35η αγ.: Καθάρισε από το ημίχρονο η Άρσεναλ (VIDEOS)

Την ένατη νίκη της σε δέκα ματς πρωταθλήματος πανηγύρισε η Άρσεναλ, η οποία έβαλε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και εν τέλει ξεπέρασε το εκτός έδρας εμπόδιο της Χαλ με 3-1.

Ο Αρσέν Βενγκέρ εμπιστεύθηκε τους έντεκα του ντέρμπι με την Τσέλσι και δικαιώθηκε με το καλημέρα, αφού η ομάδα του κατέγραψε κατοχή 78% στα πρώτα λεπτά, απείλησε στο 13' με δυνατό σουτ του Αλέξις Σάντσες και προηγήθηκε στο 28' με φάουλ του ίδιου παίκτη (η μπάλα βρήκε και στο κεφάλι του Μάικλ Ντόσον).

Από κόντρα, αυτή τη φορά στον Ρόμπερτ Μπρέιντι, προήλθε και το δεύτερο γκολ της Άρσεναλ με σκόρερ τον Άαρον Ράμσεϊ στο 33ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου χρόνου ο Ράμσεϊ εκμεταλλεύθηκε ένα ακόμα λάθος των γηπεδούχων στη μεσαία γραμμή, έδωσε στον Σάντσες κι εκείνος διπλασίασε τα τέρματά του (στιγμές νωρίτερα είχε νικηθεί σε τετ α τετ από τον Στέφεν Χάρπερ).

Η Χαλ βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε στο 57ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά του Στέφεν Κουίν, έπειτα από σέντρα του Αχμέντ Ελ Μοχαμαντί και άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 60ό με κεφαλιά του Πολ Μακσέιν, εν συνεχεία όμως οι "κανονιέρηδες" διατήρησαν με άνεση το προβάδισμα, έχασαν τριπλή ευκαιρία στο 85', απείλησαν δύο φορές στις καθυστερήσεις και εν τέλει κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς.

Ως εκ τούτου, η Άρσεναλ συνεχίζει να εντυπωσιάζει (εννέα νίκες σε δέκα ματς), πραγματοποιεί την καλύτερη της σεζόν από τη σεζόν 2009-10 και το κυριότερο: επανήλθε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, όπου συγκατοικεί με την Μάντσεστερ Σίτι και μάλιστα με έναν αγώνα λιγότερο.

Χαλ (3-5-2): Χάρπερ, Τσέστερ, Ντόσον, Μακσέιν, Ελ Μοχαμαντί, Λίβερμορ (46' Μέιλερ), Χάντλστοουν, Κουίν (81' Γέλαβιτς), Μπρέιντι, Εντόι, Αλούκο (65' Ρόμπερτσον).

Άρσεναλ (4-2-3-1): Οσπίνα, Μπεγερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Καθόρλα, Κοκελέν, Ράμσεϊ (68' Γουίλσιρ), Εζίλ, Σάντσες, Ζιρού (86' Γουόλκοτ).

Τα γκολ του αγώνα

Το πρώτο γκολ του Αλέξις Σάντσες (28')

Το γκολ του Άαρον Ράμσεϊ (33')

Το δεύτερο γκολ του Αλέξις Σάντσες (45+1')

Το γκολ του Κουίν (56')

# H Άρσεναλ έφτασε τις 200 εκτός έδρας νίκες στην Premier League (θεσπίστηκε το 1992) και τα 100 εφετινά γκολ, ενώ ο Λοράν Κοσιελνί τις 200 συμμετοχές με τη φανέλα της