27η αγ.: Νίκησε την ΚΠΡ, έχασε τον Φαν Πέρσι η Γιουνάιτεντ

Ο αστείος τραυματισμός του Ρόμπιν φαν Πέρσι (έπεσε με την πλάτη σε μία κάμερα!) επισκίασε τη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της καταδικασμένης ΚΠΡ με 2-0. Από την πλευρά της, η Άρσεναλ τα βρήκε σκούρα με την Άστον Βίλα, αλλά επικράτησε 2-1 χάρη σε γκολ του Σάντι Καθόρλα στο 85ο λεπτό.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε φορτσάτη στην αναμέτρηση του "Λόφτους Ρόουντ" και αφού απείλησε με τους Νάνι (στο 13'), Χαβιέρ Ερνάντες (στο 18'), άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ-κεραυνό του Ράφαελ στο 23ο λεπτό.

Λίγο αργότερα, πάντως, η χαρά των φιλοξενούμενων μετριάστηκε, αφού ο Ρόμπιν φαν Πέρσι τραυματίστηκε και στο 40ό λεπτό αντικαταστάθηκε από τον Ντάνι Γουέλμπεκ. Γενικότερα, οι φυσιοθεραπευτές των δύο ομάδων είχαν πολλή δουλειά, καθώς στη συνέχεια ο Πατρίς Εβρά χτύπησε στο λαιμό και ο Μπόμπι Σαμόρα τραυματίστηκε και αποχώρησε.

Με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Λοΐκ Ρεμί απείλησε τον Νταβίδ ντε Χέα με ένα δεξί σουτ, ενώ λίγες στιγμές αργότερα, η κεφαλιά του Κρις Σαμπά πέρασε άουτ. Αυτές ήταν και οι μοναδικές ευκαιρίες της ΚΠΡ στο δεύτερο ημίχρονο, προτού αναλάβει δράση ο Ράιαν Γκιγκς. Στην 999η του εμφάνιση με τη φανέλα της Γιουνάιτεντ, ο αγέραστος μέσος σκόραρε στο 80ό λεπτό βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων.

Μετά τη μεσοβδόμαδη ήττα-μισό αποκλεισμό από την Μπάγερν, η Άρσεναλ έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Άστον Βίλα με 2-1 και πλησίασε την 4η Τότεναμ (παίζει τη Δευτέρα με τη Γουέστ Χαμ) σε απόσταση αναπνοής.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Σάντι Καθόρλα, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό με διαγώνιο σουτ και λύτρωσε την ομάδα του στο 85ο λεπτό με εν κινήσει πλασέ, έπειτα από γύρισμα του Νάτσο Μονρεάλ.

Οι "κανονιέρηδες" δημιούργησαν ουκ ολίγες τελικές προσπάθειες (24), ωστόσο δεν ήταν ψύχραιμοι και παραλίγο να το πληρώσουν, καθώς στο 68ο λεπτό ο Αντρέας Βάιμαν είχε εκμεταλλευθεί την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων για να ισοφαρίσει, προσωρινά, με ωραία προσπάθεια.

# Τρία λεπτά μετά από το γκολ του, ο Ράιαν Γκιγκς σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Ζούλιο Σέζαρ.

# Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ισοφάρισε το ρεκόρ της Τσέλσι (στην Premier) από τη σεζόν 2005-06, αφού μετρά 22 νίκες στις 27 πρώτες αναμετρήσεις. Το απόλυτο ρεκόρ, πάντως, ανήκει στην Τότεναμ της σεζόν 1960-61 με 23 νίκες.

# Ο Γιώργος Καραγκούνης αγωνίστηκε μέχρι το 81ο λεπτό της αναμέτρησης με τη Στόουκ. Απείλησε με σουτ στο 46ο και το 73ο λεπτό προτού αντικατασταθεί από τον Κρις Μπέιρντ.

# O Σάντι Καθόρλα έγινε ο πρώτος παίκτης της Άρσεναλ που φτάνει τα 10 γκολ στην παρθενική του σεζόν με τη φανέλα της, μετά από τον Τιερί Ανρί (σεζόν 1999-00).

# Ο Ρομέλου Λουκάκου έφτασε τα 11 γκολ. Ο μοναδικός παίκτης της Γουέστ Μπρομ που έχει βάλει περισσότερα σε μία σεζόν είναι ο Πίτερ Οντεμβίγκι (15 γκολ τη σεζόν 2010-11).

# Για πρώτη φορά στην ιστορία της στην Premier, η ΚΠΡ δεν σκοράρει σε 5 συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια. Το σχετικό, αρνητικό, ρεκόρ ανήκει στην Πόρτσμουθ με 6 σερί απώλειες. (σεζόν 2007-08).