29η αγ.: Η Μπέρνλι δούλεψε για Τσέλσι και Άρσεναλ (VIDEOS)

Με γκολ του Τζορτζ Μπόιντ στο 61ο λεπτό, η αδύναμη Μπέρνλι νίκησε 1-0 την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία πλέον νιώθει καυτή την ανάσα της τρίτη Άρσεναλ (νωρίτερα επιβλήθηκε 3-0 της Γουέστ Χαμ) και παραμένει στο -5 από την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Ήττα που ενδεχομένως να αποδειχθεί καταδικαστική στη μάχη του τίτλου υπέστη η Μάντσεστερ Σίτι (1-0 από την Μπέρνλι στο "Τερφ Μουρ"), καθώς η διαφορά με την Τσέλσι διατηρήθηκε στους πέντε βαθμούς κι ενώ οι "μπλε" έχουν δύο ματς λιγότερα.

Βενσάν Κομπανί και Πάμπλο Σαμπαλέτα επανήλθαν στο αρχικό σχήμα, ο Έντιν Τζέκο προτιμήθηκε αντί του Βιλφρίντ Μπονί και ο Αλεκσάνταρ Κολάροβ έμεινε εκτός αποστολής της πλήρης Μάντσεστερ Σίτι.

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι δεν βρίσκεται σε καλό φεγγάρι και αυτό αποδείχθηκε, αφού η Μπέρνλι των επτά αγώνων χωρίς νίκη την κράτησε στο μηδέν με χαρακτηριστική άνεση. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Τζορτζ Μπόιντ παραβίασε την εστία των "πολιτών" με ένα τρομερό σουτ στο 61ο λεπτό.

Η Μάντσεστερ Σίτι απείλησε στο 52' κι έκτοτε μόνο στο 81ο λεπτό με τον Σέρχιο Αγκουέρο, προτού ο Σαμπαλέτα βρεθεί στο έδαφος ζητώντας πέναλτι στις καθυστερήσεις (δύσκολη φάση που ο διαιτητής δεν καταλόγισε τίποτα).

Μπέρνλι (4-4-2): Χίτον, Τρίπιερ, Νταφ, Σέικελ, Μι, Άρφιλντ, Τζόουνς, Μπόιντ, Μπαρνς, Βόουκς (87' Γουάρντ), Ινγκς (93' Ριντ).

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμιτσέλις, Κλισί, Νάβας, Τουρέ (81' Λάμπαρντ), Φερναντίνιο, Σίλβα (74' Γιόβετιτς), Τζέκο (63' Μπονί), Αγκουέρο.

Το γκολ του Μπόιντ

Σκοράροντας στο φινάλε των δύο ημιχρόνων, η Άρσεναλ επιβλήθηκε 3-0 της Γουέστ Χαμ και συνεχίζει αδιάκοπα την καταδίωξη της Μάντσεστερ Σίτι στη μάχη για τη δεύτερη θέση.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ είχε δύο καλές στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο και μερικές ακόμα καλές ευκαιρίες στη συνέχεια με σημαντικότερη εκείνη του 43ου λεπτού, προτού ο Ολιβιέ Ζιρού ανοίξει το σκορ στην εκπνοή του πρώτου μέρους, έπειτα από τρομερή ομαδική προσπάθεια.

Η Γουέστ Χαμ άγγιξε την ισοφάριση στο 58ο λεπτό με τον Ματ Τζάρβις, αλλά η συνέχεια ανήκε στην Άρσεναλ, η οποία διπλασίασε το προβάδισμά της στο 81' με τον Άαρον Ράμσεϊ και κλείδωσε τη νίκη στο 84' με τον Ματιέ Φλαμινί (αμφότερα τα γκολ προήλθαν από σπουδαίες συνεργασίες).

Άρσεναλ (4-2-3-1): Οσπίνα, Τσέιμπερς, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Ράμσεϊ, Κοκελέν, Γουόλκοτ (72' Καθόρλα), Εζίλ (83' Φλαμινί), Σάντσες (65' Γουέλμπεκ), Ζιρού.

Γουέστ Χαμ (4-2-3-1): Αντριάν, Ομπράιαν, Κόλινς, Κουγιατέ, Κρέσγουελ, Νομπλ (82' Νενέ), Σονγκ, Ντάουνινγκ, Νόλαν, Τζάρβις (75' Αμαλφιτανό), Σακό.