2η αγ.: Με Μπεντέκε και... διαιτησία η Λίβερπουλ

Το πρώτο επίσημο γκολ του Κρίστιαν Μπεντέκε με τη φανέλα της Λίβερπουλ δεν έπρεπε να μετρήσει, ωστόσο η ουσία είναι ότι η ομάδα του επικράτησε 1-0 της Μπόρνμουθ στο "Άνφιλντ" και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα.

Μπεντέκε Λίβερπουλ

Ο Μπρένταν Ρότζερς άφησε εκ νέου εκτός αποστολής τους Μαμαντού Σακό και Λούκας (βρίσκεται στο στόχαστρο ιταλικών ομάδων), παρέταξε την ίδια ενδεκάδα με το ματς του "Μπριτάνια" και κατ' επέκταση δεν έδωσε φανέλα βασικού στους Εμρέ Τσαν, Ρομπέρτο Φιρμίνο.

Υπό το βλέμμα του ιδιοκτήτη Τζον Χένρι και του προέδρου Τομ Βέρνερ, η Λίβερπουλ θα μπορούσε να μείνει πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό αν ο διαιτητής δεν καταλόγιζε επιθετικό φάουλ στον Τόμι Έλφικ, ο οποίος είχε στείλει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Σιμόν Μινιολέ (δύσκολη, αλλά πιθανότατα σωστή απόφαση).

Διαιτητικό λάθος έγινε σίγουρα στο 26ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Τζόρνταν Χέντερσον ο Φιλίπε Κουτίνιο κινήθηκε προς την μπάλα ενώ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, δεν τη βρήκε, εν αντιθέσει με τον επερχόμενο Κρίστιαν Μπεντέκε που σημείωσε το πρώτο του γκολ ως "κόκκινος".

Το μομέντουμ ανήκε στην Λίβερπουλ, η οποία τέσσερα λεπτά αργότερα βρήκε δοκάρι σε σουτ του Χέντερσον και στο 44' απείλησε με τον Κουτίνιο (κακό τελείωμα από πλεονεκτική θέση).

Δύσκολες στιγμές βίωσε ο Μινιολέ στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου, αφού η Μπόρνμουθ κατέγραψε αρκετές τελικές, είχε δοκάρι στο 60' με το δραστήριο Ρίτσι και απείλησε εκ νέου στο 63' με το, δηλωμένο υποστηρικτή των "κόκκινων", Γιούναν Οκέιν.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να επισκέπτονται με αξιώσεις τα καρέ της Λίβερπουλ, άγγιξαν την ισοφάριση στο 86' σε κεφαλιά του Τόμλιν, αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, δεδομένου ότι το σουτ του Μπεντέκε στο 90' σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Λίβερπουλ (4-2-3-1): Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Λόβρεν, Γκόμεζ, Χέντερσον (52' Τσαν), Μίλνερ, Ίμπε (70' Φιρμίνο), Κουτίνιο (81' Μορένο), Λαλάνα, Μπεντέκε.

Μπόρνμουθ (4-4-2): Μπόρουτς, Φράνσις, Έλφικ, Κουκ, Ντάνιελς, Ρίτσι, Οκέιν (87' Γκόσλινγκ), Σέρμαν, Γκραντέλ (81' Σμιθ), Κινγκ (61' Τόμλιν), Γουίλσον.