Λίβερπουλ - Τότεναμ 1-1

Η Τότεναμ αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στη Λίβερπουλ, δίνοντας την ευκαιρία στη Λέστερ, σε περίπτωση που κερδίσει τη Σαουθάμπτον να ξεφύγει με 7 βαθμούς! Υπέροχα γκολ από Φελίπε Κουτίνιο και Χάρι Κέιν.

Σε μία αναμέτρηση που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό, η Λίβερπουλ με την Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο "Άνφιλντ". Οι "πετεινοί" μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα, κυκλοφόρησαν την μπάλα, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσει με προϋποθέσεις την εστία του Σιμόν Μινιολέ. Μετά το 25' η Λίβερπουλ ισορρόπησε το παιχνίδι και πίεσε για το γκολ, όμως σε τρεις περιπτώσεις ο Ούγκο Γιορίς αρνήθηκε το γκολ μ' εντυπωσιακές επεμβάσεις στα σουτ των Ντάνιελ Στάριτζ (36') και Άνταμ Λαλάνα (38', 40'). Μοναδική αξιοσημείωτη φάση για τους Λονδρέζους, ένα μακρινό σουτ του Ντέλε Άλι στο 45', που μπλόκαρε εύκολα ο Μινιολέ.

Τελικά, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 51' ο Φελίπε Κουτίνιο άνοιξε το σκορ με όμορφο πλασέ, ύστερα από εξαιρετική συνεργασία με τον Στάριτζ. Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο προσπάθησαν να ξεπεράσουν την ψυχρολουσία και να αντιδράσουν, αλλά οι "κόκκινοι" έκλεισαν τους χώρους και επεχείρησαν να χτυπήσουν στην κόντρα επίθεση. Όμως, στο 62' μίλησε η ποιότητα των Κρίστιαν Έρικσεν και Χάρι Κέιν. Ο Δανός πρόλαβε την μπάλα και γύρισε στον Άγγλο φορ, ο οποίος με ένα εξαιρετικό σουτ έφερε το ματς στα ίσα. Οι δύο ομάδες, στα εναπομείναντα λεπτά κυνήγησαν το πολυπόθητο γκολ, αλλά σ' αρκετές περιπτώσεις τόσο ο Μινιολέ όσο κι ο Γιορίς είπαν "όχι" με εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Λίβερπουλ (4-2-3-1): Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Σακό, Μορένο, Τσαν, Χέντερσον, Μίλνερ (93' Άιμπ), Λαλάνα (81' Λαλάνα), Κουτίνιο, Στάριτζ (72' Οριζί).

Τότεναμ (4-2-3-1): Γιορίς, Γουόκερ, Αλντερβάιρελντ, Βίμερ, Ρόουζ, Ντάιερ, Ντεμπελέ, Σον (66' Τσαντλί), Έρικσεν, Άλι (87' Μέισον), Κέιν.

32η αγ.: Καταιγιστικές Άρσεναλ και Σίτι, περίπατο η Τσέλσι

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Premier League 2015-2016

Το live της αναμέτρησης

19:13
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την αναμέτρηση μεταξύ της Λίβερπουλ και της Τότεναμ.
19:14
Στο κυνήγι της πρώτης Λέστερ βρίσκεται η Τότεναμ που θέλει όσο τίποτε άλλο τη νίκη σήμερα στο "Άνφιλντ".
19:24
Σε πολύ λίγο η σέντρα του σπουδαίου παιχνιδιού.
19:30
Ξεκίνησε η η αναμέτρηση!
19:33

3'

Σέντρα του Μορένο από τα αριστερά, μαζεύει ο Γιορίς.
19:34
Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.
19:38

7'

Κρατάει μπάλα η Τότεναμ που ψάχνει κάποιο διάδρομο.
19:39

9'

Δυνατό σουτ του Έρικσεν από το ύψος της περιοχής και αποκρούει ο Μινιολέ.
19:42

12'

Απάντηση από τη Λίβερπουλ! Σουτ του Κουτίνιο και πέφτει για να μπλοκάρει ο Γιορίς.
19:50

19'

Παραλίγο γκάφα στα καρέ της Λίβερπουλ! Ο Μινιολέ άργησε να διώξει, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Κέιν και πέρασε άουτ.
19:50

21'

