23η αγ.: Προελαύνει η Άρσεναλ (VIDEOS)

Σε καλό φεγγάρι βρίσκεται η Άρσεναλ, καθώς επιβλήθηκε 5-0 της Άστον Βίλα στο "Έμιρεϊτς", έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες στην Premier κι έπιασε την Σαουθάμπτον στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η Άρσεναλ μπήκε φορτσάτη στην αναμέτρηση και χάρη σε μία μαγική ασίστ του αναγεννημένου Μεσούτ Εζίλ, ο Ολιβιέ Ζιρού άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, ενώ οι κακές τοποθετήσεις των φιλοξενούμενων λίγο έλειψε να δώσουν πρόωρα τέλος στη σεμνή τελετή.

Το ξεκίνημα της Άστον Βίλα στο δεύτερο ημίχρονο είχε θετικό πρόσημο, αλλά οι "κανονιέρηδες" ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί και με το πλασέ του Εζίλ (στο 56'), τη διαγώνια κίνηση και πλασέ του Θίο Γουόλκοτ (στο 63') και το πέναλτι του Σάντι Καθόρλα (στο 75') τελείωσαν το ματς.

Επιπλέον, η Άρσεναλ είχε δοκάρι στο 69' με τον Ζιρού κι έχασε τρεις σερί καλές ευκαιρίες με τον Τσούμπα Άκπομ, προτού ο Έκτορ Μπεγερίν διαμορφώσει το τελικό 5-0 με μακρινό διαγώνιο πλασέ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Οσπίνα, Μπεγερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκελέν, Ράμσεϊ (77' Φλαμινί), Γουόλκοτ (70' Ροσίτσκι), Καθόρλα, Εζίλ, Ζιρού (70' Άκπομ).

Άστον Βίλα (4-3-3): Γκουζάν, Χάτον, Οκόρε, Κλαρκ, Ρίτσαρντσον, Ντελφ, Χιλ, Σάντσες (76' Γουέστγουντ), Κλέβερλι (66' Αγκμπονλαχόρ), Μπεντέκε, Βάιμαν (66' Σινκλέρ).

Το γκολ του Ζιρού

Το γκολ του Εζίλ

Το γκολ του Γουόλκοτ

Το γκολ του Καθόρλα

Το γκολ του Μπεγερίν

# O Θίο Γουόλκοτ σημείωσε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα μετά από την Πρωτοχρονιά του 2014

# Η Άστον Βίλα δεν σκόραρε σε έξι σερί ματς πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία της