29η αγ.: Έσπασε την κατάρα η Τσέλσι

Μετά από 5 συνεχόμενες ισοπαλίες, η Τσέλσι βρήκε τον τρόπο να πάρει το τοπικό ντέρμπι με την Φούλαμ με το εμφατικό 3-0 και έγινε το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάληψη της 3ης θέσης που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League.

Η ομάδα του Γιώργου Καραγκούνη, ο οποίος αγωνίστηκε για 76 λεπτά (τον αντικατέστησε ο Εμάνουελ Φρίμπονγκ), έχασε ευκαιρία να προηγηθεί νωρίς-νωρίς, αλλά με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Νταβίδ Λουίζ συνδύασε με ένα εκπληκτικό γκολ την 100ή του συμμετοχή με τη φανέλα της Τσέλσι. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ένας άλλος αμυντικός, ο Τζον Τέρι, ο οποίος έβαλε 2 γκολ (στο 43' και το 71') και σταμάτησε το αρνητικό εκτός έδρας σερί των "μπλε" στις 3 ήττες.

Το αντικανονικό γκολ του Ρόμπιν φαν Πέρσι έμελλε να χαρίσει στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το βαθμό στον αγώνα με την Γουέστ Χαμ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με κεφαλιά-ψαράκι του Ρικάρντο Βαζ Τε, προτού ο Αντόνιο Βαλέντσια εκμεταλλευθεί μία ωραία ατομική ενέργεια του Σίντζι Καγκάβα στο 31'. Ένα υπέροχο γκολ του Μοχαμέντ Ντιαμέ στο 55ο λεπτό ξανάδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Σαμ Αλαρντάις, όμως, ο βοηθός δεν καταλόγισε σε θέση οφσάιντ τον Φαν Πέρσι στο 77ο λεπτό και οι "κόκκινοι διάβολοι" έσωσαν την παρτίδα.

PHOTOGRAPH: MARTIN RICKETT/PA

Με γκολ του Κάρλος Τέβες στο 84ο λεπτό, η μετριότατη Μάντσεστερ Σίτι έκαμψε την αντίσταση της Γουίγκαν και μείωσε στους 13 βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή. Έπειτα από ένα ανιαρό πρώτο ημίχρονο όπου οι πρωταθλητές δεν επιχείρησαν ούτε μία τελική προσπάθεια προς την εστία, ο Ρομπέρτο Μαντσίνι έκανε πιο επιθετική την ομάδα του. Τελικά το πολυπόθητο γκολ σημειώθηκε στο 84ο λεπτό με εκπληκτική ατομική ενέργεια και σουτ του Τέβες.

# Η Γουέστ Χαμ έχει βάλει 2 γκολ στα τελευταία 3 εντός έδρας παιχνίδια με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σε κανένα εξ αυτών όμως, δεν κατάφερε να νικήσει.

# Ο Κάρλος Τέβες έχει 84 γκολ σε 196 εμφανίσεις πρωταθλήματος. Ό,τι ακριβώς είχε κάνει και ο Κριστιάνο Ρονάλντο στην Premier.

# Ο Μίκα Ρίτσαρντς αγωνίστηκε για πρώτη φορά από τις 27 Οκτωβρίου εξαιτίας του σοβαρού τραυματισμού στο γόνατο.