Ποδαρικό με το... δεξί για Άρσεναλ και Τότεναμ

Νίκες για τις Άρσεναλ και Τότεναμ στα πρώτα παιχνίδια τους για το 2017, με τα οποία η Premier League έκανε ποδαρικό στο νέο έτος.

Η 19η αγωνιστική της Premier League ολοκληρώθηκε με δύο αναμετρήσεις που έγιναν την πρωτοχρονιά και βρήκαν νικήτριες τις Άρσεναλ και Τότεναμ.

Οι "κανονιέρηδες" με ένα τρομερό γκολ του Ζιρού (17') κι ακόμη ένα από τον Ιγουόμπι στο 56', επιβλήθηκε με 2-0 εντός έδρας της Κρίσταλ Πάλας.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Τότεναμ διέλυσε τη Γουότφορντ της οποίας επικράτησε εκτός έδρας με 4-1. Το σκορ άνοιξε ο Χάρι Κέιν στο 27', ενώ ο ίδιος 6 λεπτά αργότερα έκανε το 2-0. Στο 41' ο Ντέλε Άλι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και ένα λεπτό μετά τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο ο ίδιος έκανε το 4-0. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μόνο να μειώσουν με τον Καμπούλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δείτε τις βαθμολογίες και τα στατιστικά όλων των πρωταθλημάτων.