1η αγ.: Γλίτωσε στο τέλος η Τσέλσι

Ο Ντιέγκο Κόστα λύτρωσε την Τσέλσι στο 89' κόντρα στη Γουέστ Χαμ.

Θετική ήταν η εκκίνηση της σεζόν για την Τσέλσι, με τον Αντόνιο Κόντε να πανηγυρίζει έξαλλα τη νίκη 2-1 επί της Γουέστ Χαμ στο λονδρέζικο ντέρμπι του "Στάμφορντ Μπριτζ". Τις δύο ομάδες χώρισαν τρεις θέσεις και δώδεκα βαθμοί πέρυσι, ωστόσο φέτος οι "μπλε" έδειξαν ότι θα πάρουν το... αίμα τους πίσω. Μετά από ένα ημίχρονο με λίγες συγκινήσεις λόγω της αμυντικής προσέγγισης των "σφυριών", για τα οποία έκανε ντεμπούτο ο Αρτούρ Μαζουακού, η δράση αυξήθηκε στο 2ο ημίχρονο.

Στο 47' ο Θέσαρ Αθπιλικουέτα ανατράπηκε στην περιοχή και ο Εντέν Αζάρ άνοιξε λογαριασμό για τη σεζόν από τη βούλα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Τζέιμς Κόλινς στο 77', ωστόσο στο 89ο λεπτό ο Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος θα έπρεπε να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα λόγω φάουλ στον αντίπαλο τερματοφύλακα, έκανε το 2-1 με κοντινή σουτ και έστειλε τον Ιταλό προπονητή του να πανηγυρίζει με το κοινό!

Τσέλσι (4-1-4-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Γουίλιαν (80' Πέδρο), Οσκάρ (85' Μπατσουαγί), Μάτιτς, Αζάρ (85' Μόουζες), Κόστα

Γουέστ Χαμ (4-3-3): Αντριάν, Αντόνιο (52' Μπιράμ), Κόλινς, Ρέιντ, Μαζουακού, Κουγιατέ, Νόρντβεϊτ (67' Παγέ), Νομπλ, Αγιού (35' Τερέ), Κάρολ, Βαλένσια