Παραλίγο αυτογκόλ από τον Σον! Ο Γιορίς πέφτει στη δεξιά γωνία του και διώχνει την μπάλα σε κόρνερ!
19:54

24'

Kίτρινη κάρτα στον Κουτίνιο για "θέατρο".
19:56

26'

Αντεπίθεση για την Τότεναμ. Ο Κέιν μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Μινιολέ!
19:56
Κατοχή: 42% - 58%
20:01
Χωρίς σημαντικές ευκαιρίες μέχρι στιγμής στον αγώνα. Μέτριο θέαμα.
20:02
Η Τότεναμ έχει τον έλεγχο, αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Σιμόν Μινιολέ.
20:06

36'

Απίθανη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Εξαιρετική κάθετη του Κουτινιο στον Στάριτζ, αλλά ο Άγγλος φορ δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ α τετ τον Γιορίς, με τον Γάλλο να διώχνει σε κόρνερ!
20:08

38'

Ωραίο σουτ του Λαλάνα, έπεσε στην αριστερή γωνία ο Γιορίς κι απέκρουσε την μπάλα!
20:08
Οι "κόκκινοι", μετά το 35', έχουν ανεβάσει την αποδοσή τους και κυνηγουν το γκολ.
20:10

40'

Νέα εκπληκτική επέμβαση του Γιορίς σε κοντινό σουτ του Λαλάνα!
20:12
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ρόουζ.
20:15

45'

Μακρινό σουτ του Ντέλε Άλι, μπλόκαρε ο Μινιολέ.
20:15
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
20:16

45 +1'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.
20:31
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο μέρος.
20:31

46'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
20:35

49'

Ωραία σέντρα του Κέιν, γυριστή κεφαλιά του Ντέλε Άλι, μπλόκαρε εύκολα ο Μινιολέ.
20:37

51'

ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ! Υπέροχη συνεργασία του Στάριτζ με τον Κουτίνιο, με τον δεύτερο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ!
20:40
H Tότεναμ προσπαθεί να αντιδράσει, αλλά η Λίβερπουλ έχει κλείσει τους χώρους και επιχειρεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση.
20:43

57'

Σέντρα του Κουτίνιο, κεφαλιά του Στάριτζ, η μπάλα πάνω από την εστία του Γιορίς!
20:44

58'

Ευκαιρία για την Τότεναμ! Εξαιρετική πάσα του Ντάιερ στον Σον, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μινιολέ!
20:48

62'

ΓΚΟΛ για την Τότεναμ! Ο Έρικσεν πρόλαβε την μπάλα, γύρισε στον Κέιν, κι ο Άγγλος φορ με υπέροχο σουτ ισοφάρισε για την ομάδα του!
20:51
To 1-0 της Λίβερπουλ:
20:51

65'

Ωραίο συρτό σουτ του Έρικσεν, ο Μινιολέ έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ!
20:52

66'

Αλλαγή για την Τότεναμ. Ο Τσαντλί στη θέση του Σον.
20:54
To 1-1 της Τότεναμ:
20:56

70'

Ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Ο Κουτίνιο έκανε το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα πέρασε απ' όλους και κατέληξε πλάγιο άουτ!
20:57
Πιέζει η Λίβερπουλ στα τελευταία λεπτά.
20:58

72'

Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Οριζί στη θέση του Στάριτζ.
20:59
Πάνω-κάτω η μπάλα. Εξαιρετικός ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος.
21:05

79'

Σουτ του Οριζί μέσα από την μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Γιορίς.
21:07

81'

Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Άλεν εντός, ο Λαλάνα εκτός.
21:11

85'

Ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Συρτό σουτ του Κουτίνιο, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιορίς.
21:13

87'

Αλλαγή για την Τότεναμ. Ο Μέισον στη θέση του Άλι.
21:16

90'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι Μινιολέ!
21:16
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:17

92'

Σουτ του Ντεμπελέ, απομάκρυνε ο Μινιολέ σε κόρνερ!
21:19

92'

Ο Έρικσεν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αλντερβάιρελντ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μινιολέ!
21:19

93'

Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Άιμπ στη θέση του Μίλνερ.
21:21

94'

Τέλος του αγώνα. Η Λίβερπουλ με την Τότεναμ αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1. Πλέον η Λέστερ, σε περίπτωση που κερδίσει τη Σαουθάμπτον, θα ξεφύγει με 7 βαθμούς!