32η αγ.: Καταιγιστικές Άρσεναλ και Σίτι, περίπατο η Τσέλσι

Η Άρσεναλ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στη Γουότφοντ, την οποία διέσυρε με 4-0. Ίδιο σκορ και για τη Σίτι, η οποία πέρασε εύκολα από το Μπόρνμουθ. Με τον Αλεσάντρε Πάτο να πετυχαίνει γκολ στο ντεμπούτο του η Τσέλσι νίκησε με 4-0 την Άστον Βόλα και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη.

Η Άρσεναλ δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Γουότφορντ να αμφισβητήσει την κυριαρχία της, καθώς επικράτησε με το ευρύ 4-0 στο "Έμιρεϊτς". Η αναμέτρηση άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους "κανονιέρηδες", αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Αλέξις Σάντσες έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 38ο λεπτό, ο Χιλιανός άσος από εκτελεστής μετατράπηκε σε δημιουργός, δίνοντας την ευκαιρία στον νεαρό Άλεξ Ιβόμπι να χριστεί σκόρερ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως το πρώτο. Με γκολ. Ο Έκτορ Μπεγερίν έπιασε το σουτ στην κίνηση κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Εουρέλιο Γκόμες για τρίτη φορά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά όποτε χρειάστηκε ο Νταβίντ Οσπίνα κράτησε ανέπαφη την εστία του. Τελικά, στο 89' ο νεοεισελθών Θίο Γουόλκοτ έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα για τους Λονδρέζους, η οποία μείωσαν τη διαφορά από την πρωτοπόρο Λέστερ στους 8 βαθμούς.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Οσπίνα, Μπεγερίν, Γκάμπριελ, Κονσιελνί, Μονρεάλ, Ελνενί, Κοκλέν, Σάντσες (79' Κάμπελ), Ιβόμπι (74' Γουόλκοτ), Οζίλ, Γουέλμπεκ (69' Ζιρού).

Γουότφορντ (4-3-1-2): Γκόμες, Νίομ, Κάθκαρτ, Πρεντλ, Ακέ, Γουότσον, Σουάρες, Αμπντί (69' Γκουεντουριά), Καπουέ (41' Άνια), Ιγκάλο (46' Αμραμπάτ), Ντίνι.

Η Μάντσεστερ Σίτι "καθάρισε" μέσα σε 20 λεπτά τη νίκη κόντρα στην αδύναμη Μπόρνμουθ και διατηρήθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, τέσσερις βαθμούς πίσω από την Αρσεναλ. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Φερνάντο άνοιξε το σκορ για τους "πολίτες", ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κέβιν ντε Μπρούινε διαμόρφωσε το 2-0. Οι παίκτες του Μάνουελ Πελεγκρίνι ήταν ασταμάτητοι και στο 19' ο Κουν Αγουέρο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το ευρύ σκορ έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να ρίξουν το ρυθμό του παιχνιδιού, με τον Πελεγκρίνι να προχωράει σε αλλαγές κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, θέλοντας να ξεκουράσει τους Ντε Μπρούινε, Αγουέρο και Νταβίντ Σίλβα ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Τελικά, στο 93' ο Αλεξάντερ Κολάροφ με υπέροχο διαγώνιο σουτ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του.

Μπόρνμουθ (4-4-2): Μπόρουτς, Σμιθ (68' Έλφικ), Φράνσις, Κουκ, Ντάνιελς, Οκέιν, Σάρμαν, Ρίτσι, Γκραντέλ (84' Γκόσλινγκ), Γκραμπάν, Κινγκ (46' Πιούγκ).

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Καμπαγέρο, Σαμπαλέτα, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κλισί, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Νάβας, Ντε Μπρούινε (57' Κολάροφ), Σίλβα (66' Νασρί), Αγουέρο (79' Ιχεανάτσο).

Εύκολο έργο είχε η Τσέλσι απέναντι στην "καταδικασμένη" Άστον Βίλα, την οποία διέσυρε με το εμφατικό 4-0. Οι Λονδρέζοι επέβαλλαν από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό τους. Στο 22ο λεπτό ο Λοΐκ Ρεμί τραυματίστηκε κι έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Αλεσάντρε Πάτο να περνάει στη θέση του, πραγματοποιώντας ντεμπούτο με τη μπλε φανέλα. Τελικά, στο 26' οι παίκτες του Γκους Χίντινκ μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε γκολ στο 26' με όμορφο πλασέ στην κίνηση του Ρούμπεν Λόφτους-Τσικ. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο Αλί Σισοκό ανέτρεψε τον Πάτο μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει σωστά την "άσπρη βούλα".

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βραζιλιάνος άσος, ο οποίος δεν αστόχησε, συνδυάζοντας με γκολ το ντεμπούτο του. Με το... καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πέδρο ανέβασε το δείκτη στο 3-0. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός ανέλαβε δράση και 13 λεπτά αργότερα σημείωσε το δεύτερο προσωπικό γκολ του, διαμορφώνοντας το 4-0. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι χαμήλωσαν τις μηχανές, διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το υπέρ τους προβάδισμα και πανηγύρισαν το "τρίποντο", το οποίο τους διατηρεί σε τροχιά Ευρώπης.

Άστον Βίλα (4-3-3): Γκούζαν, Χάτον, Μάικα Ρίτσαρντς, Λέσκοτ, Αλί Σισοκό, Γουέστγουντ, Κάρλος Σάντσες (67' Μπακούνα), Γκουέιγ (82' Λίντεν), Κάρλες Χιλ (66' Γκρίλις), Τζόρνταν Αγιού, Ζεστέντ.

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Ιβάνοβιτς, Μιάζγκα, Μπάμπα, Όμπι Μικέλ, Φάμπρεγας, Λόφτους-Τσικ, Πέδρο, Κένεντι (46' Οσκάρ), Ρεμί (22' Πάτο).