26η αγ.: Η επίθεση κρατάει ζωντανή τη Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ πέτυχε για 9η φορά φέτος καρέ, έγινε η πιο παραγωγική ομάδα της Premier League, αλλά τα χρειάστηκε απέναντι στη Σουόνσι, αφού λίγο έλειψε να προδοθεί από την άμυνά της, μέχρι να πανηγυρίσει το 4-3 που τη διατηρεί στο παιχνίδι του τίτλου μετά από 27 αγωνιστικές.

Τα πολλά λάθη και από τις δύο αμυντικές λειτουργίες απέφεραν 5 τέρματα στο 1ο ημίχρονο. Ο Ντάνιελ Στάριτζ συνεχίζει το κυνήγι του Λουίς Σουάρες που κλείνει έναν μήνα δίχως γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ το "λιθαράκι" του έβαλε και ο Τζόρνταν Χέντερσον από πλευράς γηπεδούχων. Ο Μάρτιν Σκέρτελ, όμως, εξακολουθεί να προσφέρει λιγότερα ανασταλτικά από όσο επιθετικά στους "κόκκινους", κοντράροντας κεφαλιά του Γουιλφρίντ Μπονί στο 27' και κάνοντας πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο επιθετικός από την Ακτή Ελεφαντοστού με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου για το 3-3.

Το πρώτο γκολ των φιλοξενουμένων, πάντως, ήταν και το πιο όμορφο του αγώνα και προήλθε από έναν πρώην "κόκκινο", τον Τζόντζο Σέλβεϊ, ο οποίος δεν πανηγύρισε μπροστά στους φιλάθλους της Λίβερπουλ. Εκείνοι, αντιθέτως, σηκώθηκαν από τις θέσεις τους στο 74ο λεπτό, όταν ο Χέντερσον σημείωσε το γκολ της λύτρωσης, το 103ο σε φετινούς αγώνες πρωταθλήματος της ομάδας του Μέρσεϊσαϊντ (ακολουθούν οι αγώνες της Μάντσεστερ Σίτι με 96). Το συγκρότημα του Μπρένταν Ρότζερς έφτασε στη νίκη με 4-3 και πλέον χρειάζεται 7 γκολ ακόμα για να ισοφαρίσουν το ρεκόρ παραγωγικότητας του συλλόγου στην Premier League, από το 2008-2009 (77).

Λίβερπουλ (4-2-3-1): Μινιολέ, Φλάναγκαν, Σκέρτελ, Άγκερ (63' Τουρέ), Τζόνσον, Τζέραρντ, Χέντερσον, Σουάρες, Κουτίνιο, Στέρλινγκ (58' Άλεν), Στάριτζ (79' Μόουζες)

Σουόνσι (4-2-3-1): Φορμ, Ράνχελ, Τσίκο, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Ντε Γκούζμαν (73' Πάμπλο), Μπρίτον, Ντάιερ (78' Ενγκόγκ), Σέλβεϊ (46' Κάνιας), Ράουτλεντζ, Μπονί