνιελς, Σμιθ, Κουκ, Σέρμαν, Γκόσλινγκ, Άρτερ (86' Οκέιν), Ρίτσι, Στάνισλας, Κινγκ (65' Μάρεϊ).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Βαρέλα, Μακνέρ (90' Τζόουνς), Μπλιντ, Μπόρθγουικ-Τζάκσον, Κάρικ, Φελαϊνί (74' Πάουελ), Λίνγκαρντ (31' Περέιρα), Ντεπάι, Μάτα, Μαρσιάλ.

Η Μάντσεστερ Σίτι τα βρήκε "σκούρα" απέναντι στη Σουόνσι, αλλά στο τέλος μίλησε η κλάση και η ποιότητα του Γιάγια Τουρέ. Στο βροχερό Μάντσεστερ, οι "πολίτες" πήραν προβάδισμα στο 25ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά του Βίλφριντ Μπονί, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Χέσους Νάβας. Οι παίκτες του Μάνουελ Πελεγκρίνι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά σ' αρκετές περιπτώσεις αποδείχθηκαν "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια και έχασαν την ευκαιρία να "κλειδώσουν" τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 90' με τον νεοεισελθόντα, Μπαφετιμπί Γκομίς. Ο Γάλλος επιθετικός μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και με διαγώνιο σουτ "κεραυνοβόλησε" τον Τζο Χαρτ για το 1-1. Τελικά, η χαρά των παικτών της Σουόνσι κράτησε μόλις λίγα λεπτά, αφού στο 92' ο Γιάγια Τουρέ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, με ένα τυχερό γκολ, αφού η μπάλα κόντραρε στον Ιχεανάτσο προτού καταλήξει στο βάθος της εστίας του Λούκας Φαμπιάνσκι.

Το 1-0:

Το 1-1:

Το 2-1:

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σανιά, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κλισί, Τουρέ, Φερναντίνιο, Στέρλιγκ (46' Ντελφ), Χέσους Νάβας, Νταβίντ Σίλβα (68' Ντε Μπρούινε), Μπονί (84' Ιχεανάτσο)

Σουόνσι (4-3-3): Φαμπιάνσκι, Άνχελ, Φερνάντες, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Κορκ, Μπρίτον (75' Μοντέρο), Σουνγκ-Γιονγκ Κι, Α. Αγιού (83' Γκομίς), Ράουτλετζ (76' Μπάροου), Σίγκουρτσον.

#Ο Βίλφριντ Μπονί έχει σκοράρει πέντε γκολ στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια μεταξύ της Σίτι και της Σουόνσι στην Premier League (3 με τη Σουόνσι, 2 με τη Σίτι).

Οι συνθέσεις των υπολοίπων αγώνων

Νόριτς (4-2-3-1): Ραντ, Όλσον, Μπασόνγκ, Μάρτιν, Γουίσντομ (46' Μπένετ), Νιλ, Τετέι, Χούλαχαν (84' Χάουσον), Μπρέιντι, Ρέντμοντ, Τζερόμ.

Έβερτον (4-2-3-1): Χάουαρντ, Μπέινς, Κόλμαν, Μόρι, Στόουνς, Μπάρτι, Κλέβερλι, Μπάρκλεϊ (76' Γκίμπσον), Κονέ, Ντεουλοφέου (69' Μιραλάς), Λουκάκου.

Κρίσταλ Πάλας (4-3-3): Χένεσεϊ, Γουόρντ, Νταν, Ντιλέινι, Σουαρέ, Μακάρθουρ, Καμπάγ, Πάντσεον (85' Ματς), Μπολαζί, Ζαχά, Γουίκαμ (92' Σαμάκ).

Σαουθάμπτον (5-4-1): Γκατσανίγκα, Φαν Ντάικ, Ζοζέ Φόντε, Γιοσίντα (67' Τάντιτς), Σεντρίκ Σοάρες, Γουανιάμα, Οριόλ Ρομέου (79' Γουορντ-Πρόουζ), Μανέ, Ντέιβις (67' Πελέ), Λογκ.

Σάντερλαντ (5-4-1): Παντιλίμον, Κόατες, Οσέι, Τζόουνς, Γεντλίν (19' Ρόντγουελ), Φαν Άανχολτ, Γουότμορ, Εμβιλά, Τοϊβόνεν, Μπορίνι (57' Τζόνσον), Φλέτσερ (72' Ντεφόε).

Γουότφορντ (4-2-3-1): Γκόμες, Κάθκαρτ, Μπρίτος, Νίομ, Ακέ, Καπουέ, Γουότσον, Αμπντί (69' Γκουεντουριά), Χουράδο (76' Άνια, Ντίνεϊ, Ιγκάλο.